Crkva u pećini nadomak Pirota jedinstvena je u svetu: U njoj se nalazi neobična Isusova freska
Budući da je jedna od retkih crkava u pećini, a jedina na svetu u kojoj se nalazi prikaz Isusa Hristosa u mladosti, Rsovačka crkva je privukla pažnju svetske javnosti. Toliko, da je Svetska turistička agencija Ujedinjenih Nacija finansirala renoviranje.
Zvanično je crkva Svetih Petra i Pavla u ataru sela Rsovci na Staroj planini, udaljena 20-ak kilometara od Pirota, uvrštena u istorijske retkosti. Od 1981. godine se nalazi i pod zaštitom Republike Srbije, kao kulturno dobro.
Crkva u pećini na Staroj planini
Uklesana u brdo Kalnik, omanja ckva u jednoj od brojnih pećina, posvećena je Svetim Petru i Pavlu. Smatra se da je izgrađena tokom 13. veka.
Ne postoje pouzdani podaci o tome ko ju je podigao, ali se pretpostavlja da su to bili sinajski monasi. Isto tako postoji i pretpostavka da je ova crkva zapravo bila isposnica.
Sve dok pre desetak godina nije potpuno obnovljena i uređen prilaz, do crkve se stizalo prilično teško. Staza je bila neuređena i bilo je potrebno uložiti veliki napor da se do crkvice stigne. Međutim, sa uređenjem prilaza, značajno je povećan i broj hodočasnika, tim pre što postoji verovanje da je voda, koja se sliva sa tavanice, lekovita.
Blago vojvode Martina
Samo brdo u kome je uklesana i ova neobična crkva je interesantno, najpre zbog lokalne legende, koja o njemu kruži.
Tu je u davna vremena živeo vojvoda Martin i brinuo o meštanima. A onda su hajduci oteli njegovu ženu. Zato je Martin počeo da sakuplja blago, ne bi li je od hajduka otkupio. Sve blago koje je sakupio, prema legendi, sakrio je u jednu od brojnih pećina u brdu Kalik, ali ono do danas nije pronađeno.
Jedinstvena Isusova freska
Freska za koju se smatra da je nastala kada i crkva, nalazi se na njenom severnom zidu. U narodu je ta freska poznata kao Ćelavi Isus.
Na njoj je prikazan Isus Hristos Mladenac bez kose, u doba mladosti i po tome je jedinstvena u svetskom fresko slikarstvu.
Nije poznato ko je izradio ovu fresku, ali postoje mišljenja da su to bili monasi sa Sinaja, za koje se pretpostavlja da su izgradili i ovu omanju crkvu u pećini. Takođe postoje mišljenja i da je ovu neobičnu fresku izradio neko iz naroda, mada istraživači smatraju da je to ipak rad nekog umetnika onog vremena.
(Telegraf.rs)
Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Žile
Ja znam ko je izgradio crkvu. Pa zar svi ne cusmo neki dan u UN da šiptari zajedno sa Grcima imaju kulturu staru preko tri hiljade godina. E sad posto ovdje nema Grka samo cekam kada ce neko iz tog šlja... a da se pojavi i kaže da je i to njihovo.
Podelite komentar