Legenda kaže da je na njegovom dnu skriveno blago: Vrelo istočne Srbije prožeto vlaškom magijom

 
 ≫ 
  • 0

Na desnoj strani Krupajske reke, u ataru sela Milanovac, nalazi se kraško vrelo, u kome se temperatura vode kreće između 9 i 11 stepeni Celzijusovih...

Krupajsko vrelo Krupajsko vrelo / Foto: Wikimedia/Гојко Гаврило

Jedno od najreprezentativnijih gravitacionih vrela se nalazi pod zaštitom države, kao prirodno dobro od izuzetnog značaja i karakteriše se kao Spomenik prirode Krupajsko vrelo.

Prostore Homolja u istočnoj Srbiji je poznat po brojnim atrakcijama. Jedna od njih je sigurno i Krupajsko vrelo.

Put do netaknute prirode

Smešteno u podnožju planine Beljanice, na oko 35 kilometara udaljenosti od Žagubice, Krupajsko vrelo je po mnogo čemu specifično.

Ne tako lako pristupačno, osim pravim ljubiteljima prirode, ovo kraško vrelo je uspelo da ostane netaknuto.

Posebno je zanimljiv prilaz Krupajskom vrelu. Kada krenete tim putem i prođete staru vodenicu, lako vam se može učiniti da pomislite da puta, zapravo više i nema. Ali samo pravi znatiželjnici i ljubitelji prirode će ugledati jedan prilično uzan prolaz i par stepenika, izrađenih od prirodnog kamena.

Kada krenete tim stepenicama naniže, ugledaćete dva omanja bazena. Nemojte biti iznenađeni, jer su i jedan i drugi puni većih i manjih primeraka riba.

I još niste stigli do Krupajskog vrela... uživajte u prizoru koji čine brojna manja jezera i vodopadi, dok idete tik uz stenu. Kada naiđete na treće manje jezero, možete računati da ste stigli blizu cilja. Jer posle njega, treba samo da prođete kroz kraću šumsku stazu i nemojte se zbuniti kada vidite koliko je uska. Prizor koji vas čeka na njenom kraju će vas sigurno opčiniti.

Dragulj Homolja

Boja vode Krupajskog vrela se, na prvi pogled čini nestvarnom. Na jednom mestu su se, čini se stopile najlepše nijanse zelene i plave boje. Onako kako to samo priroda može da učini.

Cvrkut ptica, miris šume i bogato rastinje su ono, što boravak na ovom mesti čini prosto nestvarnim.

Krupajsko vrelo Foto: Shutterstock

Međutim, iako je njegova površina prosto očaravajuća, pravu tajnu Krupajskog vrela su, ipak donekle otkrili tek retki ronioci, koji su uspeli da se spuste do 123 metara dubine i zađu u pećinu, čiji ulaz je vidljiv i spolja.

Naravno da takva jedna atrakcija ne može da prođe bez lokalne legende. Jer kako drugačije objasniti brojne podvodne tunele, koje su iskusni ronioci uspeli da otkriju ispod Krupajskog vrela?

Legenda o nastanku podvodne pećine

Prostor Honolja je poznat po mističnim događajima i pričama. A u većinu njih je često upletena i čuvena vlaška magija. Pa tako i u priču o nastanku podvodne pećine ispod Krupajskog vrela.

Naravno, mora postojati i neko skriveno blago, koje je glavni krivac za nastanak. Narodno verovanje ovog puta se osvrće na skriveno blago koje je, po legendi progutala ili sama planina ili ga je neko sakrio. Iako su neki pokušavali da dođu do skrivenog blaga, zahvaljujući vodenom duhu, Tartoru, koji ga čuva, to nikom još nije pošlo za rukom.

Termalni izvori

Zahvaljujući kaptiranju prirodnog termalnog izvora Krupajskog vrela, čiji potok je dužine 435 metara, na dnu potoka se nalazi betonska česma. Ukupno 5 metalnih cevi služe za protok vode do česme, a ona na tom mestu ima temperaturu od 26 stepeni.

U blizini se nalazi još jedan izvor, a na njemu je posebno atraktivan mali vodoskok, koji je i najčešći motiv na fotografija Krupajskog vrela koja se može videti.

U blizini ove prirodne atrakcije se nalaze Žagubica i Petrovac na Mlavi, pa ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem da tu pronađete smeštaj, ukoliko želite bolje da upoznate tajne Homolja.

(A.B./Telegraf.rs)

Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA