Planinari i biciklisti ovo moraju znati: Kako da odaberete vreću za spavanje
Vrlo je važno obratiti pažnju na nekoliko detalja prilikom izbora vreće za spavanje
Obavezan deo opreme za planinarenje, ali i kamping i generalno duži boravak u prirodi svakako uključuje i vreću za spavanje. Ukoliko nemate iskustva u tome, najbolje je da se prethodno dobro informišete ne samo o tome kako odabrati baš onu vreću za spavanje koja će ispuniti vaša očekivanja, nego i o tome kakve sve vreće postoje i koje su njihove osnovne karakteristike.
Iako se sa sigurnošću ne može reći od kada se ovi predmeti koriste, poznat je podatak da su se u drugoj polovini 19. veka prvi put pojavile u prodaji. Vremenom su vreće za spavanje unapređivane, pa se danas mogu pronaći proizvodi izrađeni od najrazličitijih materijala.
Generalno, njih najpre koriste planinari, biciklisti i svi koji imaju nameru da određeno vreme borave u prirodi. Međutim, one se mogu koristiti i u mnogim drugim situacijama. Neretko ih koriste obično mladi koji borave u hostelima ili čak na javnim mestima, recimo, a ima i onih koji kupuju vreće za spavanje u slučaju da dođe do nekih elementarnih nepogoda.
Letnje i zimske vreće za spavanje
Idealno bi bilo da ih prilagodite vremenskim prilikama, tim pre što postoje vreće za spavanje koje su dobre za temperature više od nule. Ali isto tako postoje i vreće koje su izrađene od takvih materijala da su predviđene i za niže temperature.
U prodaji se mogu naći i vreće za spavanje koje se mogu koristiti u različitim vremenskim prilikama. Poznate su kao trosezonske, budući da se mogu nesmetano koristiti tokom proleća i jeseni, pa čak i leta, ukoliko neko boravi na planini. Na njima obično postoji i dodatna kapuljača, ali i okovratnik, a većina takvih vreća se zatvaraju celom dužinom.
Kada su u pitanju takozvane zimske vreće za spavanje, po karakteristikama su slične trosezonskim i predviđene su za korišćenje i na temperaturama nižim od pet stepeni Celzijusa.
Vrsta izolatora je presudna
Možda neko i ne razmišlja u tom pravcu, ali da bi vreća za spavanje ispunila očekivanja i da bi se ljudi osećali prijatno dok ih koriste, neophodno je povesti računa i o tome koji materijal je korišćen u svrhu izolacije. U većini slučajeva se koriste prirodni ili veštački materijali, pa od toga zavisi i kvalitet i cena vreća.
Jedan od najboljih izolatora je paperje. Pored toga što takva vreća obezbeđuje toplotu korisniku, laka je i za pakovanje. Negativna karakteristika vreća punjenih paperjem jeste što ako dođe do kvašenja jedne takve vreće, ona će se sigurno mnogo duže sušiti u poređenju sa onom koja je punjena nekim sintetičkim materijalom.
Vreće za spavanje koje su napunenjene veštačkim materijalima su obično jeftinije, ali su u teže i glomaznije nego one koje kao izolator koriste paperje.
Oblici vreća za spavanje
Na tržištu se najčešće mogu sresti vreće za spavanje u tri oblika - u pravougaonom, u obliku polupravougaonika i u obliku mumije.
Svaka od njih ima određene prednosti i mane, mada su one u obliku polupravougaonika među najtraženijima. Zapravo ta vrsta vreća predstavlja idelan spoj vreće u obliku mumije i pravougaonika.
Umesto zaključka
Da biste uživali u svim prednostima koje vreće za spavanje nude, morate obratiti pažnju na sve navedene detalje. Dakle, najpre je najbitnija svrha, odnosno vremenski uslovi koji vladaju na izabranoj destinaciji. Zatim je važno kakvu izolaciju ima određena vreća i kakav oblik.
Mnogi planinari se rukovode i time koliko prostora zauzima, odnosno da li je njeno pakovanje lako ili komplikovano.
Video: Spušta se naglavačke s planinčuge neke, pogledajte ludu priču Spajder deke
(Telegraf.rs)
Video: Elektrodistribucija Srbije ulaže u očuvanje životne sredine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
Koristio sam vrece za spavanje,kad se uvuces u nju kao crv ,nema zime,jako je toplo u njima,nije je lose imati u kuci jer nikad neznas kad ce te zena sterati iz kuce🤪
Podelite komentar