Ovde raste najkvalitetnija bukva u Evropi: Planina koja je nepravedno zapostavljeno srpsko blago
Crni vrh je sa 881 metar nadmorske visine najviši na ovoj planini
Drvo bukve koje raste na planini Boranja u Srbiji se sa pravom smatra ako ne najkvalitetnijim u celoj Evropi, onda definitivno jednim od najkvalitetnijih. Pretpostavlja se da tome najpre doprinose klimatski uslovi, koji su odlični za rast bukve, ali i sastav terena i njegova konfiguracija, kao i bogatstvo zemlje i voda na ovoj planini.
Nepravedno zapostavljena srpska planina
Smeštena u zapadnom delu naše zemlje, na međi tri opštine, Krupnja, Loznice i Malog Zvornika, planina Boranja je, čini se u turističkom smislu nedovoljno iskorišćena.
Crni vrh je sa 881 metar nadmorske visine najviši na ovoj planini, koja ulazi u sastav Dinarida.
Rezervat drveta bukve, koji se prostire na površini većoj od 15 hektara se nalazi na istočnoj strani ove planine. Sam rezervat se nalazi pod zaštitom, kao i veći deo teriteroije Boranje. Interesantan je podatak da se procenjuje da su pojedini primerci bukovih stabala, koja se mogu videti u ovom rezervatu, starija čak više od 200 godina.
U nadležnosti Javnog preduzeća „Srbijašume“ se danas nalazi ovaj rezervat, a o njemu vodi brigu lozničko Šumsko gazdinstvo „Boranja“.
Prirodna bogatstva Boranje
A osim izuzetno kvalitetne bukve, planina Boranja se može pohvaliti i pečurkama, koje se mogu naći na tom području, a koje se smatraju vrlo kvalitetnim.
Boranja je bogata i olovom i cinkom, kao i granitom, ali i vodama.
Raznovrsnost biljnog i životinjskog sveta na ovoj planini svakako upotpunjava celokupnu sliku.
Otkud takav naziv?
Mnogima je prva asocijacija bor, kada čuju za naziv ove zanimljive planine u Srbiji. Međutim, postoji mišljenje da je Boranja nazvana tako zbog nabora, koje su na njenom tlu stvorili brojni planinski potoci.
Danas se na ovoj planini nalazi i istoimeno lovište, ali i planinarski dom nazvan „Šarena bukva“, koji je u vlasništvu lozničkog Planinarskog društva „Gučevo“.
U blizini doma se nalaze i Radaljska banja, kao i spomenik na Mačkovom kamenu, dok je oko 45 minuta hoda udaljen zaštićeni rezervat stabala bukve.
Video: Skijaša na Kopu ima kao da korone nema
(Telegraf.rs/Aleksandra Blažević)
Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milan
Boranja je najlepse mesto za izletnike, na zalost narod se odseli iz sela Planine, gde Boranjacvecim delom gravitira zbog lose infra dtrukture. Nema puta, nema telefona, nema ambulante.
Podelite komentar
Vesna
MOJ ZAVICAJ!!!
Podelite komentar