Fotograf Ivan Strahinić decenijama se ne odvaja od foto-aparata. Ljubav prema ovoj umetnosti otkrio je još kao srednjoškolac, a dugo već je poznat kao stvaralac koji pravi najlepše fotografije Srbije.
Svaki od kadrova koje je zabeležio priča jedinstvenu priču o lepotama Srbije, kako onim popularnim i prepoznatljivim koje imate prilike da viđate na bilbordima, turističkim magazinima i društvenim mrežama, tako i onim skrivenim koje vas nateraju da barem na trenutak zastanete i zapitate se kako je takav kadar mogao da vam promakne, a bio vam sve vreme pred očima.
U narednih godinu dana, kroz serijal "365 dana kroz Srbiju" Telegraf će objavljivati Ivanove fotografije napravljene širom Srbije - od Tare, Zlatibora i Uvca, preko Stare planine, Peštera koji s pravom nosi naziv "srpski Sibir", do Guče, poznatih i manje poznatih vodopada, pećina, manastira, hrane, ljudi...
Sve ono najlepše što Srbija ima i može da ponudi kako domaćim, tako i stranim turistima, naći će se na našem portalu, viđeno okom našeg umetnika i saradnika.
U razgovoru za Telegraf, Ivan Strahinić govori o svom putešestviju sa foto-aparatom koje traje skoro četiri decenije.
- Počeo sam da se bavim fotografijom kao srednjoškolac, ima tome već mnogo godina - kaže Ivan. - Zenit, Pentax, 35mm i miris fiksira i razvijača.
- Šta je presudilo da se opredelite za fotografisanje prirodnih lepota Srbije?
- To je ono što vidim, osećam, živim... Priroda je inspirativna, nikad ista i jedinstvena u svojoj izvornoj lepoti, a priroda Srbije posebno. Svaki put i svako fotografsko putovanje kroz Srbiju budi u meni tu dečačku radoznalost i razvuče neki unutrašnji, baš širok smajli. I dve stvari koje su možda najbitnije - to je strast i ljubav. I to ne prestaje. Traje!
- Koji deo Srbije je za Vas najinspirativniji?
- Ima ih mnogo. To je stvar trenutka, magije i inspiracije, a posebno energije koju osetim na nekom mestu. Često se dešava da neka mesta koja posećujem nisu "in" za fotografiju. Međutim, ako osetim "nešto", jednostavno ostanem tu i počnem da istražujem. I nikad se ne prevarim. Srbija mi baš tu pokaže to svoje parče lepote bez oklevanja.
- Kad je najlepše fotografisati predele po Srbiji - rano ujutro, u podne ili u sumrak?
- Fotografisanje prirode traži poznavanje prirode, specifičnih lokalnih vremenskih prilika i planiranje. Moje fotografije zavise od svetla, tačnije od sunca koje mi daje tu svetlost. U prirodi nema kontrolisanih uslova kao u studiju ili urbanim sredinama. Kod pejzažne fotografije morate da naučite da bude te na pravom mestu u pravo vreme. "Plavi" i "zlatni" sat (trenuci kad je najbolji "kvalitet" svetla za fotografiju) su nešto što se ne zaobilazi.
Naravno, tu su i planovi, kadriranje, podešavanju svih potrebnih parametara... Ali? Često se desi da dođem na lokaciju posle duge vožnje ili pešačenja, a od sunca ni traga. I čuvena nedoumica - šta sad? Iskustvo me je naučilo da budem strpljiv. Da čekam. I stvarno, gotovo uvek neki magični štapić promeni kompletnu scenografiju.
- Šta je Vaša preporuka za fotografisanje i šta je bilo Vaše najveće otkriće dok ste istraživali Srbiju?
- Jutarnje magle iznad vojvođanskih jezera i refleksija na mirnim vojvođanskim rekama. Stara i Suva planina - svaki pedalj - u bilo koje vreme.
Jesenju magiju planina Zapadne Srbije, posebno Prijepolje, Tara i Zlatibor. Neverovatni i pun emocija Pešter. Zavodljiva Zapadna Morava, Ovčar, Kablar i Dragačevo. Dunav. Beljanica i Resava. Pitoma Šumadija. Neotkrivene lepote Južne Srbije - od Kukavice kod Leskovca do Crnooka kod Bosilegrada.
Uh! I još mnogo toga!
A najveće otkriće su ljudi. Njihovo stapanje sa predelima u kojima žive. Način na koji nose život. Govor očiju i duše.
Srbija je lepa zemlja sa lepim ljudima.
- Koliko vremena Vam je potrebno da napravite fotografiju koja će ispuniti sve Vaše kriterijume?
- Da bi nastala, svaka fotografija mora da prođe kroz tri faze. Prva je planiranje lokacija i putovanja, druga rad na terenu i treća obrada fotografija. Ako su sve faze dobro pripremljene i realizovane, fotografija je završena za nekoliko dana.
- Koju fotografiju ste najteže napravili?
- Najteže slikam selfi. I nisam dobar u tome, definitivno.
- Na koju fotografiju ste najponosniji?
- Na svaku. Svaka je deo mene. Svaka je napravljena iz mojih ruku i sa obe noge na zemlji. Ipak, izdvojio bih dve za čitaoce Telegrafa. Jedna je nastala na 2.168 metara, na Midžoru (Stara planina) sa mojim "saputnicima". Rano ustajanje, zajedničko pešačenje u veoma teškim uslovima od Babinog Zuba do Midžora, deljenje hrane i vode i jedno neverovatno "poziranje".
Druga je Pešter i zaleđeni Uvac. Probijanje kroz sneg, zaglavljivanje, otkopavanje džipa. I sećanje za sva vremena.
Foto: Ivan Strahinić
Video: List kao papir gde nastaje mašta: Japanski umetnik od lišća stvara nove svetove
(Telegraf.rs)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vukodlak
To je ono sto priroda od nas trazi??? Da je negujemo,volimo,cuvamo, i uzivamo u njoj. NAJLEPSI POSAO NA SVETU. CESTITAM-BRAVO.
Podelite komentar
Jovan
Fantastične fotografije.Postavite ih kao walpapers. Pozdrav
Podelite komentar
Bosko
Svaka cast, prelepe fotografije!!! Pohvala i redakciji koja prepoznaje prave teme i prave ljude, Jos jednom, slike su bozanstvene i stvarno imam utisak gledajuci da sam deo prirode
Podelite komentar