Iz ovog srpskog grada stizale su trube i orgulje za pola Evrope: Danas je raj za pecaroše
U prostranoj bačkoj ravnici, blizu granice sa Hrvatskom nalazi se Apatin, grad čiju su istoriju obeležili pivo, pecanje, šegrti i kip Crne Bogorodice, jedini takav u Srbiji, a pre svega Dunav na čijoj se levoj obali nalazi.
Reka čudne ćudi umnogome je uticala kako na sliku samog grada koji je znala nemilosrdno da plavi, tako i na živote njegovih stanovnika - nekada pogubno, a nekada berićetno.
Apatin se prvi put pominje u istorijskim spisima 1011. godine, a ime je dobio po opatiji Kaločke nadbiskupije. U grad polovinom 18. veka stižu nemački kolonisti, a ubrzo zatim Apatin počinje da se razvija i dobija pivaru, pecaru, tekstilnu radionicu, užare, crkve, škole…
Orgulje i vojne trube proizvedene u Apatinu čule su se širom Evrope, užad napravljena u ovom gradu korišćena su da na engleskim dokovima “obuzdaju” lađe…
Ipak, ono na šta su Apatinci posebno ponosni je pivara sagrađena 1756. godine. A gde su pivo i reka, tu su i pecaroši i druženja koja mogu da potraju više dana…
Otud je Apatin postao atraktivna turistička destinacija koja je domaćin “Apatinskih ribarskih večeri”, moto-susreta, Petrovačke ražnjijade, “Ličke olimpijade”, ali i nezaobilazna destinacija TID regate, najduže rečne regate na svetu čiji učesnici preveslaju 2.080 kilometara rekom Dunav…
U neposrednoj blizini grada nalazi se Banja Junaković, čije termalne vode pogoduju obolelima od reumatoloških bolesti, kao i onima koji pate od ortopedskih i neuroloških oboljenja.
Foto: Ivan Strahinić
(Telegraf.rs)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ja
U malom gradu kraj Dunava,tamo gde se najbolje pivo toci tamo u najlepse ribarske noci,tamo su moje zelene oci. Apatine moj najdrazi grade u starih knjigama nadjoh ti ime ❤️
Podelite komentar