Zbog pandemije korona virusa Indijci na Novom Zelandu mesecima razdvojeni od budućih supruga
Stanovnici Novog Zelanda smatraju da je Vladino rešenje da ih ponovo spoji sa bračnim ili vanbračnim partnerima koji žive u drugim državama dovelo do neočekivanih i opasnih posledica.
Neki su se i rasplakali zbog sistema koji ne dozvoljava prelazak granica partnerima iz bogatijih država bez viza. Oni koji su izuzeti od toga smatraju da je rizično da odlaze u zemlje, koje su okarakterisane kao opasne zbog pandemije.
To je bio emotivni tobogan za sve parove, što je kulminiralo nedavnom odlukom Vlade da budu uvedene vize za partnere iz drugih zemalja.
Za partnersku vizu odbijeno 1.300 ljudi
Promena pravila odlučivanja o vizama za partnere i komentari tadašnjeg koalicionog partnera doveli su do odluke, koja je nakon ponovne procene rezultirala sa 1.300 odbijenih zahteva za vizu, prenosi NZ Herald.
Mnogi parovi su tada dobili priliku da žive zajedno na Novom Zelandu, sa partnerom koji je imao vizu za posetioce, a to vreme su koristili za ispunjavanje zahteva za partnersku vizu.
Izgledalo je kao da se odgađa ono što je neminovno. Ali su mnogi parovi u tom trenutku smatrali da su pri kraju čekanja da se ponovo ujedine. Nažalost je to rešenje dovelo do toga da moraju sačekati još.
Kada su granice zatvorene, partneri koji su se pripremali da se pridruže svojim supružnicima, inače stanovnicima Novog Zelanda, imali su samo vize za posetioce, koje su u međuvremenu istekle. Zato im naknadne promene i olakšice koje se odnose na vlasnike partnerskih viza baš i nisu pomogle.
"Potrošio sam svu ušteđevinu, a ništa nisam uradio"
Jedan od njih konkretno čeka još od decembra 2018. godine da mu se supruga iz Indije pridruži, a nakon ugovorenog braka. U februaru ove godine je njegova supruga konačno dobila vizu, ali su onda zatvorene granice. Odlučio je da se vrati u svoju zemlju i zatraži njeno izuzeće na granici. Međutim, njena viza je do tada istekla, kao i njegov godišnji odmor, pa nije mogao da čeka sva potrebna odobrenja.
Odlazak i obavezni karantin su ga koštali ukupno 6.000 dolara. Iako mu je poslodavac dozvolio da ode na odmor, vratio se praznih ruku.
- Nekako me je poslodavac pustio i to na 4 sedmice, pa je i on bio prilično razočaran što nije mogla da dođe sa mnom. To se događa već treći put. Tri puta sam se vraćao kući i tri puta je to bilo bez uspeha. Dakle, na kraju sam potrošio sve što sam uštedeo za godinu dana i opet nisam postigao ništa – izjavio je.
Udar i na džep i na srce
Izgleda da su najugroženiji takvom odlukom građani Novog Zelanda koji su poreklom iz Indije. Jedina opcija koju trenutno imaju jeste da se vrate u Indiju. Međutim, kada stignu tamo, potrebno je da se prijave i sačekaju nekoliko meseci dok im ne bude odobreno da zajedno sa svojim partnerom putuju. Ipak, mnogi od njih u tome baš i ne vide naročitu logiku, posebno u eri pandemije korona virusa.
Uprkos vrlo emotivno teškoj situaciji za oba partnera, retko kome je jasno zbog čega je recimo partnerima iz drugih zemalja dozvoljen nesmetani ulazak.
- Dozvoljavaju partneru da putuje sam iz 60 zemalja, bez obavezne vize, pa ako ste iz Sjedinjenih Država ili Velike Britanije, vaš partner može putovati sam. Ali ako ste iz Indije, jedina opcija vam je da fizički odete i dovedete svoju ženu – očajan je jedan od članova Facebook grupe, u kojoj su ljudi pogođeni ovom situacijom.
Mnogi od njih su ostavili posao na Novom Zelandu i vratili se u Indiju, gde po nekoliko meseci čekaju da dobiju vize. Sve to je uticalo i na povećanu izloženost korona virusu, ali i na nezaposlenost, te lošiju ekonomsku situaciju.
Surova imigraciona politika
Advokat za imigraciju, Alister Mekklimont smatra da je celokupna situacija vrlo složena, posebno za državljane Indije.
- Njihov partner je podneo zahtev za vizu, ali mu nije bila odobrena, pa je Vlada stvorila kategoriju bračne vize. Tvrdilo se da je to rešilo problem, ali problem zapravo i nije u tome. Nije se radilo o dogovorenim brakovima, već o tome da parovi nakon braka nisu živeli zajedno. A to se nije smatralo partnerstvom, nego vezom. Pa ako je u pitanju veza, dobija se samo opšta viza za posetu. A ako neko ima tu vizu, to znači da ne ispunjava uslove za izuzeće od putovanja. Sve to diskriminiše takvu vrstu odnosa – istakao je Mekklimont.
Međutim, uprkos svemu tome, Vlada se drži toga da je njen prioritet sprečavanje širenja korona virusa, te da u skladu sa time funkcioniše i imigraciona politika.
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.