Okružen nestvarnim prirodnim lepotama: Grad stariji od osam vekova u srcu Moravičkog okruga
Mada je poznat po mnogo čemu, čini se da je grad Čačak ipak nekako nepravedno zapostavljen zbog obližnje Ovčarsko-kablarske klisure, koja je mnogo češće i pominjana i posećivana.
U upravnom sedištu Moravičkog okruga danas živi oko 73 hiljade stanovnika, a primetan je i porast broja stanovnika.
Grad velikih ljudi
Čuveni srpski vojsvođa, vojvoda Stepa Stepanović, pesnik Vladislav Petković Dis, slikarka Nadežda Petrović, doktor Dragiša Mišović.
Proslavljeni košarkaški trener Željko Obradović, pevač grupe Riblja Čorba Bora Đorđević, operska pevačica Radmila Bakočević, gitarista i pevač grupe Smak Radomir Mihailović Točak.
Reditelj Puriša Đorđević, glumica Sonja Savić, karikaturista Predrag Koraksić Koraks... Svima njima je zajedničko jedno – Čačak. Neki su u njemu rođeni, neki živeli i umrli, ali su svi na neki način proslavili ovaj grad.
Zapadna Morava i planine
Ako je nešto obeležje Čačka, onda je to sigurno položaj grada. Smešten na toku Zapadne Morave, u Čačanskoj kotlini, sam grad je okružen brojnim planinama. Osim Ovčara i Kablara, tu su i planine Jelica i Vujan, a u neposrednoj blizini i Maljen i Suvobor.
Sve do 1408. godine je grad nazivan Gradac, a zvanično je deo Kraljevine Srbije postao 1882. godine. Do tada je bio u sastavu Otomanske imperije, sve do početka 18. veka, kada je njime vladala Habzburška monarhija.
U svom razvoju, Čačak je prošao kroz brojne faze. Danas je u gradu prilično dobro očuvana i ranija arhitektura, koja je vešto uklopljena sa savremenim trendovima gradnje.
Iako je u njemu živelo tek oko 1.500 duša, u Čačku je 1837. godine otvorena i prva gimnazija. A broj stanovnika se povećao tek u narednom veku, pa je tako zabeleženo da je pred početak Drugog svetskog rata u gradu živelo tek oko 13 hiljada ljudi.
Zanimljivosti o Čačku i okolini
Konak Jovana Obrenovića, koji datira iz 1835. godine, danas se koristi za postavke Narodnog muzeja u Čačku.
Na putu prema selu Goračići, na manje od 10 km od grada u pravcu planine Jelice, nalazi se arheološko nalazište Gradina. Pretpostavlja se da potiče iz 7 veka pre naše ere.
Kuća u kojoj je poslednje godine svog života proveo, i u kojoj je preminuo čuveni srpski vojskovođa, vojvoda Stepa Stepanović, nalazi se u Čačku. Nadomak nje je i spomenik vojvodi, a posebno je zanimljivo što se ploče, na kojima su navedeni nazivi bitaka u kojima je Stepa Stepanović učestvovao, nalaze na prostoru između kuće i spomenika.
Ostaci boravka Rimljana na ovom području su otkriveni sasvim slučajno, kada su kopani temelji za zgradu i to u samom centru grada. Od 1970. godine se lokalitet Rimske terme nalazi na listi spomenika kulture i stavljen je pod zaštitu lokalnog Narodnog muzeja.
Hram Vaznesenja Hristovog u centru grada, odnosno takozvana Bogorodica Gradačka, potiče iz 12. veka. Ikona Bogorodice Odigitrije ili Putevoditeljke nalazi se u ovom hramu, ali i takozvano Čačansko četvorojevanđelje.
(A.B./Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vukota
Tako brate napisite nesto normalno, ugusiste nas sa koronom svaki dan, neka neko nesto nauci ako nezna, ili obnovi ono sto je zaboravio ,ima toliko Gradova,Planina, Reka , banja ,jezera, Manastira Crkava po Srbiji da mozete da pisete do nove godine svaki dan malo da skrenemo misli sa ove bolescine poz.
Podelite komentar
Lycky032
Dragan Kicanovic
Podelite komentar
kosarkasi ne strucnjak
zelimir (zeljko) obradovic
Podelite komentar