Višegrad, grad na Neretvi ili prestonica Albanije? Ova zanimljiva odredišta i dalje možemo posetiti
Možda zvuči kao tešenje, s obzirom na to da ćemo ove godine teško moći na letovanje u neku od susednih država, ali postoje i drugačiji načini da provedete odmor, a da ipak uživate.
Naime, zbog trenutno aktuelne pandemije korona virusa, naši turisti trenutno mogu bez ikakvih obaveza da posete turska i egipatska letovališta, kao i Neum u susednoj Bosni. Za većinu ostalih destinacija, na koje su ranijih godina obično išli - ili je potreban validan test ili je jednostavno granica zatvorena.
Pa, ne preostaje nam ništa nego da bolje upoznamo Srbiju, čuli smo mnogo puta do sada. Istina, u našoj zemlji ima sjajnih mesta koje treba upoznati. Ali šta da radimo ako jednostavno želimo da pređemo tu famoznu granicu i posetimo drugu zemlju?
City break je rešenje
Rim, Pariz, Venecija, Temišvar, Barselona, Atina, Madrid i drugi gradovi sada više nisu zanimljivi. Do njih prosto ne možemo da dođemo zbog dobro poznatih razloga.
Pa da se okrenemo pojedinim gradovima, koji se nalaze u zemljama u okolini, a koje verovatno nikad ne bismo posetili da su uslovi drugačiji.
Grad na Neretvi
Na jugu Bosne i Hercegovine se nalazi grad u kome je rođen čuveni srpski pesnik Aleksa Šantić. U njemu danas živi oko 60.000 stanovnika, dok je u širem gradskom području nastanjeno preko 100.000 ljudi.
Čuveni Stari most koji je bio obeležje ovog grada je srušen tokom ratnih godina, ali je kasnije obnovljen. Smatra se da datira iz druge polovine 16. veka i da ga je izgradio Hajrudin, tada čuveni turski arhitekta.
Najznačajniji arheološki lokalitet na području ovog grada su ostaci ranohrišćanske bazilike u Cimu, tačnije u Crkvinama, što svakako ne treba propustiti prilikom posete Mostaru.
Omanji Blagaj se nalazi na reci Buni, na 12 kilometara od Mostara i definitivno je jedna od atrakcija. Reč je o srednjovekovnom gradu iz 15. veka, odnosno iz perioda Humske države. Mogu se videti ostaci ovog grada, kao i kule Herceg Stjepana.
Prestonica Albanije
U želji da se ne obaziremo na mišljenje mnogih koji Albaniju vezuju za trenutno aktuelna politička dešavanja, navodimo i Tiranu kao ideju za city break. Svakako je u pitanju interesantna destinacija.
Ono što mnogi nalaze zanimljivim u ovom gradu je spoj nespojivog, starog i novog, kiča i ukusa. Svakako zanimljiv grad za upoznati ga. Tim pre što saobraća redovna avio linija između Beograda i Tirane, a i za srpske turiste nema nikakvih zabrana prilikom ulaska u zemlju za sada.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, na području Tirane živi skoro 420.000 stanovnika, a kroz grad protiču reke Tirana i Išem.
Nemojte biti iznenađeni bojama na fasadama objekata u ovom gradu. Cilj tadašnjeg gradonačelnika je bio da grad bude doživljen kao vedar, pa su tako fasade mnogih zgrada jednostavno prekrečene. Upravo to je svojevrstan vid nespojivih elemenata, čime ćete gotovo sigurno biti zatečeni.
Katolička crkva posvećena Svetom Pavlu se smatra najvećom u gradu, a izgrađena je 2001. godine. Svakako ne treba propustiti ni Sahat kulu u blizini Skenderbegovog trga, ali i Ethembegovu džamiju, čija gradnja je završena 1821. godine.
Višegrade grade, gde je moja draga?
Na istoku Republike Srpske, na reci Drini, nalazi se grad opevan u čuvenoj sevdalinki, koju je maestralno izvodio Safet Isović.
U Višegradu živi nešto manje od 6.000 stanovnika. Iz pravca Beograda se do Višegrada stiže preko Valjeva i Bajine bašte, a udaljen je oko 260 km od prestonice Srbije.
Ćuprija na Drini koju je izgradio Mehmed paša Sokolović, a srpski nobelovac Ivo Andrić opisao u svom delu je definitivno simbol ovog grada.
(A.B./Telegraf.rs)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hančanin
A gde vam je na spisku Trebinje??? Najlepši srpski grad...
Podelite komentar
Bojana Beograd
Visegrad prelep grad,preporucujem ga svima
Podelite komentar
Balkan
Ljudi sve je to naše, svi smo isti, jedan narod podeljen nacijama i državama, ali svi poreklo vodimo od srba.
Podelite komentar