U pećini kod Čačka nalazi se kruna srpskog cara. Ali, ne pokušavajte nipošto da dođete do nje!

 
 ≫ 
  • 27

Prolaz je toliki da čovek jedva može da prođe, a na ulazu se nalazi ogromna zmija

Pećina Ostrica foto: RINA

Jedno od sela Moravičkog okruga, koje pripada čačanskoj opštini i ne broji ni hiljadu žitelja, poznato je po tajni koja se prenosi s kolena na koleno.

U nju mnogi ne veruju i ne može se reći da nemaju pravo. Ali, isto tako, ima i onih koji veruju da se upravo u čačanskom selu Ostra krije blago, koje je po legendi u nepristupačnoj pećini skrio niko drugi do Đurađ Branković.

Arheološki lokalitet Gradina Sokolica

Iako selo Ostra u narodu jeste poznato po blagu dinastija Nemanjić i Branković, na njegovoj teritoriji se nalaze i Spomenik hrabrosti, podignut u znak sećanja na stradale učesnike Drugog svetskog rata iz tog kraja, kao i arheološki lokalitet Gradina Sokolica. Uz to je selo poznato i po majdanima kamena – ostrovačkog peščara.

Ali da se vratimo na arheološki lokalitet, u okviru kog se nalaze ostaci tvrđave, koja je davnih dana bila naseljena, primarno zbog odličnog položaja. Naime, ako odlučite da posetite ovo nepokretno kulturno dobro, imaćete priliku da uživate u pogledu koji se pruža iz nekadašnjeg grada Sokolica. U davna vremena je ova tvrđava, kako se pretpostavlja, korišćena za nadgledanje južne Šumadije i prostora Čačanske kotline.

Pećina Ostrica foto: RINA

U dva navrata su vršena istraživanja na ovom lokalitetu i to 1973. i 1977. godine. Na osnovu pronađenih ostataka je utvrđeno da je područje bilo naseljeno još u periodu bakarnog doba. A najviše artefakata datira iz perioda vladavine Vizantije.

Prema rezultatima istraživanja, utvrđenje Sokolica se sastojalo od Gornjeg i Donjeg grada, koji su bili opasani jakim bedemima i oivičeni sa nekoliko kula stražara.

A sada narodno predanje...

Baš ispod ovog utvrđenja se nalazi, sada već vrlo uzan prolaz u pećinu. Ranije je taj prolaz bio širi, kako navode meštani, a danas je toliki da čovek jedva može da prođe.

Kako veli legenda, bežeći od turske vojske nakon pada Smedereva, srpski despot Đurađ Branković i njegova žena su poneli i sve blago. A među tim blagom bila je i kruna srpskog cara Dušana Silnog. Upravo ispod utvrđenja Sokolica su se skrili.

Narodno predanje veli da su tu živeli, pa čak i da u unutrašnjosti pećine postoji skriveni grad, ali i da se tu danas nalazi kruna srpskog cara.

Baš zbog toga ovaj prostor privlači mnoge radoznalce, kao i zbog mnogo drugih priča koje o pećini kruže.

Prema jednoj od njih, ulaz u ovu pećinu čuva ogromna zmija, ali i sedi monah koga prati čopor vukova. Prema drugoj, ulazak u pećinu će biti dozvoljen samo onome, ko će da povrati sjaj Srbije iz doba Nemanjića.

Bilo kako bilo, meštani sela Ostra i okoline se baš i ne usuđuju da je posećuju. Ali zato prenose sa kolena na koleno priču o onima koji su iz pohlepe rešili da pokušaju da uđu u pećinu. Neki su izašli živi, pa poginuli kasnije, neki su zanavek zanemeli, neki su sišli sa uma.

Pojedini pričaju i da su videli tu ogromnu zmiju, koja prema narodnom predanju čuva upravo krunu cara Dušana.

No, bez obzira da li verujete u narodne legende ili ne, nema sumnje da je ovaj deo Srbije vredno posetiti!

Video: Kađenica podno Ovčara čuva veliku tajnu Drugog srpskog ustanka: Ovde je ugušeno 300 Srba

(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Luka Crnogorac

    11. septembar 2020 | 21:07

    Ne znam za vas al mene ovaj procijep otvor podsjeca na😂👍

  • Vukodlak

    11. septembar 2020 | 20:30

    Lepa je ovo prica, ali ste zaboravili dA su komunisti, to odavno PRECESLJALI.

  • Crnogorac

    11. septembar 2020 | 18:59

    Prije 3 god usao ubio zmiju i odnio blago poz iz Monaka

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA