Misterija roze jezera u Bačkoj: Tajna o kojoj donedavno niko ništa nije znao

 ≫ 
  • 2

Slano, termalno i lekovito jezerce, neobične roze boje kakva krasi samo retka, egzotična jezera od Australije do Bolivije i Meksika, priroda je podarila i selu Pačir u opštini Bačka Topola, čiji su meštani sami napravili termalnu i lekovitu banju u koju stižu gosti iz cele Bačke i iz prekograničnih mađarskih opština.

Iskoristili su potencijale jezera koje ima površinu 2.000 metara kvadratnih i njegovu egzotičnu boju koju još imaju i jezera u Indiji, Rusiji, Španiji, Senegalu ili Tanzaniji i pre šest godina napravili banju, za koju mnogi u Srbiji nisu ni čuli.

Kako kaže za Tanjug Oto Nađ, predstavnik mesne zajednice Pačir koja ima oko 2.300 stanovnika, kompleks je pre dve godine dobio i zatvoreni deo sa dva bazena u kojima je temeperatura vode 32 i 34 stepena, što omogućuje da se koristi tokom citave godine.

Ideja da naparavio banju rodila se pre skoro 15 godina, 2008. godine konkurisali smo za sredstva kod Fonda za kapaitalna ulganja, i dobijeni novac Mesna zajednica iskoristila je za bušenje bunara koje je završeno dve godine kasnije, rekao je Nađ i dodao da su nakon toga sopstvenim sredstvima počeli pripremu i izgradnju terena.

Kapacitet banje je oko 1.000 gostiju, rekao je Nađ i podsetio da je virus uveo nova pravila, koja se striktno poštuju, zbog čega je kapacitet više nego prepolovljen.

On objašnjava da je i u njima voda, preko leta, u martu i oktobru kada sija sunce roze.

roze jezero foto: Tanjug/AP

Voda je, navodi, najizražajnije ružičasta oko podne, crkvenkasta u popodnevnim satima, dok je manjeg inteziteta na zalasku i izalasku sunca

Boja potiče od joda, broma i litijuma čija je koncenracija visoka, minaelarnih soli po litru ima 20.6 grama a natrijum hlorid 17 grama, rekao je Oto Nađ i dodao da voda u jezero dolazi sa termalnog bunara iz dubine od 1.400 metara.

- Bunar je od jezera udaljen skoro kilometar. Temperatura vode na izvoru je 72 stepena, a 60, kada stigne u jezero gde se pridrodno hladi i do 30 sptepeni - naveo je Nađ i dodao da voda pogoduje lečenju kožnih oboljenja, posebno psorijaze, degenerativnih reumatskih oboljenja, i stanja nakon povreda.

Pogledajte slike roze jezera:

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Seki

    23. jul 2020 | 11:25

    Banja definitivno leci. Sina sam tamo izlecio od neke kozne bolesti. Ni jedan lekar mu nije mogao pomoci. Ni ovde ni u Madjarskoj.

  • Biljka

    23. jul 2020 | 13:48

    Slane vode sa velikom kolicinom joda ima i u Slankamenu. Jos stoji tursko kupatilo gde su se Turci u to vreme kupali. To je preuzela jedna porodica koja sve to lepo odrzava i spojila sa vinarijom, gde mogu i da se pogleda podrumi i probaju razne sorte vina. A lekovitu vodu sa izvora koristi bolnica koja leci u bazenima da bolesni od preloma i drugih bolesti tom terapijom prohodaju. Bila sam tamo, videla i odusevljena!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA