Katarina je otišla u Kušadasi i evo šta poručuje svima koji još uvek razmišljaju da li da krenu

 ≫ 
  • 15
Kušadasi foto: privatna arhiva

Među najpovoljnijim turskim letovalištima se, sasvim sigurno izdvaja Kušadasi, koji ima izlaz na Egejsko more. 

Iako prema podacima, u gradu živi oko 50.000 ljudi, procene su da u toku letnje sezone tu boravi do milion ljudi.

Pod upravom najznačajnijih gradova u oblasti Sredozemlja, Efesa, se nalazio i Neapolis, antički grad na čijim je temeljima izgrađen današnji Kušadasi.

Letovanje u Kušadasiju u doba pandemije

U trenutku kada su granice mnogih zemalja zatvorene za naše turiste, Turska i dalje dozvoljava putnicima iz Srbije nesmetani ulazak.

- Prilikom dolaska su nam na aerodromu samo izmerili temperaturu - izjavila je za Telegraf Katarina Drakulović, koja trenutno uživa u ovom letovalištu – Formular o zdravstvenom stanju smo popunili prilikom prijavljivanja u hotel.

Trenutno su primetni britanski turisti u ovom letovalištu, ali je ipak uočljiva smanjenost kapaciteta.

Nošenje maski je obavezno u zatvorenom prostoru, ali ne i u kafićima. I to je sve što se tiče mera.

Cene u Kušadasiju

Kušadasi foto: privatna arhiva

- Cene su iste kao i prošle godine - rekla je Katarina, iako je trenutni kurs 7,8 turskih lira za 1 evro, a prošle godine je išao do 6,5 turskih lira za evro.

Cena karte za dolmuš, kojim se odvija prevoz u Kušadasiju je 3,25 TRY i karta se plaća prilikom ulaska u vozilo. 

Čuveni turski doner košta od 8 do 12 TRY, a oko 20 je potrebno izdvojiti za pide, što je svojevrsna turska pica.

Ukoliko odlučite da večerate u nekom od restorana, koji nude riblje specijalitete, porcija lignji će vas koštati oko 50 TRY, a oko 20 više je potrebno izdvojiti za porciju orade. 

Voda sa česme u Kušadasiju nije preporučljiva za piće, tako da tursti vodu kupuju u marketima. Cena ove godine je 2,5 TRY za pakovanje od 1,5 litara.

Što se kafe tiče, ona u kafićima košta između 5 i 7 turskih lira. Turski čaj je od 3 do 5 TRY, a pića u limenkama od 8 do 10 TRY.

Pakujte kofere

U samostalnoj režiji do Kušadasija je trenutno moguće otići preko Istanbula. Najbliži aerodorom se nalazi u Izmiru, koji je udaljen oko 80 kilometara. Osim ako Bugarska ne otvori granice za naše državljane, pa će biti moguće i automobilom stići do ovog letovališta.

- Turska je odlična destinacija za one koji vole aktivan odmor. Pored toga što je Kušadasi jedno od najpovoljnijih turskih letovališta, vremenski uslovi u njemu su mnogo prijatniji nego, recimo u Antaliji, gde je velika vlažnost vazduha. Temperatura ide do 38 stepeni, ali neprestano pirka vetrić sa Egeja. 

Na oko 20 kilometara od letovališta se nalazi i antički Efes, a na manje od sat vremena vožnje su takođe antički gradovi Milet i Prijen, kao i Didim, poznat po Apolonovom hramu, koje po Katarininom mišljenju, svakako treba posetiti. Nacionalni park poznat po fenomenalnim divljim plažama i Zevsovoj pećini je udaljen oko 25 kilometara od letovališta.

Boravak u Kušadasiju bez naročite gužve je iskoristila i za obilazak prirodnog fenomena, Pamukale, udaljenog oko 200 kilometara. Osim fasciniranosti bazenima, koji se nalaze u krečnjačkim stenama, ističe da ništa manje nije oduševljena ni antičkim gradom Hierapolisom, koji se tu nalazi.

A nakon ovako iscrpnog izveštaja iz Kušadasija, Katarina napominje: Svakako, ko čita, treba odmah da se spakuje i dođe!

Video: Otkrivamo da li su nemački turisti pohrlili u Hrvatsku?

 

(A.B./Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Petar

    26. jul 2020 | 13:07

    Bio sam u Kušadasi pre dve godine, bogovski sam se proveo, turci gostoljubivi, predusetljivi, prijatni..sve pohvale. Grad je ogroman, plaže prelepe, do njih ima prevoz tako da vam ni auto ne treba. I oni imaju poluostrvo nalik na sv. Stefan, organizovani izleti sa obilaskom pamukale i efesa, tako da ni jedan trenutak nije dosadan. Hrana je mnogo jeftina, pa nema teorije da budeš gladan ako ti se slučajno ne dopada baš ništa sa švedskog stola u hotelu što je apsolutno nemoguće. Svi koji imaju predrasude ili se nećkaju, eto mogu da kazem slobodno da idu, neće da se pokaju.

  • Dex

    26. jul 2020 | 13:44

    Idem samo gde se domaćini krste...

  • Siima

    26. jul 2020 | 13:18

    Ovi koji idu u Tursku i dive joj se sigurno nisu čuli za Erdogana i ono što je uradio hrišćanskoj svetinji.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA