Vojna odmarališta nekad su bila centar elitnog turizma: Raj na obalama Jadrana u Titovoj Jugoslaviji
Pre nekoliko decenija bilo je sasvim uobičajeno da se na more ne odlazi van zemlje. U vreme postojanja Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije tek retki su odlazili na letovanje u Grčku ili Italiju. Obično su se birale destinacije u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a nešto ređe u Sloveniji.
Ko je imao tu mogućnost, zbog prirode svog posla, vodio je porodicu na letovanje u neko od vojnih odmarališta, mada nije bilo neuobičajeno ni takozvano sindikalano letovanje. Ne baš mali broj firmi na teritoriji tadašnje države ili su imale odmarališta u vlasništvu ili su ih zakupljivala, kako bi svojim zaposlenima omogućili da letuju po povoljnim cenama.
Vojna odmarališta nisu bila za svakoga
Mahom na hrvatskom delu Jadrana postojala su vojna odmarališta više kategorije. Kupari se svakako izdvajaju kao jedno od najboljih u tom delu obale, kao i čuveni Brioni. Na crnogorskom delu jadranske obale se obično posećivalo vojno odmaralište u Valdanosu, zatim vojni hotel u Bečićima i drugim mestima na obali.
Bilo je, naravno, i drugih, poput onoga u okviru hotela Diolovo. Neretko su se koristile i usluge centra za vojne osiguranike u Igalu i Rimskim Toplicama.
Ipak, iako su u pitanju bila vojna odmarališta, te su primarno bila namenjena za vojna lica, odnosno članove njihovih porodica, pojedina vojna odmarališta su imali pravo da posećuju i civili. Razlika se u tom slučaju ogledala mahom u ceni.
Vojno odmaralište Kupari
Smešteno u blizini Dubrovnika, vojno odmaralište Kupari je u ono vreme važilo za elitno. Ne samo da je u jednoj od vila u tom kompleksu boravio niko drugi do Josip Broz Tito, nego se u sklopu odmarališta nalazio i zatvoreni bazen, ali i mnogi drugi sadržaji koji su gostima omogućavali da zaista uživaju u odmoru.
Gostima je na raspolaganju bilo čak 1.600 kreveta. Osim vile „Pelegrin“, u okviru odmarališta smeštaj je bio dostupan i u jednom od ukupno pet hotela - "Kupari“, „Grand“, „Galeb“, „Mladost“ i „Goričina“ . Takođe, u okviru kompleksa su postojale i vile „Jadranka“ i „Borovka“.
Nažalost, tokom minulih ratnih dešavanja, došlo je do nemilih događaja i u Kuparima. Zabeleženo je da su i hoteli i vile opljačkani. Ukradeno je ama baš sve - ne samo umetničke slike i predmeti iz eksluzivnih smeštajnih jedinica, već i sitnice, poput tanjira i escajga.
Po završetku ratnih dejstava i uspostavljanju novih granica, Kupari su zapusteli. Ipak, ostala je nepromenjena obala, poznata po kristalno čistom moru. Pojedini stanovnici Hrvatske su znali da dođu na plažu i uživaju u lepom moru. Koliko su mogli, naravno, jer su ostaci nekadašnjem prestižnog vojnog odmarališta svedočili o tragičnoj prošlosti.
I tako je bilo sve do početka ove godine, kada je osvanula vest da se ruše ostaci svih hotela u nekadašnjem vojnom odmaralištu, osim jednog. Prve vesti o mogućoj prodaji ili davanju u dugoročni zakup, javile su se koju godinu ranije, kada je 2015. godine „Avenue grupa“ najavila ulaganje i otvaranje kompleksa pet godina kasnije. Iako je taj period prošao, nije primećena ni gradnja novog kompleksa, a ni rušenje prvobitnog.
Kako je tada preno Večernji.hr, investitor je trebalo da u toku narednih meseci ove godine preda svu zahtevanu dokumentaciju kako bi dobio potrebne dozvole. Nakon toga će imati rok od četiri godine da projekat privede kraju.
Jedini hotel koji neće biti srušen je „Grand“, jer se nalazi pod zaštitom zvaničnih institucija. Jedino još što se zna o budućem kompleksu jeste da će imati 500 kreveta.
Vojno odmaralište Valdanos
Čuveno po brojnim maslinovim stablima, Valdanos je danas čest izbor za letovanje ljubitelja crnogorske obale Jadrana. Ranije je tu bilo jedno od elitnih vojnih odmarališta za vojna lica i njihove porodice.
