Ovo je najpoznatije albansko letovalište: Svako ko je neko i nešto želi baš u Draču da bude viđen
Smešten na zapadu Albanije, Drač je najveća luka u zemlji. Od Tirane je udaljen oko 35 kilometara, a odlično je saobraćajno povezan i sa ostalim gradovima.
Krajem prošle godine je grad pogodio razoran zemljotres, kojom prilikom je život izgubilo 26-oro ljudi, a povređenih je bilo 650.
Istorija Drača
Grad su osnovali Grci iz područja Korinta i sa ostrva Krfa 627 g.p.n.e. Kasnije je grad prešao u ruke Rimljana, kada biva nazvan Dirakijum. U to vreme je Drač saobraćajno spojen sa Solunom, a kasnije i sa Konstantinopoljem preko Via Egnatia.
U prošlosti su se odigrale dve značajne bitke u blizini ovog, danas albanskog grada. A zabeleženo je i nekoliko razornih zemljotresa, koji su Drač u velikoj meri oštetili.
Poznati istoričar, Konstantin Porfirogenit je zabeležio da su Srbi 640. godine vladali područjem Istre i Dalmacije do Drača.
Smenjivali su osvajači, a početkom 20-og veka je Drač bio kratko i prestonica zemlje.
Nakon izuzetno razornog zemljotresa 1926. godine, grad je u velikoj meri modernizovan. Posle završetka Drugog svetskog rata je modernizacija Drača bila usmerena primarno na gradnju puteva i železnice.
Danas je to glavna luka u Albaniji, ali i jedno od poznatijih albanskih letovališta.
Letovanje u Draču
Ovo letovalište se sastoji od dva dela, starog i novog. Plaže u Draču su među najprostranijima u celoj zemlji, a pojedine su duge i po nekoliko kilometara.
Smeštajnih kapaciteta ima za sve. A tu su i restorani, kafići i barovi na plaži, kao i noćni klubovi, te prodavnice različite robe, ali i šoping centri.
Glavna gradska plaža je duga više od 10 kilometara i odlično je organizovana.
U blizini grada se nalazi i još nekoliko plaža, od kojih su pojedine okružene borovim šumama i odličan su izbor za ljubitelje mira i tišine.
Inače je među albanskim letovalištima Drač najpoznatiji po vrlo bogatom noćnom životu. Većina posebno popularnih noćnih barova se nalaze u starom gradu.
Upravo u starom delu Drača se, osim brojnih suvenirnica i prodavnica različite robe, nalazi i nekoliko savremenih šoping centara.
Osim rimskog kupatila, ovde možete videti i ostatke rimskog amfiteatra, ali i akvadukta, za koji se smatra da je izgrađen još 117.g.p.n.e. Svakako ne treba propustiti ni obilazak Arheološkog muzeja u Draču, ali ni crkvu Svetog Vlaha, koja pripada Albanskoj pravoslavnoj crkvi.
Osim samostalno, na letovanje u Draču možete otići i preko izabrane truističke agencije.
(A.B./Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
@@@
Ko nije bio neka ne komentariše...odlicno,nije skupo,svi su ljubazni....niko ne pita odakle ste,niti ih zanima....
Podelite komentar
Boban
Neka hvala.
Podelite komentar
Eho
Kad su ovi postali interesantni za turiste, ode svet u tri lepe!
Podelite komentar