"Bio sam u Kraljevu. Mnogo je lepo u Kruševcu. Sigurno ću se ponovo vratiti u Kragujevac!"
Kada je jedan korisnik društvena mreža Twitter šaljivo napisao: Bio sam u Kraljevu. Mnogo je lepo u Kruševcu. Sigurno ću se ponovo vratiti u Kragujevac! mnogima je to delovalo vrlo simpatično, ali stanovnicima ova tri grada vrlo verovatno nije jer između njih postoje i te kakve razlike.
Praktično im je jedino zajedničko to što njihovi nazivi počinju na isto slovo i što su u pitanju gradovi izuzetno bogate istorije.
Grad sa više naziva
Iako je i ranije grad nosio naziv Kraljevo, u istorijskim spisima je poznat kao Rudo Polje i Karanovac, a kasnije čak i kao Rankovićevo, po Aleksandru Leki Rankoviću. Zvanično od 8. januara 1955. godine grad Kraljevo nije menjao naziv.
Ono po čemu je ovaj grad najpoznatiji jeste manastir Žiča, u kome je krunisano sedam srpskih kraljeva, a koji je od grada udaljen svega par kilometara.
Arheološki ostaci pokazuju da je još u doba neolita na ovom području postojalo naselje, a smatra se da je upravo ta teritorija bila izuzetno značajan deo srpske države Raške.
Danas je Kraljevo ekonomski, administrativni, industrijski i trgovinski centar na jugozapadu Srbije i spada u red privredno razvijenih gradova.
Osim manastira Žiča, u blizini Kraljeva se nalaze i ostaci srednjovekovnog grada Magliča i srpski srednjovekovni manastir Studenica.
U Kraljevu su rođeni mnogi, koji su ostavili traga, kako u umetnosti i sportu, tako i u drugim oblastima. Mira Trailović Lepa Lukić, Lidija Vukićević, Ljubodrag Simonović. Predrag Živković Tozovac, Nebojša Dugalića, Ivan Bekjarev, Vesna Zmijanac i Dejan Brđović samo su neki od njih.
Prestonica kneza Lazara
Iako je utvrđeno da je 1371. srpski knez Lazar Hrebeljanović podigao današnji grad Kruševac za svoju prestonicu, on se prvi put zvanično pominje 16 godina kasnije u jednoj od kneževih povelja. Po završetku Kosovskog boja, Kruševac je prestonica sada vazalne Srbije, kojom je prvo upravljanja kneginja Milica, a zatim i despot Stefan, koji kasnije prestonicu seli u Beograd.
Zanimljiv je podatak da je treća apoteka u Srbiji otvorena upravo u Kruševcu 1868. godine.
Danas je Kruševac relativno jak u privrednom smislu, a posebno je razvijena hemijska i metaloprerađivačka industrija.
U Kruševcu su rođeni i živeli mnogi istorijski važni ljudi, koji su ostavili nemerljiv doprinos, kao što su Vlastimir Đuza Stojiljković, Miodrag Petrović Čkalja i Radmila Savićević, zatim Mihajlo Bata Paskaljević, Vojin Ćetković i Taško Načić. A iz Kruševca rodom je bio i Stanislav Binički, zatim Stojan Protić i Ljiljana Habjanović Đurović.
Prestonica Kneževine Srbije
Ubrzani razvoj grad Kragujevac doživljava od 1818. Godine, kada postaje zvanično prestonica Kneževine Srbije. Značajne gradske građevine su nastale u tom periodu, a među njima se izdvajaju knežev i konak kneginje Ljubice, kao i amidžin konak.
Upravo u Kragujevcu, u porti stare crkve ja pročitan i Sretenjski ustav, koji je načinio Dimitrije Davidović. Tu je 1835. osnovan i Knjaževsko-srpski teatar, a iste godine je u gradu otvorena i prva apoteka. Nedugo nakon toga je osnovana i Vojna bolnica, dok je Kragujevački licej osnovan 1838. i smatra se pretečom beogradske Visoke škole i kasnije Univerziteta.
Mnogima je Kragujevac najpoznatiji po fabrici Zastava.
U Kragujevcu su pored ostalih rođeni knez Milan Obrenović i Knez Mihajlo Obrenović, glumac Mija Aleksić i srpski vojvoda Radomir Putnik. Srpski akademik i čuveni arheolog i kulturni antropolog Dragoslav Srejović je takođe iz Kragujevca, kao i glumci Dragomir Bojanić Gidra i Branislav Ciga Jerinić, ali i pevačica Marija Šerifović i mnogi drugi.
Video: On je Kec, on je Stojadin, on je zvezda jugoslovenske autoindustrije: Zastava 101
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)
Video: Koncert Marije Šerifović uvodi Beograđane u Novu godinu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sasa
A na slici vam nije Kraljevo nego Raska
Podelite komentar
Праведник
Крушевац је прелеп град, све је украшено зеленилом и фонтанама, али греота, добише и они свог Весића да преправља главни трг и слаже коцкице поред споменика Косовских јунака...
Podelite komentar
Raska
Ovo na slici je moja lepa Raska
Podelite komentar