Nekada su se ovde krili ljudi od turskih vojnika: Danas tu žive slepi miševi

   ≫ 
  • 0
Hadži Prodanova pećina Foto: Rina

Jedan od vojvoda iz perioda Prvog srpskog ustanka, učesnik Grčkog rata za nezavisnost bio je Prodan Gligorijević, rodom iz sela Nevade, u blizini gornjemilanovačkog sela Takovo. Istorijski je ostao upamćen i kao vođa pobune protiv turske vlasti 1814. godine. Iako Hadži Prodanova buna nije bila uspešna, za narod toga doba bila je značajna.

Budući da je imao prilike da ode na hadžiluk u Jerusalim, uz njegovo ime je bilo dodavano i „hadži“, kao neka vrsta počasne titule.

Na području Ivanjice, u selu Šume, odnosno u zaseoku Raščići, nalazi se i Hadži Prodanova pećina, koja je okarakterisana kao Prirodni spomenik. Veruje se da je upravo Prodan Gligorijević ovde sklanjao narod tokom borbe protiv turske vlasti za vreme bune. Ponekad je nazivaju i Rašćanska pećina, budući da se nalazi u dolini istoimene reke.

Hadži Prodanova pećina, Raščići kod Ivanjice Foto: RINA

Arheološko nalazište iz doba paleolita

U periodu između 2,6 miliona godina do 10.000 godina pre Hrista vladao je period paleolita. Smatra se da upravo iz tog perioda datira i Hadži Prodanova pećina. Ukupna dužina pećinskih kanala je nešto veća od 400 metara. Izuzev ulaznog kanala i centralne dvorane, u Hadži Prodanovoj pećini se nalaze i brojni bočni kanali.

Ispred same pećine nalazi se i crkva, koja je posvećena Svetom arhangelu Mihailu. Posebno je interesantno što se pored ulaza u takozvanu Adžijinu crkvu, kako je nazivaju, nalazi i zvono, koje je crkvi darovao kralj Aleksandar.

Na platou ispred ulaska u pećinu tokom zaštitnih iskopavanja su otkriveni brojni nalazi iz perioda paleolita. Izuzev ostataka keramike, otkriveni su i ostaci različitih ptica i glodara, ali i pećinskog medveda i vuka, te drugih primeraka faune.

Stanište slepih miševa

Nije ništa čudno da u pećinama obitavaju i slepi miševi. Međutim, za razliku od drugih pećina u našoj zemlji, u Hadži Prodanovoj pećini se nalazi stanište i za pojedine vrste slepih miševa, koje se smatraju ugroženima.

Zato su četiri vrste, od šest koliko ih ovde obitava, zvanično zaštićene i to od strane Zavoda za zaštitu prirode Srbije, a na osnovu Pravilnika o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva.

Video: Na strmoj steni, u pećini nalazi se isposnica Svetog Save: Ako dođete i vode nema, grešni ste

(Telegraf.rs)

Video: Put do Linkolnove sobe u Kapitolu: U jednoj od prostorija sada stoji i potpis poznatog Srbina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA