Top lista 10 zemalja u koje dolazi najmanje turista: U jednu dođe samo 2.000 ljudi godišnje
U zemljama koje se nalaze u zabačenim krajevima sveta, sa ograničenim ugostiteljskim kapacitetima i mršavom infrastrukturom, svake godine dolazi mali broj turista. Ali, upravo manjak turista je to što ih čini posebno poželjnim.
Ovo je lista na kojoj se nalazi 10 zemalja koje globtroteri zaobilaze.
10. Timor Leste - 74.000 posetilaca godišnje
Država Timor-Leste stekla je nezavisnost od Indonezije 2002. godine. Danas je poznata po drevnim tradicijama, egzotičnim avanturama i idealnoj destinaciji za ljubitelje ronjenja.
Pre nego što ju je okupirala Indonezija, Timor-Leste je bio portugalska kolonija i još se može pohvaliti divnim primercima portugalske arhitekture. O istoriji zemlje možete se upoznati u muzeju u glavnom gradu Diliju, a zatim krenite prema džunglama, planinskim selima i neverovatnim plažama.
Ukoliko volite divlje životinje, uputite se na Atauro, ostrvo udaljeno oko 25 kilometara od Dilija. Pre četiri godine Conservation International proglasio je vode ovog ostrva za najraznovrsniju biološku raznolikost na svetu.
9. Angvila - 68.000 posetilaca godišnje
Ostrvo je 2017. godine opustošio uragan Irma, koji je urnisao domove, hotele i restorane.
Angvila je provela veći deo 2018. godine obnavljajući svoju turističku infrastrukturu. Međutim, čak i da je nije pogodio uragan, ova država bi se našla na listi najmanje posećenih zemalja sveta, jer nikada nije dočekala više od 100.000 posetilaca godišnje.
Od osam karipskih ostrva koja su oštećena nakon uragana Irma i Marija, Angvilina priča o povratku posebno je značajna. Uragan je pogodio skoro 90 odsto vladinih zgrada, ali su sve one obnovljene i danas su u funkciji, baš kao i većina hotela, vila i apartmana.
Posetioci mogu da očekuju predivne plaže sa belim peskom, jarko obojene kuće i zgrade, barove na plaži na otvorenom gde rege muzika svira u sitne sate, jake koktele i sočni roštilj... Kristalno čista voda kao sa razglednice se podrazumeva.
8. Tonga - 61.000 posetilaca godišnje
Zatvorite oči i zamislite polinezijski raj. Ono što verovatno zamišljate je Tonga. Čini je više od 170 ostrva u južnom Pacifiku, ima niz plaža od belog peska, koralne grebene, sparne prašume i visoke krečnjačke litice. Većina ostrva su nenaseljena, ali glavno ostrvo, Tongatapu, poznato je po svojoj kulturnoj autentičnosti, ronjenju i ležernom životu.
Tiha vibracija prožima celu Tongu. Ostrva su obrubljena peskom, a njihove vode su raj za ronjenje s maskom, ronjenje, jedrenje i kajak.
Tonga bi sigurno brojala mnogo više posetilaca da je bolje saobraćajno povezana sa ostatkom sveta. Iako postoji pet nedeljnih letova sa Novog Zelanda i dva nedeljno iz Sidneja, to je nedovoljno za razvijanje turizma. Posetioci mogu da lete i preko Fidžija sa presedanjima u SAD, Hong Kongu, Australiji i Samoi.
7. Komori - 28.000 posetilaca godišnje
Komori je ostrvska država uz obalu istočne Afrike, blizu Mozambika i Madagaskara. Iako je zapanjujuće lepa, poznata po bujnim džunglama i prelepim plažama, „tanak“ turizam je u direktnoj vezi sa politikom.
Naime, u ovoj zemlji bilo je 20 državnih udara otkako je država stekla nezavisnost od Francuske sedamdesetih godina prošlog veka i jedna je od najsiromašnijih zemalja na svetu, sa lošim prevozom i sve većim brojem stanovnika.
Ipak, mala turistička industrija postoji, a oni koji odvoje vreme nagrađeni su zapanjujućom prirodnom lepotom. Posetioci mogu planinariti do vulkana Kartala, bilo kao jednodnevni obilazak ili kao noćni pohod. Takođe mogu posetiti Lac Sale, slano jezero u starom krateru.
6. Solomonska ostrva - 22.000 posetilaca godišnje
Vode južnog Pacifika dom su stotinama ostrva koja čine Solomonska ostrva. U blizini australijske obale, ova ostrva imala su presudnu ulogu u Drugom svetskom ratu. Naime, Guadalkanal, provincija i jedno od najvećih ostrva arhipelaga, bilo je mesto prve velike ofanzive savezničkih snaga na Japan.
Danas su Solomonska ostrva poznata po fantastičnoj prirodnoj lepoti i drevnoj kulturi.
Објава коју дели 🇸🇧ソロモン諸島政府観光局🇸🇧【公式】 (@visitsolomons.japan)Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Kanui i dalje služe kao glavni način prevoza, a ekonomije se oslanjaju na more i kopno. Ronioci ovde pronalaze kaleidoskop koralnih boja, kao i potonule olupine koje datiraju iz Drugog svetskog rata. A hrana - koja se uglavnom dobija direktno iz mora - je sveža i ukusna.
Da bi došli do Solomonskih ostrva, posetioci obično lete iz Brizbejna, a postoje i letovi iz Vanuatua, Fidžija i Papue Nove Gvineje.
