Magična vazdušna banja u blizini Kraljeva: U njoj se krije tajanstvena crkva o kojoj se malo zna

 ≫ 
  • 2
Rudno Foto: Telegraf.rs

Tek nešto više od 200 stanovnika živi u selu Rudno, koje pripada teritoriji Kraljeva. Smešteno na obroncima planine Golije ovo selo je poznato najpre po crkvi, posvećenoj Svetom Nikoli, a zatim i po činjenici da je zbog svog položaja okarakterisano kao vazdušna banja.

I mada u turističkom smislu nije naročito razvijeno, ovo selo posebno privlači ljubitelje prirode. Poslednjih godina su pojedini meštani odlučili da se otvore prema turistima, tako da se polako ali sigurno razvijaju i smeštajni kapaciteti.

Crkva o kojoj se malo zna

Iako je ova svetinja okarakterisana kao Spomenik kulture od velikog značaja i za nju je nadležan Zavod za zaštitu spomenika kulture Kraljevo, o crkvi u narodu poznatoj kao Nikoljača, ne zna se baš mnogo.

Ova omanja crkva je izgrađena na mestu sa koga se pruža fenomenalan pogled. Odatle se vidi klisura reke Studenice, koja izvire na Goliji i specifična je po vrlo uzanom koritu, koje uopšte nije plitko.

Postoji pretpostavka da crkva potiče iz perioda srednjeg veka. Isto tako se pretpostavlja i da je obnovi Nikoljače pristupljeno krajem 16. veka, odnosno početkom 17. veka.

Kako do Rudna?

Nešto manje od 80 kilometara je ovo selo udaljeno od Kraljeva i do njega se stiže Ibarskom magistralom.

Oko 15 kilometara makadamom posut put iz pravca srednjevekovnog manastira Studenica vodi direktno do Rudna. Postoji i druga opcija dolaska – od Brvenika, prema manastiru Gradac, pa do sela.

Uživanje u vazdušnoj banji

S obzirom na to da se područje oko planine Golije, zbog prisustva tri klimatska reona smatra svojevrsnom vazdušnom banjom, to je i selo Rudno ponelo isti epitet.

Uz reku Studenicu, tu je i Moravica, zatim rečne doline i planinski vrhovi, što ovu destinaciju čini idealnom u svako doba godine. Na Goliji živi i 95 vrsta ptica, a na tom području uspeva i 75 vrsta gljiva, zatim 40 vrsta mahovina, ali i 7 vrsta lišajeva i mnoge druge i životinjske i biljne vrste.

Dovoljno je reći da u okviru Parka prirode Golija, na površini od 53,8 hektara postoji i svojevrsni Rezervat biosfere Golija-Studenica.

(Aleksandra Blažević / Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DARKO 100%

    1. februar 2021 | 18:41

    Covek drugacije dise u prirodi nego u gradu,u prirodi dise lagodno punim plucima na cistom vazduhu dok u gradu dise otezano na zagadjenim vazduhu,zato uvek treba covek stremiti da jedan deo godisnjeg odmora provede na planini ,pogotovo deca

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA