Na ovim ostrvima letos nije bilo žive duše, a izgledaju fascinantno i nisu predaleko od Srbije

 ≫ 
  • 3
Ostrvo Scili, Velika Britanija Foto: Shutterstock

Sezona na Sili ostrvima je ove godine počela nešto kasnije, ali to čini da blistave bele plaže budu još primamljivije.

Od svih upečatlljivih predela koji se mogu videti na ostrvima Sili, odnosno plaža koje izgledaju suviše tropske da bi bile u Velikoj Britaniji, pažnju mnogih svakako privlači svetionik Bishop Rock.

Čuvari svetionika

Udaljen je oko šest kilometara od najbližeg naseljenog ostrva i izgrađen je 1858. godine, nakon neuspelog prvog pokušaja gradnje. Dodatno je ojačan 1887. godine, a na obližnjem stenovitom Rosevearu nalaze se ostaci kuće, u kojoj su boravili radnici koji su izgradili svetionik. Oni su veslali do mesta na kome su se nalazili blokovi granita i strpljivo radili na izgradnji. Zbog takvih uslova rada prosto je neverovatno da tokom gradnje nijedan ljudski život nije izgubljen, a nije.

Od kada je počeo sa radom, pravilo je bilo da čuvari svetionika menjaju smenu jednom mesečno, a tako je bilo sve do 1976. godine, kada je uvedena automatizacija.

Jedno od nenaseljenih ostrva, Anet je poznato po brojnim divljim životinjama, ali i po mestu, na kome se desilo dosta brodskih nesreća, a koje se nalazi na zapadnoj strani ostrva. Osim atlantskih sivih foka i drugih interesantnih morskih životinja, ovde se mogu videti i ajkule.

Prava korona free destinacija

Iako na ostrvima Sili nije zabeležen nijedan slučaj zaraze korona virusom, važila su ista pravila kao i u ostalim delovima Velike Britanije.

- Zaključavanje je bizarno! Imali smo neverovatno vreme i očekivali smo da ćemo videti turiste, ali bilo je potpuno prazno. Ni nama nije bilo dozvoljeno da budemo u vodi, izjavila je za "Gardijan" Amelija Mils, koja na najvećem ostrvu Sent Mary vodi Centar za jedrenje.

Ostrvo Scili, Velika Britanija Foto: Pixabay

Slično mišljenje imaju i stanovnici ostrva Sent Martin, koje se nalazi malo severnije. Mada, zbog malog broja stanovnika, navode da im je sve izgledalo gotovo kao u zimskom periodu.

Lepotu ostrva Sili ne mogu umanjiti ni stroga postupanja malobrojnih meštana, koji vrlo ozbiljno prihvataju obaveze o dezinfekciji i o socijalnom distanciranju. Iako u Sent Agnesu, najzapadnijoj naseljenoj tački britanskih ostrva, gde živi samo 85 stanovnika stoji natpis: Svi smo u izolaciji! Molim te, ne dolazi nam na vrata! To svakako ne umanjuje lepotu ovih predela.

Tajna potopljenog blaga

Danas na ostrvima Sili funkcioniše i vrlo uspešna kolonija likovnih umetnika. Neke od njihovih slika su izložene i u lokalnim restoranima. Ovde se mogu kupiti i ručno rađene torbe, koje su karakteristične baš za umetnike sa ovih ostrva.

Ostrvo Scili, Velika Britanija Foto: Pixabay

A posetioci ostrva Sent Agnes, koji imaju naročito sreće, mogu i da pronađu ostatke blaga sa broda, koji je ovde potonuo još tokom 17. veka. Meštani ponekad pronađu pojedine delove nakita, za koje veruju da su upravo sa te olupine. I na tom ostrvu postoji svetionik, koji je izgrađen 1680. godine, a plaže su i više nego fascinantne.

Video: Raj za bajkere nije na nebu nego jednom ostrvu

(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sigma

    8. septembar 2020 | 11:50

    Nisu predaleko od Srbije??????

  • Перагеније

    8. septembar 2020 | 12:39

    Да, зато Енглези иду на Мајорку и Ибицу...

  • ime

    8. septembar 2020 | 11:46

    Ko bi rekao, hladna i kisovita engleska. Bas je lepo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA