SRPSKA POSLA: Za žene kraće pauze na poslu i više obaveza kod kuće
Na kuvanje, čišćenje i spremanje kuće, pranje i peglanje veša žene troše dva sata više nego muškarci - posmatrano na godišnjem nivou, to je 730 sati, odnosno više od 90 radnih dana.
- Istraživanje je, nažalost, potvrdilo stereotipe koji važe na ovim prostorima. Žene mnogo više rade kod kuće, staraju se o deci, vode računa o ishrani... – naveo je direktor RZS Dragan Vukmirović.
Kako je istakao, rezultati istraživanja o korišćenju vremena ne smeju ostati mrtvo slovo na papiru, već treba da budu smernice i okvir za donosioce odluka, pre svega onih koje se odnose na ravnopravnost. On je ukazao na veliku nejednakost između žena i muškaraca kada je reč o plaćenim i neplaćenim poslovima - kuvanju, čišćenju, spremanju kuće, pranju i peglanju.
Istraživanje je pokazalo da žene ukupno rade sedam, a muškarci šest sati, s tim da pripadnice lepšeg pola dve trećine vremena provode na neplaćenom radu, a muškarci na plaćenim poslovima. Žene na plaćenom poslu provode 2.09 sati, a muškarci 3.47. Na kućne poslove žene utroše 4.51 sati, a muškarci 2.16 sati.
- Bez obzira na zaposlenje, poslove u kući obavljaju uglavnom žene, pa za one koje rade to postaje druga smena – navela je Jovanka Stojanović iz Odeljenja za socijalne standarde i pokazatelje RZS.
Ona je ukazala da, na primer, na pripremanje hrane i zimnice dame troše 1.36 sati, a muškarci 16 minuta, dok se pripadnice lepšeg pola pranjem sudova bave 34 minuta, a njihove jače polovine samo tri. Žene koje nisu zaposlene provode gotovo ceo sat u održavanju domaćinstva, a one koje jesu samo 14 minuta manje.
Prema istraživanju RZS, 63 odsto žena, čim dođe kući s posla, "zavrne rukave", dok na kućne poslove prione 27 odsto muškaraca, svaki drugi prvo se odluči za ručak, kao i svaka šesta žena.
U plaćenim poslovima najviše učestvuju bračni partneri sa decom starijom od sedam godina - muškarci šest sati, a žene skoro četiri, dok u porodicama sa decom do šest godina muškarci rade skoro tri sata više. Pauze za doručak i ručak tokom plaćenog posla muškarcima traju u proseku 11 minuta, a ženama samo pet.
I žene i muškarci provode četvrtinu dana u radnim aktivnostima, trećinu dana provode spavajući, dok na jelo i piće troše skoro dva sata, a imaju šest sati slobodnog vremena. Stojanović je istakla da građani najveći deo dana potroše na spavanje, jelo, piće, kupanje i oblačenje - malo više od 11 sati dnevno, na plaćenom poslu provedu tri sata, a u kućnim poslovima pola sata duže.
Istraživanje sprovedeno tokom 2010. i 2011 u 2.300 domaćinstava, odnosno oko 6.000 građana starijih od 15 godina, pokazalo je da građani Srbiji svakog dana nešto manje od 30 minuta izdvoje za učenje. Žene u usavršavanju provedu 25, a muškarci 19 minuta i taj procenat je veći kod mlađe populacije.
Kada je reč o deci - majke o njima u proseku brinu tri sata dnevno, a očevi sat vremena. Međutim, kada se u obzir uzmu i aktivnosti koje se obavljaju u prisustvu deteta - brojke se povećavaju na sedam sati za žene i četiri za muškarce.
Rezultati istraživanja, objavljenog u publikaciji Korišćenje vremena u Republici Srbiji 2010/2011, govore i da stanovnici Srbije najviše slobodnog vremena provode pred TV-om - muškarci tri sata, a žene pola sata manje. Tako u večernjim satima, između 20.30 i 21.30 sati polovina muške populacije gleda televiziju, kao i četiri do deset odsto žena. Interesantno je i da jedan procenat žena nije uopšte prijavio te aktivnosti, a čak dva odsto kada je radni dan u pitanju.
Prema istraživanju RZS, obroci se u Srbiji konzumiraju tokom celog dana, a uobičajeno vreme za odlazak na spavanje za žene je oko 22.30 sati, a za muškarce oko 23 sata. Prosečan stanovnik uglavnom jede kod kuće i dnevno u pijenju kafe provede 36 minuta - žene su istrajnije i "kafenišu" 40 minuta, a muškarci 32 minuta.
(Tanjug)
Video: Postavka o Pokahontas u Smitsonijan Muzeju američkih Indijanaca
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.