Zavirite u najveće kraljevske palate u celom svetu: Na stotine i hiljade soba će vas fascinirati
U celom svetu postoje kraljevske palate i dvorci, koji su danas uglavnom u upotrebi kao rezidencije. Većina njih se smatraju simbolom gradova i mesta u kojima se nalaze.
A ovo su površinski najveće kraljevske palate u svetu.
Kraljevska palata u Kaserti – površine 46.452 m²
Iako naspram potonjih, ova palata u južnoj Italiji može da se smatra malom, razlog zbog koga je uvrštena na ovu listu jeste što je po zapremini najveća na svetu. Naime, zapremina ove petospratne palate iznosi 71 milion kubnih metara.
Nalazi se pod zaštitom UNESKO-a, a izgrađena je 1845. godine. Osim 1.200 soba, u njoj se, između ostalog nalazi i pozorište, kapaciteta 450 mesta.
Praški zamak – površine 70.000 m²
Kraljevi Češke i carevi Svete Rimske carevine stolovali su u drevnom Praškom zamku, koji je izgrađen tokom 9. veka. Iako je ranije bio dom kraljevskih i carskih porodica, danas se u njemu nalazi zvanična rezidencija predsednika Češke Republike.
Jedan od simbola savremenog Praga je ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao najveći stari zamak na celom svetu, budući da se imanje zamka prostire na površini većoj od 17 hektara.
Bekingemska palata – površine 77.000 m²
Od 1837. godine se u Bekingemskoj palati u Londonu nalazi dom britanske kraljevske porodice.
U palati se nalazi 775 soba, uključujući 19 državnih soba, 52 kraljevske sobe i sobe za goste, te 92 kancelarije i 78 kupatila.
Palata Venaria – površine 80.000 m²
U blizini italijanskog grada Torina, u mestu Venaria Reale, nalazi se rezidencija Kraljevske kuće Savoja.
Palata Venaria je podignuta u 17. veku, a danas se nalazi na listi Svetske kulturne baštine UNESCO.
Istana Negara – površine 90.082 m²
Nekadašnja zvanična rezidencija članova malezijske kraljevske porodice, Istana Negara se nalazi u Kuala Lumpuru.
Palata je izgrađena 1928. godine. Nije otvorena za javnost, ali je poznato da se u sklopu zdanja, pored ostalih sadržaja, nalaze i tereni za golf, jezero, bazen i zatvoreni tereni za tenis i badminton.
Palata Quirinal – površine 110.500 m²
Rimski papa Grgur XIII je 1574. godine naložio da bude izgrađena ova palata u Rimu. U njoj postoji ukupno 1.200 soba.
U periodu od 1550. do 1870. godine je služila kao zvanična papska rezidencija. A zvanična rezidencija kraljeva Italije postaje 1871. godine i ostaje do 1946. Godine, odnosno do pada monarhije.
Kraljevska palata u Madridu – površine 134.709 m²
Na temeljima tvrđave iz 9. veka je 1764. godine izgrađena Kraljevska palata u Madridu. U njoj se osim 3.000 soba, nalazi i 240 balkona, kao i 70 prozora i 44 stepeništa.
Danas je ovo zvanična rezidencija španske kraljevske porodice, mada se koristi samo za svečane događaje. A u palati Zarzuela, koja se nalazi izvan Madrida, žive članovi španske kraljevske porodice.
Dvorac Malbork – površine 143.000 m²
Ukupna površina koju zauzima ovaj dvorac u Poljskoj obuhvata i kopno, na kome se nalazi, pa se sa tog stanovišta smatra najvećim zamkom u celom svetu, a ako se meri površinom kopna koje obuhvata.
Sagradili su ga vitezovi Tevtonskog reda 1274. godine. Sastoji se od tri dvorca i opasan je zidinama.
Tokom Drugog svetskog rata je dvorac Malbork gotovo potpuno bio uništen, ali je 1997. godine proglašen Svetskom kulturnom baštinom i tada je obnovljen.
Zabranjeni grad – površine 148.645 m²
Skoro 500 godina u kontinuitetu je Zabranjeni grad u Pekingu korišćen kao Carska palata kineske dinastije.
U njemu se nalazi ukupno 90 palata i prostrana dvorišta. A ukupan broj soba je 8.728.
Palata Hofburg – površine 240.000 m²
Carska palata u Beču je izgrađena u 13. veku i ranije je bila dom dinastije Habsburg.
Svaki vladar iz te dinastije je proširivao palatu, tako da se danas može pohvaliti sa 18 krila, 19 dvorišta i ukupno 2.600 soba.
(Telegraf.rs)
Video: Stiže novi sneg u Srbiju i to već narednih dana: Zabeleće se i OVI gradovi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
petar
A Putinova palata?
Podelite komentar