Katedrala "usred ničeg" zvrji sablasno prazna: Kada verski rat pokaže najružnije i najlepše lice
Zapadna Ukrajina je tačka Evrope u kojoj je bilo više krvoprolića nego na Balkanu! I tu su se sudarali Istok i Zapad, Sever i Jug, i svaki od tih sudara ostavio je nešto svoje.
Kod sela Podgore u blizini Lavova nalazi se katedrala "usred ničega". Barokna građevina sa kupolom prečnika 12 metara posvećena je Uzdizanju Časnog Krsta i Svetom Josifu. Ona je neznatno umanjena i izmenjena kopija bazilike Suprege koja krasi centar italijanskog grada Torina.
Vjenčeslav Petar Raževuski, poljski plemić, vladar i vlasnik ovog kraja sagradio je sebi dvorac, tvrđavu i ovu crkvu. Za skulpture u krečnjaku angažovao je Sebastjana Fosingera i Žozepa Lablasa.
Oslikavanje hrama uradio je poljski umetnik Lukaš Smuglevič zajedno sa sinom, a ukrašavanje oltara povereno je Šimonu Čehoviču. Drvene elemente crkvene unutrašnjosti, kao što su minber i horovi, izradio je majstor Marcin Tvardovski.
Ova prelepa građevina napuštena je od početka Revolucije u Rusiji 1917, a tokom Drugog svetskog rata pogođena je artiljerijskim zrnom. Komunistička partija dala je zadatak arhitekti Igoru Starosokolovskom da je obnovi u periodu od 1976-1979. godina. Od tada crkva nije ni taknuta i prepuštena je zubu vremena.
Da bi se shvatilo koliko je katedrala izmeštena iz realnosti treba videti istoriju.
Ovaj deo Ukrajine od pamtiveka se zove Galicija, a tu su preošle invazije svih mogućih varvara i nomadskih hordi. Galicija je postala deo Kijevske Rusije, države Istočnih Slovena kojom su vladali u njih asimilovani Vikinzi. Kada su Mongoli u 13. veku predvođeni Džingis Kano osvojili Kijev i uništili kneževinu, Galicija i Volonija su ostale slobodne pravoslavne zemlje Rusa.
Knez Danilo Romanovič 1253. dobija kraljevsku krunu od rimskog pape, na isti način na koji je bio krunisan i Stefan Nemanjić Prvovenčani u Srbiji 1217. godine. Od tada se Galicija i Volonija zvanično zovu Kraljevina Rusija.
Ipak boreći se protiv Mongola ova pravoslavna kraljevina postala je lak plen moćnih katoličkih kraljevina Mađarske, Poljske i Litvanije. Godine 1349. Poljaci osvajaju ovaj kraj. Poljsko plemstvo dobija posede na kojima surovo potčinjava seljake. Iako su govorili skoro istim jezikom, i bez obzira na zajedničko slovensko poreklo poljski plemići ovdašnje stanovništvo vide kao nevernike i pokušavaju da im nametnu katoličanstvo.
Kada pravoslavni kmetovi nisu želeli da se pokatoliče oni su bežali na istok u stepe gde su osnivali svoje kozačke družine. Oni koji bi ostali sa svojim sveštenicima su 1596. prihvatili Uniju u Brestu. To znači da su i dalje činodejstvovali po pravoslavnim običajima ali da su priznavali vrhovnu vlast rimskog pape.
Poljska je izgubila svoju nezavisnost ubrzo po izgradnji crkve Uzdizanju Časnog Krsta u selu Podgori. Pravoslavlje u najvećoj meri vratilo, a barokni stubovi su nastavili da gledaju vekove krvoprolića.
Video: Danas je ovo mesto u kome žive duhovi sećanja: Dvorac koji se ne nalazi na mestu gde se ne očekuje
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Beogradske noći
E?! A kao Rusi pretnja?!Poljaci, Mongoli, Tatari, Napoleo i Francuzi, Britanci, Jaoanci, Nemci (Teutonci, Kajzer, Nacisti) ... svi su hteli deo majke Rusije!Svi! Svi su napadali Rusiju poslednjih 1000 godina.A Rusi kao “agresori”?
Podelite komentar
gogolj
ne postoji kijevska rusija,nikad nije ni postojala kao takva nego se zvala kijevska rus. moskovljani
Podelite komentar
Bhm
Nigde zemlja nije natopljena krvlju kao na Balkanu.
Podelite komentar