Dajićko jezero nema obalu, a legende o njegovom nastanku lede krv u žilama
Golija ne samo da je bogata šumama, nego i pravim prirodnim biserima, jer je na njenim proplanicima skriveno nekoliko planinskih ledničkih jezera, koji su prava prirodna oaza na više od 1.000 metara nadmorske visine.
Jedno od njih je i Dajićko jezero u istoimenom selu, nema obale već ga okružuje specifična tresava koja se ugiba pod nogama.
- Jezero se puni zahvaljujući atmosferskim padavinama, kišom i otapanjem snega, pa njegova velilčina često zna i da varira - kaže za RINU Miloje Ostojić iz TO Ivanjica.
- Ima i svoj kaptirani izvor koji se nalazi preko puta. Promena vodnog režima, ekološki uslovi i mikroklimatski parametri intezvirali su eutrofikaciju jezera, koja je uslovila nastanak specifične tresavske vegetacije. U samom jezeru je izuzetno bogata vegetacija, ali i nalaze se i retke vrste insekata. Kupanje u njemu nije dozvoljeno.
Prvi put u spisima spominje se tokom istraživanja Josifa Pančića, Nedeljka Kašanina i Jovana Cvijića. Ovaj lokalitet skriven u četinarskoj šumi tokom godine obilaze brojni posetioci iz zemlje i inostranstva, a osim što je posebno po lepoti Dajićko jezero izdvaja se od ostalih i po legendama koje su vezane za njegovo postojanje.
- Legenda kaže da su putem pored jezera prolazili svatovi, a barjaktar je skrenuo sa puta i svi su upali i vodu i utopili se, po tome jezero neko naziva i svatovsko. Druga legenda kaže da je u jezeru živelo čudovište, koje su meštani ubili i u jezeru je od krvi bila crvena voda. Pozvali su sveštenika koji očitao molitvu i voda se raščistila, pa je tako obližnje selo dobilo ime Bele vode - prepričava Miloje.
Mitovi i legende nerazdvojivi su deo folklora Golije, a jedno od narodnih predanja govori o dva pobratima Rajku i Janku, koji su se kladili ko će pre da iznese poveći kamen na vrh Golije.
- Rajko je brzo nosio svoj kamen i blizu vrha se spotakao i ispustio ga i kamen je pao u potok. Janko je polako nosio svoj kamen, ali je sigurno stigao do vrha. Otuda se vrh Golije zove Jankov kamen, a potok u koji se otkotrljao Rajkov kamen meštani nazivaju Rajkov potok - priča Miloje.
Na predlog Republičkog zavoda za zaštitu prirode Srbije 1966. godine doneto je Rešenje o stavljanju pod zaštitu Dajićkog jezera – tresave kao prirodne retkosti i prirodnog spomenika geobotaničkog karaktera na površini od dva hektara na severozapadu Golije.
Video: Zaronite u lepote jezera Lovatnet: Nebo od olova, šuma od borova, a voda zelena poput smaragda
(Telegraf.rs)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
sitna ispravka
Nas cuveni prirodnjak prezivao se KOshanin, a nema veze s Milanom i Radivojem KAshaninom, koji su poreklom iz Baranje. Prezime Koshanin se, inace, pojavljuje od Raske i Ibra, preko Pesterske visoravni, pa do Ivanjice.
Podelite komentar
A. P
Jezero na Belim Vodama, je jedinstveno po svom položaju, na samom vrhu planine golije,okruzeno visokim cetinarima.
Podelite komentar
Komsija
Rodjen sam u selu nedaleko od "Dajickog" jezera. Do pre par decenija ovo jezero se zvalo Jezero Tičar, a selo Dajići je prilicno udaljeno od ovog jezera. Druga greska je natpis da se jezero nalazi na na vrhu Golije. Postiji jezero, (nastalo novijeg dauma, tj posle zemljotresa u Rumuniji 1977 god), koje je u blizini Ticara, a na vecoj nadmorskij visini za 60 metera. I kolko znam juzero Ticar je poznato po stabilnoj visini vode. Vrh Gilije je Jankov kamen na 1833 m. Dakle, par stotina metara iznad Ticara.
Podelite komentar