Malo ko zna pravu priču o simbolu Beograda: Još je zanimljivije da ga mnogi nisu ni obišli

 ≫ 
  • 7

Najviši vrh planine nadomak Beograda, Žrnov se nalazi na 511 metara nadmorske visine. Iz tog razloga se Avala ubraja u red niskih planina. 

Od 2007. godine, odlukom Skupštine grada Beograda se Avala smatra zaštićenim prirodnim dobrom.

Kratka istorija beogradske planine

Zabeleženo je da je 1859. godine srpski knjaz Miloš Obrenović zvanično doneo odluku da se ova planina ne samo zaštiti, nego i ogradi, kako bi se što bolje očuvala.

Od 1936. godine se njena celokupna površina od 489 hektara zvanično smatra nacionalnim parkom. A samo deset godina nakon toga, tadašnji Prezidijum Narodne Skupštine odlučuje da je okarakteriše kao dobro od opšteg značaja.

Iako u većem delu raste samoniklo drveće, Avala je pošumljena i borovima. Na njoj raste čak više od 600 biljnih vrsta, a zelenika, zanovet i zlatan su posebno interesantne biljke, jer su izuzetno retke.

Mineral koji se u prirodi nalazi sa dolomitom i kvarcom najčešće, je pronađen na ovoj planini i zato nosi naziv avalit.

Znamenitosti Avale

Da bi na vrhu ove planine bio podignut spomenik Neznanom junaku, odlukom tadašnjeg kralja Aleksandra Karađorđevića je sravnjen u potpunosti srednjevekovni grad Žrnov. Danas se na njegovom mestu nalazi spomenik, rad vajara Ivana Meštrovića. Specifičan i po nazivu, jer sve zemlje učesnice Prvog svetskog rata imaju Spomenik neznanom vojniku, ovaj spomenik je poznat i po karijatidama. U okviru ovog, slobodno se može reći mauzoleja, se nalaze karijatide, koje predstavljaju ženu iz svake zemlje koja se nalazila u sastavu nekadašnje Jugoslavije.

Na Avali se nalazi i Spomenik sovjetskim ratnim veteranima. Upravo na mestu na kome se danas nalazi spomenik se srušio njihov avion 19. oktobra 1964. godine. Krenuli su u posetu Beogradu, povodom praznika njegovog oslobođenja, koji se obeležava 20. oktobra.

avalski toranj foto: pixabay.com

Prvo takmičenje u tadašnjoj Srbiji u disciplini nordijsko skijanje na 8 kilometara je održano na Avali, daleke 1929. godine. A prvo prvenstvo u toj disciplini po završetku Drugog svetskog rata je održano isto na toj planini, 1946. godine. Poslednjih nekoliko godina se na ovoj planini organizuje i Beogradski reli.

Od 2017. godine, nadomak Spomenika neznanom junaku se nalazi i crkva brvnara. Posvećena je despotu Stefanu Lazareviću i prva je crkva posvećena ovom svecu na području Beograda.

Toranj na Avali

Sve do bombardovanja Srbije, 1999. godine je postojala građevina iz 1965. godine. Avalski toranj je bio simbol Beograda, a 29. aprila, tokom agresije NATO snaga na našu zemlju je srušen.

Tek više od 10 godina nakon toga je toranj obnovljen. Zvanično je otvoren 21. aprila 2010. godine. Današnja građevina je gotovo istovetna ranijoj, ali je za jedan metar viša od prethodne.

Toranj je ukupno visok 122 metra. Samo tri metra niže od vidikovca se nalazi i kafić iz koga se pruža gotovo neverovatan pogled ne ceo grad i okolinu. Još jedan kafić postoji i u podnožju, a tokom proleća i leta, na obližnjem igralištu funkcioniše i bašta sa otvorenim šankom.

Koliko košta ulaznica za Avalski toranj?

Osnovna cena ulaznice je 300 dinara.

Učenici osnovnih i srednjih škola, kao i studenti i penzioneri, koji imaju odgovarajuću legitimaciju plaćaju polovinu osnovne cene.

Takozvana posebna karta, koja košta simbolično samo jedan dinar, je predviđena za decu uzrasta do 7 godina, zatim za licencirane turističke vodiče uz propisanu legitimaciju, te za osobe sa posebnim potrebama i stoprocentne invalide, kao i za njihovim pratiocima.

Video: Popeli se na vrh Avale, pa izveli ozbiljnu vratolomiju

(A.B./Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Erak

    15. mart 2020 | 15:15

    Za trista dinara mogu da se ošišam i pojedem pljeskavicu, a taj toranj i RTS plaćam od kako sam se zaposlio, tako da - hvala lepo.

  • Deda Gile

    15. mart 2020 | 15:41

    Zna li neko ciji su ga avioni srusili 1999. Godine. Posto do sada to niko nije pisao.

  • Mile

    15. mart 2020 | 15:36

    Kada se otvorio, karta je bila 50 dinara... Toranj je bio u vlasnistvu Ptt.a nekada...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA