Španski hotelijeri i ugostitelji ne pamte veću krizu od Drugog svetskog rata
Barselona i Madrid nikad prazniji
Većina hotela i restorana širom Španije je zatvorena već nekoliko nedelja zbog pandemije korona virusa. Ova zemlja nažalost drži neslavan rekord po broju preminulih i zaraženih ljudi. Već na samom početku epidemije u Španiji su hoteli i restorani zatvorili svoja vrata za posetioce.
Danas se, međutim svi vlasnici smeštajnih i ugostiteljskih objekata ne samo u Barseloni i Madridu, već i u ostalim španskim gradovima, suočavaju sa neverovatnim teškoćama.
Nezapamćena ekonomska kriza
Da bi se stekla jasna slika o razmerama ekonosmke katastrofe u španskom ugostiteljstvu i turizmu, treba imati na umu da čak 11% BDP–a zemlje zavisi direktno od turizma.
Kako je 12. marta izjavio Ramon Estalela iz Udruženja španskih hotela, a prenosi The Guardian: Cunami je stigao. Meteorit je pao na nas i moramo videti kako ćemo da preživimo.
Primera radi, sve do 14. marta i proglašenja epidemije u zemlji, u Barseloni je radilo ukupno oko 10 hiljada smeštajnih i ugostiteljskih objekata. Zatim je otkazan Svetski kongres o mobilnim telefonima, koji svake godine gradu donese oko 500 miliona evra. U pitanju je jedan od najposećenijih kongresa takve vsrte, na kome se predstavljaju proizvodi najeminentnijih kompanija u svetu mobilne telefonije, pa je i praktično nemoguće naći smeštaj tih 4 dana u Barseloni.
Posle kongresa su otkazane i druge manifestacije, po kojima je Španija poznata, što je dovelo do još većeg smanjenja potencijalne zarade.
Iako je poznato da se turizam u ovoj zemlji suočavao u prošlosti sa raznim nedaćama, hotelijeri i vlasnici restorana, ali i svi ostali koji su zaposleni u sektoru turizma su saglasni da takvu ekonomsku krizu ne pamte još od Drugog svetskog rata.
Kako prenosi Guardian, Vlada Španije je uvela brojne mere kako bi olakšala zaposlenima u tom sektoru. U zvaničnom saopštenju je navedeno. Nastavićemo da radimo na garantovanju sigurnosti i zaštite najugroženijih i nikoga nećemo ostaviti nezbrinutog. Borimo se protiv virusa na zdravstvenom planu, ali i društveno i ekonomski.
Obećana je hotelijerima, vlasnicima restorana i ostalima u sektoru turizma pomoć, kako bi ekonomija u Španiji i dalje bila stabilna. Ipak, Estalela smatra da zemlja mora preciznije da odredi mere, kako bi kompanije i dalje funkcionisale, a radnici bili bez straha od otkaza.
Problem se javlja i među dobavljačima, jer vlasnici ugostiteljskih i smeštajnih objekata vrlo verovatno neće biti u mogućnosti da na vreme izmire svoje obaveze. Osim njih, problem je i sa zaposlenima u sektoru održavanja i higijene, ali i sa svim ostalim radnicima.
Mnogi restorani i hoteli se ipak odlučuju za varijantu da privremeno otpuste radnike, a da im nadoknadu za taj period isplaćuje država. Dodatni je problem u tome što je doneta odluka da ako neki radnik bude privremeno otpušten, vlasnik kompanije ima obavezu da ga vrati na posao u trajanju od minimum 6 meseci. Logično je što se vlasnici pitaju kako će to izgledati, jer u ovom trenutku nemaju ideju ni koliko će im radnika biti potrebno kada se čitava ova situacija završi.
(A.B./Telegraf.rs)
Video: Vuk Vidor za Telegraf.rs o uzbudljivoj izložbi koja nas očekuje u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Han
Ima Barselona zaliha, od njihovih glupih, taksi na sve pa nek se otvore.
Podelite komentar
Pravednik
Greše, treba porušiti hotele da ne ostane cigla na cigli i otrovati zemlju da ne rađa pet godina, e onda bi bilo kao posle drugog svetskog rata... Razmažena generacija, nema pojma šta je to glad i nemaština...
Podelite komentar
Viktor
Nema Barsa pojma sta prava kriza znaci. Kada se budete tukli i oči vadili za veknu hleba koji bacaju iz kamiona mozemo da pricamo....
Podelite komentar