Grobnice u Turskoj predstavljaju zadivljujući trag drevnog sveta: Da li ste ih posetili?
Drevni grad Kaunos nalazi se nekoliko kilometara zapadno od modernog grada Dalian u provinciji Mugla u Turskoj, a krije mnoga drevna nalazišta. U Kaunosu se nalaze, između ostalog, i likijske grobnice.
Možda najimpresivnije mesto koje krije tajne drevnog sveta su likijske grobnice urezane u stene koje podsećaju na veličanstvene grčke hramove.
Grobnice likijskih kraljeva iz Kaunosa poseduju upečatljive stubove u grčkom stilu i ručno izrezbarene reljefe koji prikazuju bogove, anđele i duhove.
Unutrašnjost, kameni monoliti i komore obložene su krečnjakom i označavaju poslednje počivalište Likijaca, drevnog naroda koji je naseljavao zalive između Antalije i Fetije.
Verujući da će duhovi sa krilima odneti duše mrtvih u zagrobni život, Likijci su sahranjivali u svoje najuglednije članove društva visoko iznad zemlje na nepristupačne litice sa kojih se pruža pogled na smaragdnozelenu reku Dalijan.
Danas grobovi čine deo drevnog grada Kaunosa, koji je pod zaštitom Uneska, arheološkog nalazišta starog 2.500 godina, u kome se takođe nalazi helenističko pozorište sa 5.000 sedišta, rimsko kupatilo i nekoliko likijskih hramova i crkava.
Do grobnica možete stići vožnjom čamcem, koji možete da iznajmite u gradu Dalijanu.
Kada dođete do malog naselja Candır, možete pešice istražiti groblje i drevni grad Kaunos. Povratna karta za vožnju brodom košta 15 turskih lira.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zoki50
Ovo je sad Turska ,a zna se da su Grci bili ovde i bice ponovo .
Podelite komentar