Nepoznati ktitor šumadijske svetinje: Crkva brvnara u Darosavi odoleva zubu vremena
Na mestu na kome se spajaju granice tri šumadijska sela nalazi se jedna od najstarijih crkava brvnara u našoj zemlji. Crkva posvećena Svetim apostolima Petru i Pavlu pripada ataru sela Darosava i izgrađena je 1832. godine.
Nalazi se pod zaštitom države kao spomenik kulture od 15. avgusta 1951. godine.
Prvo pominjanje ove svetinje zabeleženo je u dokumentu o popisu iz 1833. godine. Nije poznato ko je bio ktitor, budući da su u vreme vladavine srpskog knjaza Miloša obnavljane mnoge crkve nakon oslobođenja.
Autentični ikonostas
Ono po čemu je, pored ostalog crkva brvnara u Darosavi specifična, jeste njen ikonostas. Naime, smatra se da je on oslikan odmah nakon gradnje i takav je ostao i do današnjih dana.
Ne zna se pouzdano zbog čega je crkva premeštena sa prvobitne lokacije, koja je najverovatnije bila svega par kilometara u pravcu zapada udaljena od one na kojoj se danas nalazi. Zbilo se to najverovatnije 1841. godine, a pretpostavlja se da je u tom periodu završeno i oslikavanje ikonostasa.
Danas se na ikonostasu izdvajaju tri grupe ikona. Za dve je utvrđeno da su ih izradili ikonopisac grčkog ili cincarskog porekla, koji je za sobom ostavio trag u vidu potpisa, dok je drugu grupu ikona izradio izvesni Dimitrije, majstor iz Brusa. Takođe, smatra se da je još jedan majstor cincarskog porekla zaslužan za izradu treće grupe ikona, ali o njemu nema nikakvih podataka.
U drugoj polovini prošlog veka biva podignut i drveni zvonik, a pre toga i parohijski dom, koji je u narednom periodu korišćen kao konačište.
Zanimljivosti o jednoj od najstarijih crkava brvnara
Prva rekonstrukcija je obavljena 1905. godine. Pored ostalog, nekadašnji krov od šindre zamenjen je limenim. Izvršene su i izmene na strehi, što je u velikoj meri narušilo prvobitni, inače vrlo proporcionalan izgled crkve. Zapravo je restauracija bila više usmerena na očuvanje unutrašnjosti nego na zadržavanje autentičnog izgleda, u čemu se očito uspelo, jer je crkva u velikoj meri zaista i očuvana.
Prvobitni izgled ova svetinja ipak dobija kasnije, tokom naknadne obnove 1981. godine.
Sve do 2002. godine u crkvi brvnari u Darosavi bila je organizovana redovna služba. Od tada se zbog opštih nepovoljnih uslova, počev od manjeg prostora za službu, pa do lošeg puta i značajne udaljenosti od centra Darosave, služba obavlja u crkvi Svetog Simeona, koja je novijeg datuma i nalazi se u samom centru sela. Tokom određenih praznika se i dalje organizuje služba u crkvi brvnari.
Video: Tužna sudbina zadužbine despota Stefana Lazarevića
(Telegraf.rs)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
SRB
Dobro je da pisete malo i o drugim delovima Srbije , a ne samo o Beogradu. Srce Šumsdije …..to je Srbija
Podelite komentar