Problemi u raju: Ovo je nacija koju polako, ali sigurno "guta" okean

 
 ≫ 
  • 0

Bolje raditi sa vodom nego protiv nje

maldivi Foto: Pixabay

Na oko 8 kilometara udaljeno od severoistočne obale ostrva Male na Maldivima, smešteno je veštačko ostrvo Hulhumale.

Rasejani po Arapskom moru, jugozapadno od Šri Lanke i Indije, Maldivi predstavljaju oličenje tropske idile za putnike iz celog sveta, koji tu dolaze da uživaju u savršenim koralnim atolima prekrivenim belim peskom, sa luksuznim hotelima i brojnim sportskim aktivnostima.

Uprkos svemu tome, Maldivi su zemlja koja se suočava sa ozbiljnom ekološkom pretnjom.

Luksuzni hoteli na plaži možda jesu poznati širom sveta, ali više od 80% ostrva imaju nadmorsku visinu manju od jednog metra. I većinu njih ugrožava more, koje beleži porast nivoa.

- Mi smo jedna od najranjivijih zemalja na Zemlji i zato se moramo prilagoditi – naveo je 2010. godine predsednik zemlje u izveštaju Svetskoj banci, prenosi BBC.

Prema nekim proračunima, oko 2.100 ostrva bi moglo da bude potopljeno do 2100. godine.

Ali, Maldivi se ne predaju

Još je 2008. godine tadašnji predsednik Mohamed Nasheed objavio plan o kupovini zemlje na drugoj lokaciji, kako bi građani imali sigurno utočište, ako zemlja bude poplavljena. Upravo na osnovu tog plana se došlo do zaključka da je bolje raditi sa morem, nego protiv njega i to najpre izgradnjom plutajućih objekata.

Maldivi menjaju pravila ponašanja Foto: Pixabay

Međutim, umesto svega toga, Maldivi se okreću drugačijem obliku geo-inženjeringa, te na veštačkom ostrvu Hulhumale stvaraju Grad nade, koji je okarakterisan kao grad za 21. vek.

Do ovog veštačkog ostrva se stiže autobusom od aerodroma u glavnom gradu Male, koji vozi preko mosta, pravo do Hulhumale.

Iako je ta pretnja ozbiljna, Maldive muči i sve veća erozija, koja ugrožava oko 70% infrastrukture. Sem toga, postoji zabrinutost zbog nadiranja mora, koje svojim salinitetom može da ugrozi izvore slatke vode. A da ne pominjemo da bi to eventualno moglo da dovede do prirodnih katastrofa, poput cunamija 2004. godine, koji je na Maldivima usmrtio više od 100 ljudi.

Upravo posle tog cunamija je uveden program, koji ima za cilj da poveća sigurnost života na ostrvima.

Veštačko ostrvo Hulhumale je izrađeno od miliona kubnih metara peska, koji je ispumpan sa morskog dna, što ga je uzdiglo na 2 metra nadmorske visine. A grad na tom ostrvu se trenutno posmatra kao odličan način za ublažavanje prevelike gustine naseljenosti u zemlji.

(Aleksandra Blažević/ Telegraf.rs)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA