Njegov park je zaštićen, a banja lekovita: Zaslanjeno jezero Srbije kao stanica za 220 vrsta ptica
Najveće zaslanjeno jezero se nalazi u Srbiji, iako se taj dar prirode baš i ne potencira toliko, pa mnogi nisu ni čuli za njega.
Jezero Rusanda je smešteno na području Banata, a osim izuzetno visokog saliniteta, karakteriše ga i bogata flora i fauna.
Park prirode Rusanda
Na Direktivi o staništima Evropske Unije se nalaze takozvana slatinska staništa, koja su smeštena jezera Rusanda. Pripadaju Parku prirode Rusanda i okarakterisana su kao staništa, koja zahtevaju neodloživu i prioritetnu zaštitu. Taj predeo se nalazi pod zaštitom primarno zato što na njemu obitavaju mnoge botaničke vrste koje su ugrožene.
U neposrednoj blizini Novog Bečeja i Zrenjanina se nalazi Park prirode Rusanda, koji spada u prirodna dobra od velikog značaja i kao takav je uvršten u drugu kategoriju zaštite, odlukom Pokrajinske Vlade od 03. jula 2014. godine.
Sem već pomenutog zaslanjenog jezera Rusanda, na području ovog parka prirode se nalazi i jedina šumolika površina u srednjem Banatu, kao i istoimena banja.
Zanimljiv je podatak da od oko 220 ptica, koje obitavaju na ovom području, čak 85 njih su takozvane gnezdarice. Budući da je u pitanju selidbena stanica, to čak oko dve trećine ptica, koje ovde obitavaju u određenom periodu godine, zapravo ni ne žive uopšte na području naše zemlje.
Nadležnost nad ovim parkom prirode ima Specijalna bolnica za rehabilitaciju Rusanda.
Banja Rusanda
Smeštena na samoj obali jedinog slanog jezera u Srbiji, banja Rusanda je otvorena još 1867. godine. Vremenom je to prvobitno lečilište postalo Specijalna bolnica za rehabilitaciju Rusanda.
Poznata je primarno po lekovitosti blata, koje pomaže obolelima od multiple skleroze i Parkinsonove bolesti, a u ovoj banji borave i pacijenti nakon moždanog udara i meningitisa, kao i nakon meningoencefalitisa. Uopšteno govoreći, među indikacijama za boravak u ovom lečilištu se nalazi i stanje pareze i paralize perifernih neurona, zatim stanja posle operacije diskus hernije, s tim da lečenje rusandskim blatom pomaže i kod paraplegije, polineuropatije i lumbalnog sindroma, ali i kod mnogih drugih stanja i oboljenja.
Dokazano je dobro boraviti u banji Rusanda ukoliko se jave kožna oboljenja u vidu psorijaze, kao i ako osoba pati od različitih reumatoloških oboljenja. Brojni tretmani koji se ovde sprovode, pomažu i deci, kod kojih su dijagnostikovani deformiteti lokomotornog sistema.
U ovkiru banje se nalazi i odlično opremljen spa i wellness centar.
Koliko košta smeštaj u banji Rusanda?
U zavisnosti od tipa smeštaja, odnosno od toga u kom paviljonu odaberete da budete smešteni u okviru banje Rusanda, će zavisiti i cena.
Tako, na primer, 2.300 dinara košta smeštaj u jednokrevetnoj sobi u I paviljonu, dok u II paviljonu, cena smeštaja u jednokrevetnoj sobi iznosi 2.000 dinara po osobi.
Kada je u pitanju dvokrevetna soba, cena smeštaja se kreće od 1.500 do 2.000 dinara, po osobi, takođe.
Ako odaberete da budete smešteni u luksuznoj dvokrevetnoj sobi u II paviljonu, platićete 2.700 dinara, odnosno 2.000 dinara u istoj takvoj smeštajnoj jedinici, ali u VII paviljonu.
U ponudi je i mogućnost korišćenja usluge dnevnog boravka, što podrazumeva smeštaj u periodu od 09 do 18 časova. Cene te usluge se kreću od 1.300 do 2.500 dinara po osobi.
Ko želi, može i da doplati pansionsku ishranu. Cena za doručak je 250 dinara, za ručak 350 i za večeru 300 dinara po osobi i po danu.
Video: Posetili smo nove stanovnike Zoo vrta: Prelepi flamingosi šepurili se pred nama i po kišnom danu!
(A.B./Telegraf.rs)
Video: Studenti u blokadi i jedan broj građana blokirali sva tri mosta u Novom Sadu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pavke
Ovde treba ostaviti pare , a ne MILOGORCIMA !!!!
Podelite komentar