Resavsku pećinu posetilo 40.000 turista ove godine

 
  • 0
Resavska pećina Foto: Shutterstock

Resavsku pećinu kod Despotovca, za koju speleolozi tvrde da je speleološki biser pod zemljom, ove godine je posetilo 40.000 turista, najviše u avgustu 19.000 turista, izjavila je danas Tanjugu, direktorica Javnog preduzeća "Resavska pećina" Ana Bogdanović.

Prošle godine bilo je 63.000 posetilaca, ali je zbog epidemije korona virusa pećina počela da radi umesto 1. aprila 8. maja, a izostali su i strani turisti i đačke ekskurzije.

- Najbrojniji su bili indivudualni posetioci, dok je poseta stranih turista i đačkih ekskurzija izostala i neće je biti ni u jesenjoj sezoni - rekla je Bogdanović.

Sadašnje stanje, poredići ga sa stanjem iz prošlih godina i sa prošlim vremenima, nije na zadovoljavajućem nivou, ocenila je ona.

Uz podsećanje da je Resavska pećina zaštićeni spomenik prda spada u zaštićeno područje prve kategorije, odnosno prirodno dobro od nacionalnog značaja, Bogdanović je istakla da je zato i jedna od najpopularnijih atrakcija za turiste koji putuju kroz Srbiju.

Ona je dodala da je poseta Resavskoj pećini interesantna i van glavne turističke sezone, koja završava 31.oktobra, a da turisti uz Resavski pećinu posećuju i druge prirodne lepote ovog kraja Hidrokompleks Lisine, vodopad, srednjovekovni manastir "Manasija", Rudnik ugljarstva Senjski rudnik i druge znamenitosti i lepote Gornje Resave.

Resavska pećina Foto: Pixabay.com

Resavska pećina je za turiste otvorena 1972. godine i najposećenija je pećina u Srbiji. Od 2.830 metara istraženog prostora, za posetice je dostupno 800 matara. Od 2010. godine kao spomenik prirode je član Međunarodne asocijacije turističkih pećina i jama (Internacional show caves Asociation) ISCA.

Bogdanović je dodala da su "s obzirom na manju posetu turista u ovom periodu i lepo vreme, počeli radovi na sređivanju objekata i okruženja kod Resavske pećine i na Hidrokompleksu Lisine".

Planirano je saniranje, farbanje drvenog mobilijara na vodopadu i uređenje psristupne staze, zaštita i unapređenje stanja na oba zaštićena područja, precizirala je Bogdanović.

(Telegraf.rs)

Video: Pogledajte kako izgleda sajam antikviteta u Ljubljani

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA