Kako je nastalo jedno od najpopularnijih jezera u Srbiji koje smo otkrili tek ovog leta?
Iako je jezero Beli kamen nastalo pre 15-ak godina, čini se da tek sada, u eri pandemije korona virusa postaje poznatije za mnoge iz Srbije.
Jezero nastalo na neobičan način
Bešenovačko jezero ili popularno nazvano Beli kamen je nastalo 80-ih godina prošlog veka, a popularno postaje tek 2004. godine. Nastalo je na mestu, na kome je beočinska cementara vršila eksploataciju za svoje potrebe. Čudan način da nastane jedno jezero, ali ipak moguć.
Dogodilo se da je vodonosna žila prilikom iskopavanja površinskih kopova presečena, pa su tako delovi kopa počeli da se pune vodom.
Rezultat je fantastičan!
Nastalo je jezero neverovatno plave boje, koje dostiže dubinu do 15 metara. Prečnik jezera Bešenovo je oko 200 metara.
Nalazi se na oko 20 kilometara udaljenosti od Sremske Mitrovic i na oko 30 kilometara od Novog Sada, u blizini Bešenovačkog Prnjavora.
Zašto posetiti jezero Bešenovo?
Mada je u pitanju akumulaciono jezero, koje je nastalo na vrlo neobičan, da ne kažemo čudan način, sastav vode je lekovit, kako smatraju mnogi. Uz to, nemojte biti začuđeni ako vidite pojedine posetioce da se mažu blatom iz jezera Beli kamen, jer se i za njega smatra da je lekovito.
Iako je prosečna dubina ovog jezera oko 15 metara, njegova najveća dubina se procenjuje na čak 50 metara i više.
Ranije je ovo bio raj za ribolovce, jer je u jednom trenutku jezero poribljeno. Ali u poslednje vreme se sve više ljudi iz okoline, kao i iz ostalih delova Srbije odlučuje da spas od letnjih žega potraže na Bešenovačkom jezeru.
Kako plaže nisu uređene, kao ni okolina samog jezera, to bi trebalo da se dobro pripremite. Gastronomska ponuda je izuzetno skromna, pa je svakako dobro da ponesete određene potrepštine.
Na obalama jezera nema prirodnog hlada, što znači da je potrebno da se obezbedite i ponesete suncobrane.
Nekome se možda neće dopasti, dok će neki to smatrati vrlo zanimljivim, tek prilikom ulaska u vodu ne bi trebalo da vas iznenade jata malenih riba. Inače u jezeru se mogu naći malobrojne babuške, tolstolobik i crvenperka.
Posebna atrakcija za mlade je skakanje sa strmih litica, koje okružuju pojedine delove jezera.
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
SUMADINAC KG
Jezero na bubnju, u Kragujevcu, nastalo iskopavanjem zemlje za pravljenje cigle.
Podelite komentar
PRINCIPijalan
Ledinacko je popularnije i lepse. Popularno je jos od devedesetih, a onda se nasli neki lokalni privatnici, stavili ogradu i poceli da naplacuju ulaz. Ne znam sako po kom osnovu, a sumnjam da su placali porez. Nakon toga jezero su isusili, a onda su svi krenuli sa kupanjem na Besenovackom jezeru. Nikada necu zaboraviti preplivavanje Ledinackog, pa onda penjanje uz liticu i kanap koji je neko postavio kako bi skakali sa odredjene visine. Vi ste Besenovacko mozda otkrili tek sada, ali guzva na tom jezeru je prevelika vec godinama. Ja i dalje glasam za Ledinacko jezero kao top destinaciju.
Podelite komentar