Danas se ova uvala nadomak Ulcinja može pohvaliti samo omanjim restoranom u blizini obale i plažom koja je i dalje fenomenalna.
Ne samo da je uvala Valdanos ranije bila poznata po ekskluzivnom kompleksu namenjenom vojnim licima, nego je u pitanju i značajan arheološki lokalitet. Naime, došlo se do značajnih podvodnih otkrića u ovom delu Jadrana, za koje je utvrđeno da datiraju još iz antičkog perioda. Uz sve to, čak oko 18.000 stabala maslina se nalazi na ovom području. Zbog svega toga i ne čudi što je još 1968. godine uvala Valdanos okarakterisana kao Spomenik prirode.
Погледајте ову објаву у апликацији InstagramОбјава коју дели Отдых и жизнь в Черногории (@travel2montenegro)
Pre nešto više od 10 godina je Portalanalitika.me objavio da je odobrena realizacija projekta vrednog oko 250 miliona evra, koji se odnosi na izdavanje u dugoročni zakup uvale Valdanos. Takođe je otvorena mogućnost produženja za 30 godina dodatno. Kompanija „Cubux Lux“ prema tom projektu dobija u dugoročni zakup ovaj prostor i tu će izgraditi ekskluzivan kompleks, koji će biti kategorisan sa pet zvezdica. Prema pomenutom portalu, „Sol Melia“, poznati lanac ekskluzivnih hotela bi trebalo da bude suinvestitor na ovom projektu. Planirano je da u kompleksu postoji ukupno 1.400 ležajeva, iako je investitor zbog površine, koju nekadašnje vojno odmaralište zauzima, tražio mnogo veći broj postelja.
Nedugo nakon toga su se mogle čitati vesti da ugovor o dugočnom zakupu ove uvale nije potpisan. Navodili su se „tehnički razlozi“ kao problem, ali i čekanje bankarske garancije, kako bi potencijalni investitor izneo dokaz da zaista poseduje dovoljno novca za investiranje. Kako su tada pojedini mediji navodili, činilo se da su oni, koji su sporili pouzdanost pomenute kompanije, ipak bili u pravu. To je čak išlo dotle da je Grupa NVO i nezavisnih intelektualaca Ulcinja zahtevala hitno poništenje tendera za Valdanos.
Ono što je još bio kamen spoticanja jesu potraživanja ljudi koji su u uvali Valdanos posedovali maslinjake. A onda je pre samo nekoliko meseci osvanula vest da će imovina biti vraćena nekadašnjim vlasnicima i da je na taj način ispravljena nepravda prema njima.
Vojno odmaralište Brioni
Možda najčuvenije i najelitnije odmaralište na području tadašnje države, nalazilo se na hrvatskim ostrvima Brioni, udaljenim tek par kilometara od obale Istre. Prekoputa se nalazi mesto Fažana. Veliki Brion i Mali Brion su dva najveća ostrva, a u ovoj grupaciji nalazi se još 11 manjih ostrva.
Često se od onih koji su kasnije posetili ova ostrva moglo čuti da je tadašnji doživotni predsednik i te kako znao šta valja, budući da je ovde postojala i Titova vila.
Od 27. oktobra 1983. godine Brioni su proglašeni nacionalnim parkom, u okviru kog se nalazi i letnja rezidencija aktuelnog hrvatskog predsednika. Upravo taj deo nacionalnog parka je i jedini u kome su zabranjene posete.
Samim tim što pripada nacionalnom parku, to je ujedno i jedno od retkih nekadašnjih vojnih odmarališta koje nije ni prodato ni dato u zakup, što posebno raduje ljubitelje ovog, danas jednog od prestižnijih letovališta.
Video: Jedna noć u njemu vredi kao prosečna plata u Srbiji: Otvara se prvi plutajući rizort na svetu
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ruzice
E, sa nostalgijom se secam letovanja sa roditeljima u Kuparima i cuvenih ogromnih krempita 🤣
Podelite komentar
Bojcica
Rimske toplice su bile nešto najlepše, sto sam videla kada sam bila mala. Bile su kao Monte Carlo, za nas danas.
Podelite komentar
Sale
Valdanos 🙂 moj prvi se*s je bio tamo 🙂
Podelite komentar