Pod zaštitom Uneska: Ovaj manastir je redak primer srpske srednjovekovne arhitekture
Zadužbina srpskog župana Stefana Nemanje datira iz 1190. godine i nalazi se na oko 60 kilometara udaljenosti od Kraljeva. Ujedno predstavlja i jedan od najznačajnijih manastira srpskog srednjeg veka.
Budući da je okarakterisan kao Svetska kulturna baština, manastir Studentica se među prvima u našoj zemlji našao na listi Uneska.
U njemu i dan-danas počivaju mošti ktitora, koje je njegov sin Rastko Nemanjić, Sveti Sava, doneo sa Hilandara, kada su ga braća pozvala u pomoć.
Kratka istorija manastira Studenica
Nakon što se veliki župan Stefan Nemanja odrekao prestola u korist svog sina, Stefana Prvovenčanog, povukao se u manastir Studenicu. Poznato je da je nedugo nakon toga otišao kod svog najmlađeg sina Rastka i sa njim podigao manastir Hilandar na Svetoj Gori, u kom je i preminuo.
Upravo se u manastiru Studenica veliki župan zamonašio pre odlaska na Svetu Goru i dobio duhovno ime Simeon.
Budući da se monah Sava vratio u zemlju kako bi zavađenu braću izmirio, sa sobom je poneo i mošti svog oca, koje se od tada nalaze u ovom svetom zdanju.
Doziđivanje manastira
Glavna crkva manastira Studenice je posvećena Uspenju Presvete Bogorodice i posebno je interesantna njena arhitektura. Kako je Bogorodičina crkva izgrađena mešavinom dva stila, vizantijskog i romanskog, to se smatra pretečom takozvane raške škole, čuvenog stila srpske srednjovekovne arhitekture.
Samim tim što je poznato da su ovaj manastir poštovali i svi ostali članovi dinastije Nemanjića, to su nastojali da ga poboljšaju. Tako je kralj Milutin bio ktitor omanje crkve posvećene Joakimu i Ani, koja se često naziva i Kraljeva crkva. A pripratu je u prvoj polovini 15. veka dodao srpski kralj Radoslav.
U manastirskom kompleksu danas nalaze i trpezarija, za koju se smatra da je izgrađena još u vreme monaha Save Nemanjića, kao i crkva posvećena Svetom Nikoli. Zvonik koji je izgrađen u 13. veku, kao i konaci, ali i svojevrstan muzej u njima, koji sadrži brojne relikvije ovog srpskog srednjevekovnog manastira, takođe se nalaze u okviru lokaliteta.
Istraživači su došli do saznanja da se u kompleksu manastira Studenice nalaze i ostaci crkve posvećene Svetom Jovanu Preteči i Krstitelju, ali i još dve crkve, za koje se smatra da datiraju iz 13. veka.
Studenički tipik
Pored toga što je monah Sava Nemanjić ovde napisao Studenički tipik, pretpostavlja se i da je u neposrednoj blizini manastira boravio dok je pisao žitije svog oca, Stefana Nemanje. Tu je on, u tihovanju isposnice koja se i danas po njemu zove, sastavio dela koja je ostavio svom narodu za vekove.
Isposnicu Svetog Save, za koju se smatra da je istovetna još od 1815. godine, i dan-danas posećuju monasi kojima je potrebno da se osame i tihuju, kao što je to u prošlosti činio osnivač autokefalne Srpske pravoslavne crkve.
Video: Moj muž Rifet je čudo manastira Tumane: Doktori su rekli da mu nema spasa, a danas je živ i zdrav
(A.B./Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
♥️
Studenica ♥️♥️♥️
Podelite komentar
Vladimir M
Moram otici tamo!
Podelite komentar