Ne propustite da se cenjkate, ali i da popijete pravu tursku kafu: Čaršija za koju zna ceo svet
Ukoliko posećujete grad na Bosforu, a imate želju da upoznate njegovu dušu, nema boljeg načina od posete najstarijem, ali i jednom od najvećih tržnih centara na otvorenom, na celom svetu. Istini za volju nije to baš pravi tržni centar, kako ga mnogi zamišljaju, već istinski mali grad u gradu.
Veliki bazar, u Istanbulu, naziva se često i Kapali čaršija, po glavnoj ulici. Zauzima površinu od preko 30.700 kvadratnih metara. Više od 60 ulica i uličica presecaju glavne ulice bazara. Broji preko četiri hiljade većih i manjih radnji, a tu se nalazi i islamska bogomolja, jedan bunar i sedam fontana.
Ovde se možete cenjkati koliko vam duša ište. I nemojte biti iznenađeni što su lokalni trgovci toliko uporni da vam nešto prodaju, jer je cenjkanje jedan vid poštovanja u njihovoj kulturi.
Jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u svetu
U periodu nakon pada Konstantinopolja pod tursku vlast, u drugoj polovini 15. veka tadašnji sultan odlučuje da na mestu Kapali čaršije bude podignuta građevina, koju će koristiti trgovci tekstila. Vrlo brzo je upravo ta građevina, ali i njena okolina postala sinonim za trgovinu. Okupljali su se tu trgovci tekstila, ali i mnogih drugih potrepština iz celog sveta. Zato su vremenom počeli da niču hanovi i karavansaraji, kako bi mogli da predahnu dok obavljaju trgovinu.
U moderno doba, Grand Bazar, odnosno Veliki Bazar ili jednostavno Kapali čaršija, postaje obavezna destinacija za sve koji posećuju nekadašnji Konstantinopolj. Prema podacima iz 2014. godine, kada je i proglašen najposećenijom svetskom turističkom destinacijom, Veliki Bazar je zabeležio posetu čak više od 91 milion turista.
Atrakcije Kapali čaršije
Budući da se radi o jednoj od najposećenijih znamenitosti grada na Bosforu, vrlo je nezahvalno izdvojiti bilo koju od preko 4.000 radnji, koliko ih ima u Kapali čaršiji. Ima tu i prodavnica krzna, kože i tekstila, ali i zlatara, draguljarnica i mnogih drugih.
Svakog dana osim nedeljom je Kapali čaršija otvorena i to u periodu od 9 do 19h po lokalnom vremenu.
Prilikom posete, uz neizostavno cenkanje, ne propustite priliku ni da u jednom od brojnih kafića, uređenih u orijentalnom stilu, popijete i pravu tursku kafu.
Video: Ne bacajte isceđeni limun: Iskoristite ga na ovaj način i posuđe će vam blistati, a čisti i kamenac
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
I obavezno
Cuvajte novcanike!!!
Podelite komentar