Letovanje na Krimu? Nemojte posle da bude da vam nismo rekli
Nekada omiljeno letovalište Rusa i Ukrajinaca koji su živeli na području Saveza Sovjetskih Socijalističkih Republika, danas je na svetskoj političkoj sceni poznato po osporavanju.
Sve do početka 2014. godine je područje današnje Republike Krim bilo u sastavu Ukrajine. Nakon sprovedenog referenduma se nalazi u sastavu Rusije, mada su i dalje prisutna sporenja, budući da Ukrajina zvanično ne priznaje ovu republiku i smatra je delom svoje teritorije.
Ali sve to ipak ne utiče u tolikoj meri na turizam u brojnim crnomorskim letovalištima na ovom poluostrvu.
Poluostrvo Krim
Ukupna površina poluostrva je oko 26.000 km², a na njemu živi nešto manje od 2,3 miliona stanovnika. Od ukuprnog broja stanovnika čak oko 65% njih su Rusi, dok nešto manje od 30% ukupnog broja stanovnika Krima čine Ukrajinci, a tu su i Jermeni, Tatari i Belorusi, te drugi manjinski narodi.
Najčešće se govori ruski, a odmah zatim krimskotatarski i ukrajinski.
Zahvaljujuči odličnoj klimi, sezona na Krimu traje u većem delu godine, ali obično do septembra. Temperatura u toku leta je oko 30 stepeni, a zimi ne bude ispod -4. U većem delu poluostrva vlada kontinentalna klima. Samo na krajnjem jugu je prisutna suptropska.
Glavni grad je Simferopolj, a luke se nalaze u Sevastopolju i u gradovima Feodosija i Jevpatorija.
Zvanična valuta je ruska rublja.
Letovanje na Krimu
Vrlo mali broj turista iz naše zemlje se odlučuje da letuje na Krimu. Razloga ima mnoštvo, a kao osnovni se navode cene najpre putovanja, a zatim i smeštaja.
Ipak, oni malobrojni koji imaju tu sreću da se otisnu put ovog poluostrva smatraju da mnoga letovališta baš i nisu nešto. Tačnije, da je prisutna velika gužva u toku sezone, ali i da Crno more ne može da se poredi sa Jadranskim ili Egejskim, na primer.
Troškovi su, možda i najbitnija stavka i razlog zbog koga se retko koji turista iz naše zemlje odlučuje da letuje na Krimu. Nisu u pitanju samo cene smeštaja, već i prevoza. Do Krima se stiže preko Moskve ili Sankt Peterburga, budući da je aerodrom na ovom poluostrvu uglavnom korišćen od strane ruskih avio kompanija.
Jalta je svakako najpoznatija destinacija na poluostrvu. A zanimljiva su i letovališta Saki, Livadia, Alušta, Jevpatorija, Gurzuf i druga.
Koliko košta letovanje na Krimu?
Cena povratne karte Beograd – Moskva – Jalta, sredinom juna meseca iznosi od oko 47 do oko 53 hiljade dinara po osobi. Cene karata za povratni let po osobi se kreću u rasponu od oko 46 do oko 50 hiljada dinara.
Ono što će vas sigurno „oduševiti“ jesu cene smeštaja. Tako je na primer u krimskom letovalištu Jalta, sredinom juna meseca za 2 osobe potrebno za smeštaj u hotelu sa 4 zvezdice izdvojiti d oko 1.600 do oko 3 hiljade evra. Pojedini hoteli podrazumevaju uslugu noćenja sa doručkom, a pojedini uslugu all inclusive.
Naravno da ima i hotela, koji nude povoljnije cene. Pa je tako u jednom od brojnih takvih hotela u Jalti potrebno izdvojiti u istom periodu, takođe za sve osobe od oko 400 evra. U cenu je uključen i doručak, a smeštaj je sasvim pristojan.
Na kraju je jasno zbog čega se procentualno vrlo mali broj srpskih turista odlučuje da odmara u nekom od krimskih letovališta.
(A.B./Telegraf.rs)
Video: Gori stan u centru Užica: Dim kulja na sve strane
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mili
Kad gde mogu da uplatim ? Stvarno fenomenalno da se odmorimo od karantina?
Podelite komentar