"Bio sam u Kraljevu. Mnogo je lepo u Kruševcu. Sigurno ću se ponovo vratiti u Kragujevac!"
![Kraljevo Kraljevo](https://xdn.tf.rs/2020/06/03/raska-lokacija-original-film-460x0.jpg)
Kada je jedan korisnik društvena mreža Twitter šaljivo napisao: Bio sam u Kraljevu. Mnogo je lepo u Kruševcu. Sigurno ću se ponovo vratiti u Kragujevac! mnogima je to delovalo vrlo simpatično, ali stanovnicima ova tri grada vrlo verovatno nije jer između njih postoje i te kakve razlike.
Praktično im je jedino zajedničko to što njihovi nazivi počinju na isto slovo i što su u pitanju gradovi izuzetno bogate istorije.
Grad sa više naziva
Iako je i ranije grad nosio naziv Kraljevo, u istorijskim spisima je poznat kao Rudo Polje i Karanovac, a kasnije čak i kao Rankovićevo, po Aleksandru Leki Rankoviću. Zvanično od 8. januara 1955. godine grad Kraljevo nije menjao naziv.
Ono po čemu je ovaj grad najpoznatiji jeste manastir Žiča, u kome je krunisano sedam srpskih kraljeva, a koji je od grada udaljen svega par kilometara.
Arheološki ostaci pokazuju da je još u doba neolita na ovom području postojalo naselje, a smatra se da je upravo ta teritorija bila izuzetno značajan deo srpske države Raške.
Danas je Kraljevo ekonomski, administrativni, industrijski i trgovinski centar na jugozapadu Srbije i spada u red privredno razvijenih gradova.
Osim manastira Žiča, u blizini Kraljeva se nalaze i ostaci srednjovekovnog grada Magliča i srpski srednjovekovni manastir Studenica.
U Kraljevu su rođeni mnogi, koji su ostavili traga, kako u umetnosti i sportu, tako i u drugim oblastima. Mira Trailović Lepa Lukić, Lidija Vukićević, Ljubodrag Simonović. Predrag Živković Tozovac, Nebojša Dugalića, Ivan Bekjarev, Vesna Zmijanac i Dejan Brđović samo su neki od njih.
Prestonica kneza Lazara
![Grad Kruševac Grad Kruševac](https://xdn.tf.rs/2020/08/26/grad-krusevac-2-460x0.jpg)
Iako je utvrđeno da je 1371. srpski knez Lazar Hrebeljanović podigao današnji grad Kruševac za svoju prestonicu, on se prvi put zvanično pominje 16 godina kasnije u jednoj od kneževih povelja. Po završetku Kosovskog boja, Kruševac je prestonica sada vazalne Srbije, kojom je prvo upravljanja kneginja Milica, a zatim i despot Stefan, koji kasnije prestonicu seli u Beograd.
Zanimljiv je podatak da je treća apoteka u Srbiji otvorena upravo u Kruševcu 1868. godine.
Danas je Kruševac relativno jak u privrednom smislu, a posebno je razvijena hemijska i metaloprerađivačka industrija.
U Kruševcu su rođeni i živeli mnogi istorijski važni ljudi, koji su ostavili nemerljiv doprinos, kao što su Vlastimir Đuza Stojiljković, Miodrag Petrović Čkalja i Radmila Savićević, zatim Mihajlo Bata Paskaljević, Vojin Ćetković i Taško Načić. A iz Kruševca rodom je bio i Stanislav Binički, zatim Stojan Protić i Ljiljana Habjanović Đurović.
Prestonica Kneževine Srbije
![Zastava oružje Kragujevac Zastava oružje Kragujevac](https://xdn.tf.rs/2020/07/03/zastava-oruzje-460x0.jpg)
Ubrzani razvoj grad Kragujevac doživljava od 1818. Godine, kada postaje zvanično prestonica Kneževine Srbije. Značajne gradske građevine su nastale u tom periodu, a među njima se izdvajaju knežev i konak kneginje Ljubice, kao i amidžin konak.
Upravo u Kragujevcu, u porti stare crkve ja pročitan i Sretenjski ustav, koji je načinio Dimitrije Davidović. Tu je 1835. osnovan i Knjaževsko-srpski teatar, a iste godine je u gradu otvorena i prva apoteka. Nedugo nakon toga je osnovana i Vojna bolnica, dok je Kragujevački licej osnovan 1838. i smatra se pretečom beogradske Visoke škole i kasnije Univerziteta.
Mnogima je Kragujevac najpoznatiji po fabrici Zastava.
U Kragujevcu su pored ostalih rođeni knez Milan Obrenović i Knez Mihajlo Obrenović, glumac Mija Aleksić i srpski vojvoda Radomir Putnik. Srpski akademik i čuveni arheolog i kulturni antropolog Dragoslav Srejović je takođe iz Kragujevca, kao i glumci Dragomir Bojanić Gidra i Branislav Ciga Jerinić, ali i pevačica Marija Šerifović i mnogi drugi.
Video: On je Kec, on je Stojadin, on je zvezda jugoslovenske autoindustrije: Zastava 101
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)
Video: Vučić: Referendum i izbore nudim, ali nasiljem ništa nećete dobiti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sasa
A na slici vam nije Kraljevo nego Raska
Podelite komentar
Праведник
Крушевац је прелеп град, све је украшено зеленилом и фонтанама, али греота, добише и они свог Весића да преправља главни трг и слаже коцкице поред споменика Косовских јунака...
Podelite komentar
Raska
Ovo na slici je moja lepa Raska
Podelite komentar