Jonsko plavetnilo koje će vas opčiniti: Odmor u jednom od najmlađih letovališta sa pogledom na Krf
Mada su srpski turisti i ranije birali letovanje u Albaniji, poslednjih godina je ta destinacija vrlo tražena. Što zbog cena, što zbog manjeg uslovljavanja u odnosu na druge zemlje, tek albanska letovališta su ove godine, čini se naročito posećena. Barem kada su u pitanju turisti iz Srbije.
Jedno od najmlađih, a možda i najlepših albanskih letovališta, dostupno je i iz pravca Srbije i iz pravca Grčke. Do Ksamila se može stići najpre kopnenim putem, ali u toku sezone postoji i brodska linija, budući da se nalazi baš prekoputa grčkog ostrva Krf.
Објава коју дели Andy Barrett (@rootscosmicdubwarriortraveller)Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Neverovatno jonsko plavetnilo
Ko god je imao prilike da letuje u Ksamilu, napominje da je plavetnilo Jonskog mora u ovom delu zemlje gotovo neverovatno i da je to najjači utisak.
S obzirom na to da je u pitanju relativno mlado letovalište, to se ne može baš pohvaliti naročito razvijenom infrastrukturom, ali ni značajnim smeštajnim kapacitetima. Ipak, Ksamil najčešće za letovanje biraju turisti, koji žele da uživaju u omanjem mestu, bez buke i gužve.
Doduše, kako sezona u ovom albanskom letovalištu traje čak više od pet meseci, to se neretko događa da budu primetne i gužve. Naročito u samom špicu sezone, tokom jula i avgusta.
U toku noći leti je prosečna temperatura vazduha oko 20 stepeni, dok je prosečna dnevna temperatura vazduha gotovo idealna i kreće se u rasponu od 28 do 30 stepeni.
Iako u ovom albanskom letovalištu postoje ugostiteljski objekti različitog tipa, ne može se reći da je Ksamil letovalište poznato po noćnom provodu. Ukoliko to želite tokom odmora, u blizini je Saranda, koja važi za mnogo življe mesto u ovoj zemlji.
Cene u Ksamilu
Zbog fenomenalnih divljih i uređenih plaža, po kojima je Ksamil poznat, često ga porede sa najlepšim italijanskim letovalištima. Ali su cene ovde, ipak pristupačnije.
Cene najma apartmana, u zavisnosti od tipa smeštaja i datuma putovanja, mogu da variraju, ali je prosečno između 20 i 40 evra.
Ukoliko odlučite da posetite neki od restorana, onda će vas oko 20 evra koštati ručak za dve osobe. Kako navodi sajt albanija.rs, cena domaćeg piva od pola litra je 1 evro, dok je duplo skuplje strano pivo i to od 0,33l.
Cena vode, u pakovanju od pola litre je 50 centi. Za flašicu nekog gaziranog napitka u kafiću potrebno je izdvojiti 1 evro.
Moglo bi se reći da su cene osnovnih namirnica u prodavnicama manje-više slične cenama u Srbiji. Primera radi, hleb košta 60 centi, litar mleka 1 evro, a 10 komada jaja košta 1,6 evra.
(Telegraf.rs)
Video: Đole prognoza
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Emina
Vratila sam se pre par dana iz Ksamila. Ležaljke na svim plažama se naplaćuju 1000din! Ima jedna užasna free u centru i jedna na 2km koja je ok. Uopšte nije mirno, trešti muzika iz kafića do pola noći, a po moru jure sa čamcima i skuterima. Nije jeftino za takvo letovalište! Nikad više! Grčka je zakon...
Podelite komentar
Nis
Ima li albatrosa tamo 😁
Podelite komentar