5. Američka Samoa - 20.000 posetilaca godišnje
Pripremite kameru pre nego što krenete na Američku Samou, majušni džep Polinezije, gde možete da napravite najsavršenije fotografije na svetu. Ova serija vulkanskih ostrva poznata je po svojim krševitim vrhovima prekrivenim blistavo zelenom džunglom, koji se spuštaju do talasa modre boje i divljih plaža.
Posetite Pago Pago, rustikalni ribarski grad koji se nalazi u prelepoj prirodnoj luci ili se uputite u manja sela u kojima možete da otkrijete drevnu tradiciju. Za američku Samou je ostrvo Manu'a početak Polinezije i jedno je od najudaljenijih krajeva ovog arhipelaga, dok je Nacionalni park Američke Samoe prepun izazovnih planinarskih staza.
Ovde nećete naći hotele sa pet zvezdica ili fensi tržne centre, ali vas zato čeka polinezijski raj prepun ronjenja, preukusne hrane, joge i prirode. Američka Samoa je takođe teritorija SAD, što Amerikancima olakšava da ovde skoknu na odmor.
4. Nijue - 10.000 posetilaca godišnje
Istočno od Tonge leži ova majušna ostrvska država u južnom Pacifiku. U stvari, toliko je mala da se smatra najmanjom nezavisnom državom na svetu.
Imajte na umu, ovo nije za one koji žele da leškare na plaži i tako „pune baterije“. Nijue je za smele i avanturističke ljude. Da biste videli sve atrakcije najmanje države na svetu, budite spremni za penjanje, planinarenje, plivanje ili vožnju do pećina, mesta za ronjenje i laguna.
Glavni grad, koji ima samo 1.600 stanovnika, ima nekoliko srednjovekovnih pansiona, restorana i odmarališta. Zanimljivo je da je Nijue prva na svetu „vaj-faj“ država, što znači da nudi besplatan bežični internet svim stanovnicima.
Iz ove države postoji samo jedan let nedeljno, ali kada jednom stignete osetićete se kao da ste otkrili najbolje čuvanu tajnu na svetu.
3. Monsterat - 8.000 posetilaca godišnje
Ovde je producent „Bitlsa“ Džordž Martin otvorio studio za snimanje. Ostrvo je tada izgledalo kao da je istrgnuto iz raja, ali nije uspelo da izbegne bes prirode. Vulkanska erupcija 1995. godine ostavila je donje dve trećine ovog karipskog ostrva devastiranim.
Danas je ostrvo još u režimu oporavka, ali na sreću broj stanovnika raste. Turisti koji dođu na Monsterat idu na jednodnevne izlete kako bi uživali u planinarenju i posmatranju ptica.
Do ostrva se stiže sa aerodroma u Antigvi ili redovnim trajektnim linijama iz Antigve. Usluga nije dostupna svakodnevno, pa je dobro znati raspored pre nego što krenete.
2. Maršalska ostrva - 6.000 posetilaca godišnje
Maršalska ostrva su prostrani lanac vulkanskih ostrva između Havaja i Filipina. Posetioci mogu da očekuju blistave tirkizne vode, neke od najlepših belih plaža na svetu, malo kriminala i sunca.
Turisti ne dolaze često na Maršalska ostrva zato što do ove destinacije nije lako doći. Osim toga, u istoriji Maršalskih ostrva su i nuklearna ispitivanja, što baš i ne zvuči primamljivo za one koji bi da se regenerišu i odmore.
Atoli Maršalskih ostrva poznati su po ronjenju, kao i raznolikoj i živopisnoj flori na kopnu.
Ovde živi lokalno stanovništvo Maršala, kao i potomci prošlih posetilaca i okupatora, uključujući ljude iz Velike Britanije, Rusije, Nemačke, Japana i SAD.
1. Tuvalu - 2.000 posetilaca godišnje
Najmanje posećena država na svetu je Tuvalu, sićušna nezavisna država koja predstavlja samo tačkicu na južnom Pacifiku. Ima manje od 12.000 stanovnika na devet ostrva, a za godinu dana poseti je manje turista nego što bi moglo da stane u većinu mesta sa živom muzikom.
Uprkos tome, Tuvalu je prelepa zemlja.
Retko naseljeni atoli obrubljeni su palmama i ocrtani oštrim belim peskom. Tropske ribe, nenaseljena ostrvca i istorijska mesta iz Drugog svetskog rata predstavljaju posebne atrakcije.
Smatra se da su rani doseljenici došli sa Samoe, Tonge i Uvee. Danas se na čitavim ostrvima govore tuvaluanski i engleski jezik.
Ako na odmoru volite više da švrljate po mestu u kom ste odseli nego da se baškarite na plaži, ovo možda nije ostrvo za vas, jer mu nedostaje gradska infrastruktura. Zato je idealno za one koji uživaju u ronjenju ili slikanju idiličnih pejzaža na plaži.
Postoji jedan međunarodni aerodrom, a Fiji Airvais leti svakog utorka i četvrtka. Međutim, ovo se smatra najnepouzdanijom avio-kompanijom na svetu, pa to što imate kartu za polazak ne znači da ćete zaista krenuti tog datuma. Budite spremni da sačekate ponekad i do nedelju dana da biste stigli u ovaj ostrvski raj.
(Telegraf.rs)
Video: Konferencija za medije povodom prve ugradnje MitraClip uređaja u Srbiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.