OTKRIVAMO: Istorija i značenje srpskih svadbenih običaja

  • 5

Moderna venčanja sa što manje ljudi, ali i izbegavanje mnogih narodnih običaja sve je češće u Srbiji, ali  je ipak i nemali broj onih parova koji poštuju svaku stavku ponaosob, počev od darivanja za veridbu pa sve do prenošenja preko praga.

Ipak, čini se da mnogi ljudi, bilo da se zalažu za poštovanje ili ne poštovanje svadbene procedure, zapravo ni ne znaju kako su svi ti običaji nastali i šta zapravo oni znače, ali mi smo tu da vam to i otkrijemo.

Veridba - darivanje

Pre svadbe, dolazi veridba! Veridba je čin u kome se upoznaju dve porodice, mladina i mladoženjina. Po starom običaju, mladoženja sa svojom najužom porodicom i kumom odlazi kod mlade u goste na ručak. Nakon upoznavanja, mlada dobija verenički prsten, a od mladoženine majke dobija poklone i nakit. Buduća mlada daruje sve prisutne muškarce košuljama, a ženama poklanja različite materijale za haljine. Nakon ovog darivanja, počinje organizacija svadbe i svih detalja u vezi sa predstojećim venčanjem.

Svadbe su najčešče u jesen

U Srbiji je bilo uobičajeno da se svadbe odigravaju u jesen, a to ima veoma logične razloge. Pošto je život bio podređen seoskim poslovima, jesen je period kada se završe svi poljski radovi, pa se slavlje odlagalo za period kada nema toliko posla. Ipak, s obzirom da se danas drugačije živi, većina svadbi se, osim na jesen, organizuje i tokom proleća.

Gledanje kroz verenički prsten

Mlada bi trebalo na dan venčanja da pogleda mladoženju kroz verenički prsten, a to će joj doneti njegovu večnu ljubav. Stari uglavnom preporučuju ovaj običaj mladencima, jer će tako nov bračni par imati dug i srećan život.

Kupovina mlade

Na dan svadbe, mladoženja odlazi po mladu, gde se ona "otkupljuje" novcem i dukatima. Nekada su te svote novca bile basnoslovne, ali je knez Aleksandar Karađorđević 1846. izdao naredbu koja je glasila: "Iskanje i davanje novca i zlata za devojku ukida se kao običaj protivan dostojanstvu čovečijem". Time je ovaj običaj ukinut, a danas su od ovog običaja ostale samo šale u vidu simboličnog otkupa mlade.

Gađanje jabuke

Još jedan zanimljiv običaj vezan je za jabuku koja se postavi na vrh drveta ispred mladine kuće, pa dok se ona ne obori, mladoženja ne može da uđe u mladinu kuću. Nakon toga, svatovi se kite ruzmarinom i svi zajedno idu na venčanje u opštinu i crkvu.

Venac na glavi mladenaca

Naziv "venčanje" potiče od običaja da se mladencima stavljaju venci na glavu tokom ove ceremonije. Venac na glavi simbolizuje čedan život mladenaca do venčanja i blagoslov crkve za mladence. Potom se budućim supružnicima vezuju ruke belom maramicom, što je simbol njihove sloge, povezanosti, vernosti i ljubavi. Reči koje se izgovore tokom venčanja prepune su simbolike, kao npr: blagoslovi Bože brak ovaj, podaj im život miran, dugovečnost, međusobnu ljubav, decu dobru, složnost duše i tela, udostaj ih da vide decu dece svoje, sačuvaj beskprekornom postelju njihovu, daj im nebesku rosu odozgo i izobilje zemaljsko, ispuni domove njihove pšenicom, vinom i uljem, i svakim dobrom da bi davali i onima koji nemaju.


Bacanje bidermajera i bacanje novičića

Posle ceremonije venčanja mlada baca bidermajer preko ramena koji hvataju neudate devojke. Veruje se da će ona devojka koja ga uhvati biti sledeća koja će se udati. Na vratima crkve, kumovi bacaju novac po svatovima, a to je simbol blagostanja koje čeka mladence u zajedničkom životu. Nakon toga, počinje veselje koje zna da potraje i po nekoliko dana.

Sečenje torte

Sečenje svadbene torte, koju zajedno obavljaju i mlada i mladoženja je takođe veoma stara tradicija koja simbolizuje zajedništvo mladog para.

Dukat u čaši vina

Jedan od običaja je da tast i tašta stavljaju dukat u čašu crnog vina, pa kad mladoženja popije vino može da uzme dukat.

Prenošenje preko praga

I naravno, kada se sve završi i mladenci krenu kući mladoženja će mladu preneti preko praga. To je paganski običaj starih Slovena po kome se smatra da duhovi predaka žive u pragu svake kuće, pa da ih mlada ne bi gazila kada prvi put ulazi u kuću, mladoženja je prenosi preko praga poštujući tako svoje pretke.

(Telegraf.rs/zasvadbe.com)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srbin

    29. april 2014 | 00:40

    A zasto mlada treba da sedne kod svekrve u krilog? Zasto mlada maze medom vrata kuce u koju dolazi? Zasto mlada baca sito? Nista niste otkrili.

  • Su

    28. april 2014 | 15:16

    I sta ste vi to sada otkrili? Znamo za sve te obicaje,ali ne i neka njihova znacenja..Zasto se gadja jabuka?

  • don

    28. april 2014 | 19:54

    Koliko sam ja cuo obicaj gadjanja jabuke je nastao kao dokaz da je mladozenja sluzio vojsku :)Mada kako se danas retko ko odlucuje da sluzi vojsku ne cudi me da ovaj obicaj izumire...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA