Sirogojno – zavičaj zlatiborskih brvnara i džempera koji su čuveni u celom svetu

 
 
 ≫ 
  • 1

Jedini muzej na otvorenom u Srbiji čuva duh nekih davnih vremena

U istočnom delu Zlatibora, na 26 kilometara od turističkog centra, nalazi se jedini muzej na otvorenom u našoj zemlji „Staro selo“.

Etno-selo Sirogojno prostire se na pet hektara i na njemu se nalaze stare brvnare koje su prevučene sa svih delova Zlatibora da bi ovde bile čuvane i prezentovane.

Muzejska postavka brvnara je svedočanstvo kulture stanovanja u ovom delu Srbije u 19. veku i s početka 20. veka. Neke od njih ostale su autentične, dok je drugima promenjena namena, pa su adaptirane i prilagođene potrebama turista koji dolaze da posete Sirogojno, kao i muzej "Staro selo".

Ali, nisu samo brvnare ono što je Sirogojno svrstalo na mapu turističkih atrakcija ovog dela Srbije. Još veću znatiželju, posebno kod stranaca, bude džemperi autentičnog dizajna koje kreiraju vešte sirogojnske pletilje. Za jedan džemper je, kažu, potrebno utrošiti sedam dana rada i kilogram vune.

Topli suvenir sa zlatiborskim motivima postao je brend Sirogojna, a vredne pletilje dobile su svoj muzej.

Najzad, kako doći u Sirogojno, a ne probati makar neki specijalitet karakterističan za ovaj deo Srbije? Na Zlatiboru je to sigurno užička komplet lepinja, a u Sirogojnu nešto naizgled jednostavnije, a zapravo neverovatno ukusno - domaća pogača, sir i kiselo mleko. Kažu, ko započne dan ovim gastronomskim triom ceo dan neće osetiti glad čak ni na oštrom planinskom vazduhu...

Foto: Ivan Strahinić

Video: Jelena se popela na vrh Stare Planine i shvatila da je ispod nje more

(Telegraf.rs)

Video: Vučić: Vozom Beograd - Budimpešta od marta 2026. godine za 2 45 minuta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA