Zašto ljudi u Srbiji radije daju novac za obilazak gradova u inostranstvu?
Uvek tuđe dvorište izgleda lepše mnogima, u to nema spora. Ali ako bi možda bolje pogledali u svoje dvorište, videli bi svašta nešto lepo.
Upravo to se dogodilo manje-više svima tokom prethodnog perioda, kada su silom prilika bili uglavnom sprečeni da posećuju destinacije van matične zemlje.
I kao i uvek, jedni su u tome videli lepotu, a drugi su bili očajni što moraju da putuju po svojoj zemlji.
Možda je to kod našeg naroda ipak izraženije, čini se. Bili smo svedoci vrlo teških reči o smeštajima po Srbiji tokom leta, na primer.
Istini za volju, domaćini se u pojedinim slučajevima ipak jesu zaneli sa cenama, kada se uzme u obzir i kvalitet smeštaja i lokacija, ali i činjenica da su svi manje ili više bili pogođeni pandemijom korona i virusa i zabranama koje su je pratile.
Ali ipak to sve nije sprečilo mnoge naše sunarodnike da upoznaju lepote Srbije. Isto kao što nije sprečilo i neke od njih da očajavaju što je Grčka (sram je bilo!) zatvorila granice, pa se samo moglo u Tursku, Egipat, Bugarsku i Albaniju na more. Bilo je i onih koji su umesto upoznavanja Srbije, ipak odlučili da letuju u Neumu, na primer.
- Mislim da je to fenomen koji krasi ipak naš narod. Na dohvat ruke su im razne lepote naše zemlje, ali je njima lepše da se dive recimo spomeniku Aleksandru Velikom u Solunu, a da ne znaju gde se nalazi Spomenik ibarskim junacima u Prvom svetskom ratu. Ili da znaju znamenitosti nekog letovališta u Grčkoj ili Turskoj, a da nemaju pojma kako je na primer nastalo Zlatarsko jezero. I ne vredi im objašnjavati da je meni draže da odem da vidim Rajačke pimnice, Zagajička brda ili manastir Manasiju, nego Alanju ili Pefkohori – surovo je bio iskren Milan Mirković iz Novog Sada, koji je ovo leto iskoristio da sa porodicom uživa u lepotama naše zemlje.
Sasvim očekivano, sa njegovim mišljenjem se mnogi ipak neće saglasiti. Razloga za to je mnogo, a kao osnovni se navodi da nam je sve to tu i uvek možemo da obiđemo našu zemlju. A za obilazak drugih zemalja nam je potrebno ipak više novca, a i dodatna organizacija.
- Ne smatram da sam uskraćena zato što se trudim da svojoj deci i sebi omogućim da upoznaju i gradove van naše zemlje. U Srbiji žive i naravno da znaju mnogo toga o svojoj zemlji, ali ipak treba da vide kako izgleda grad u nekoj drugoj zemlji. U našoj porodici je običaj da jesenji raspust iskoristimo za upoznavanje novih destinacija. Zato smo sa decom prethodnih godina posetili Budimpeštu, Atinu, Prag i Sofiju, a ove godine nam je u planu bio odlazak u Berlin za jesenji raspust, ali nas je selokupna situacija omela. Nismo uopšte razmišljali o tome da taj novac utrošimo na obilazak destinacija u našoj zemlji, jer deca to uvek mogu kasnije da urade sami ako žele, a pitanje je da li će moći sebi da priušte opet da posete neke evrospke zemlje – mišljenja je Vesna Miladinović iz Beograda.
Istini za volju, opravdanje i za jedno i za drugo mišljenje naših sagovornika možemo naći, jer svako gleda iz svoje perspektive. Ali je isto tako istina da dok ne upoznamo svoje, ne možemo u potpunosti uživati u lepotama drugih zemalja, svidelo se to nekome ili ne.
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Goran
Zato sto smo zeljni putovanja izvan naseg govornog podrucja, zato sto smo zeljni promene okruzenja, zato sto zelimo da vidimo kako normalne drzave i svet funkcionisu.
Podelite komentar
Mina
Proputovao Evropu, zasto? Avion, Wizz karta od 10 do 20 evra, megabus 1 evro za 500 km, smeštaj 10 do 15 evra po osobi, muzej besplatan dan za ulaz, jedem u samousluzi, ručak 2 evra, u Srbiji je prelepo, ali po takvim cenama nema. Zašto se ne zapitate zašto mi treba 20 evra za povratnu bus kartu do novog sada a za isti novac avionom stignem do Barselone?
Podelite komentar
Marko
Sta je tu cudno,normalno je da se otputuje u druge zemlje i upozna znamenitosti, kulture,mentalitet itd..Ne vidim nista lose u tome.Pa necu valjda ceo zivot provesti u Srbiji i Beogradu.
Podelite komentar