Druga filmska industrija u svetu se nalazi u ovoj zemlji: Da li ste čuli za Nollywood?

 
  • 0
Nigerija Foto: Pixabay/Plaža u Nigeriji

Kolokvijalna krilatica da stanovnici najnaseljenije države u Africi nikada ne stižu poslednji u velikoj meri oslikava duh nacije u zemlji, koja je uprkos brojnim globalnim poteškoćama, 2011. godine označena kao najoptimističnija nacija na svetu. Mnogi Nigerijci zastupaju verovanje da nijedno stanje ili situacija u kojoj se nađu nije večna.

- Kada je vaša kultura natprirodno pozitivna uprkos često brutalnim političkim, zdravstvenim i socijalnim uslovima, optimizam je to što vas pokreće i nadahnjuje da očekujete uspeh u gotovo svim okolnostima – objasnio je za BBC travel nigero-amerikanac Afam Onyema, koji je proglašen jednim od 10 najuticajnijih afričkih migranata u Americi, od strane „WorldRemit“, budući da je jedan od osnivača čuvene GEANCO fondacije.

Nigerijce krasi pobednički mentalitet, a njihova zemlja je najnaseljenija na tlu Afrike. Trenutno ima najjaču ekonomiju na celom kontinentu, prema podacima koje navodi Bloomberg. Zato je i nazivaju divom Afrike.

Blistavi primeri nigerijskog uspeha se mogu uočiti u književnom, ali i u muzičkom svetu, kao i među brojnim Nigerijcima van matice.

Prvi afrički crni dramski pisac dobitnik Nobelove nagrade, Wole Soyinka je iz Nigerije, kao i autorka romana „Pola žutog sunca“, koji je nedavno proglašen najboljom knjigom koja je u poslednjih 25 godina dobila „Women’s prize for fiction“.

Prema istraživanjima Instituta za migracionu politiku, 61% Amerikanaca nigerijskog porekla starijih od 25 godina ima završene postdiplomske studije, što ih čini jednom od najuspešnijih etničkih grupa na području SAD-a.

Na svakom koraku u ovoj zemlji se vidi trud nacije da bude uspešna. Mnogi Nigerijci će sa turistima razgovarati na njihovom jeziku. A ako znate da u zemlji postoji 370 različitih plemena i 500 varijanti jezika, jasno je da to uopšte nije jednostavno.

Možda je sve to zato što se nigerijska deca tako vaspitavaju od malih nogu. Sve oči su u njih uprte i podstiču se od malena da se dobro udaju ili ožene, te da steknu više diploma i zarade dovoljno kako bi mogli da nesmetano brinu o svojim roditeljima u starosti. Prvo rođeno dete svakako nosi najveći teret roditeljskih očekivanja i idealno bi bilo da postane oslonac mlađima. Često se deca u Nigeriji upućuju na neka uglednija zanimanja poput advokata, inženjera ili lekara, dok su umetnička zanimanja marginalizovana.

Zajedno sa uspavankama, deca se upoznaju i sa istorijom svoje zemlje. Obično su to priče iz građanskog rata, perioda vojne diktature ili one koje se tiču vremena britanske vladavine, do sticanja nezavisnosti 1960. godine.

- U nigerijskoj kulturi je svojstven element da deca u svakom pogledu moraju da rade bolje od roditelja. Kao rezultat toga, roditelji presiraju svoju decu, podstičući ih da postignu nešto u životu i deca su indoktrinirana ovim verovanjem – objasnio je Viktor Bodi-Lason, arhitekta, umetnik, programer i predavač na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, koji je rođen u Lagosu.

Druga najveća svetska filmska industrija je nigerijska. Čuveni Nollywood se tako našao iza Bollywooda. Prema podacima, proizvodi oko 50 filmova na nedeljnom nivou.

 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Објава коју дели Nigeria film 📽️ industry (@nollywood__movies3)

A u samom srcu težnje za uspehom se posvećuje značajna pažnja negovanju poštovanja. Nigerijci su vredni, vođeni statusom, istrajni i konkurentni.

Neretko rade više poslova. Često se prilikom čak i neformalnog predstavljanja naglašavaju stečene titule. Takođe vode računa i o tome kako se obraćaju starijima, poznatima ili nepoznatima.

Ne samo da je lepo biti uspešan, imati moć i veze, nego je to i neophodno za svakodnevni život u Nigeriji.

Docent afričkih digitalnih humanističkih nauka na Univerzitetu u Kanzasu, doktor Džejms Jeku smatra da su u pitanju najvredniji ljudi na svetu, ali da Nigerijci svoju važnost ističu upravo potenciranjem svojih profesionalnih uspeha.

- Prosečan Nigerijac je vredan. Međutim, loša strana svega toga jeste stalno poređenje među ljudima. Budući da je trenutni status relativan pojam, uvek će biti lepše i bolje – smatra Kimberli Ihekwoaba, kopirajter iz Nigerije.

(Telegraf.rs)

Video: Bogojavljenje na Adi: 7 golubova vinulo se u nebo, a onda je Pavle izvukao Časni krst iz vode

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA