Palmanova je raj za kupoholičare iz Srbije: Ali malo ko zna po čemu je ovaj grad jedinstven u svetu
Na pedesetak kilometara od Trsta, u severnoj Italiji nalazi se grad Palmanova. Pre početka pandemije korona virusa, srpski turisti rado su odlazili u Palmanovu zbog autlet centra gde su kupovali garderobu poznatih robnih marki po izuzetno povoljnim cenama.
Ali, malo ko zna zbog čega je ovaj italijanski grad jedinstven u svetu.
Priča o njegovoj istoriji seže u daleku prošlost, tačnije u 16. vek kada je u, tadašnjoj Mletačkoj republici, sada severnoj Italiji nastao tipičan primer utvrđenja u obliku zvezde.
Grad je osnovan 1593. godine, kada je Mletačka republika proslavila 22-godišnjicu pobede nad Osmanskim carstvom i izgradnjom Palmanove u obliku devetokrake zvezde smatrala da će zaštititi italijansko poluostrvo od daljih osmanskih napada.
Devetokraku zvezdu osmislio je Vinćenco Skamozi. Njegova vizija bila je da napravi najveće utvrđenje u Evropi u to vreme, sa tri ulaza i 18 radijalnih glavnih ulica. Iz svake ulice stizalo se direktno do centra grada gde su bili smešteni Veliki trg i Palate Proveditore.
Skamozi je osmislio da Palmanova bude geometrijski savršen grad, a ujedno njegova ideja bila je da u gradu svaki stanovnik dobije istu količinu zemljišta i istu količinu odgovornosti o njemu.
Ali, iako su uslovi za život u ovom gradu i u 16. veku bili idealni (pogotovo za to vreme), u Palmanovu niko nije hteo da se doseli. Zato je vlada 1622. godine pomilovala mnoge zatvorenike i dala im imovinu u Palmanovi.
Izgled grada donekle je promenio Napoleon Bonaparta, koji je naredio da bude izgrađeno još vojnih zgrada i dodatni zid u obliku zvezde izvan grada da bi zaštitio centar od neprijateljske artiljerije. Potom je Palmanova došla pod austrijski uticaj, a pripojena je modernoj Kraljevini Italiji 1866. godine.
Za vreme Prvog i Drugog svetskog rata, italijanska vojska koristila je Palmanovu kao vojno skladište i bazu za smeštaj ranjenika.
Palmanova je 1960. godine postala Nacionalni spomenik, a 2017. UNESKO je ovaj grad uvrstio na listu svetske baštine kao deo mletačkog sistema odbrambenih utvrđenja 16. i 17. veka.
U Palmanovi danas živi svega 5.000 stanovnika.
(Telegraf.rs)
Video: Mesečni horoskop za decembar Aleksandre Bjeljac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Beogradanin
Vec 40 godina tamo kupujem cipele i na trgu pijem kafu.
Podelite komentar
Olja trst
Gradic je lep a sto se tice outlet-a pola radji je zatvoreno.
Podelite komentar
Miki
U Palmanovi su se četnici predali saveznicima 1945 godine bežeći od partizana.
Podelite komentar