Najviši vodopad u Srbiji ima čak 232 metra, ali do njega gotovo niko ne može da dođe
Podno najvišeg vrha na Staroj planini, Midžora teče Temska reka. Poznata je pod nazivom Temštica, a uliva se u reku Nišavu, te pripada Crnomorskom slivu. Ni po čemu posebnom se ova reka ne izdvaja u odnosu na mnoge druge, sem po jednome detalju, koji je čini izuzetno interesantnom.
Na toku ove reke se nalazi ne samo najviši vodopad u celoj zemlji, nego i najmlađi.
Kada je otkriven vodopad Kaluđerski skok?
Za razliku od mnogih drugih vodopada, koji se nalaze na Staroj planini, a za koje se znalo i ranije, Kaluđerski skok je vodopad koji je otkriven tek 2012. godine. Tačnije, devetog dana meseca juna te godine je veliki zaljubljenik u lepote prirode, Dragovan Stojadinović, zvani Šule na toku Temske reke otkrio vodopad, visok čak 232 metra. Tom prilikom su bili prisutni i stručnjaci sa Rudarsko – geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Ljiljana Vasić i Milorad Kličković, kao i Saša Milanović, doktor nauka. A upravo je Šule zaslužan za merenje ovog vodopada.
Primarno zahvaljujući trudu i radu te ekipe stručnjaka i entuzijasta se Srbija od nedavno može pohvaliti i najvišim vodopadom.
Kako stići do Kaluđerskog skoka?
Na 2.169 metara nadmorske visine se nalazi najviši planinski vrh u našoj zemlji, koji je ujedno i najviši vrh Stare planine. A upravo ispod Midžora protiče Temska reka, na kojoj se nalazi vodopad nazvan Kaluđerski skok ili Kaluđerski skokovi.
Ni u kom slučaju nije preporučljivo da pojedinci kreću sami u posetu najmlađem i najvišem vodopadu Srbije. Puna planinarska oprema se zahteva zbog bezbednosti, budući da je teren u toj oblasti izuzetno nepristupačan, pa se zato i preporučuje odlazak do ovog vodopada u pratnji iskusnih planinara.
Rano proleće je zbog mnogo čega okarakterisano kao najbolje vreme za uživanje u lepotama Kaluđerskih skokova. Sneg se topi, a nema još uvek dovoljno vegetacije, pa to u velikoj meri olakšava pristup i ovom i mnogim drugim vodopadima, po kojima je Stara planina poznata.
Ovaj kaskadni vodopad se nalazi na nadmorskoj visini od 1554 metra. Primarno zahvaljujući postojanju kaskada spušta se na 1322 metra nadmorske visine. Zanimljivost u vezi sa ovim čudom prirode tog dela Srbije jeste položaj kaskada, što mu i daje izgled od koga zastaje dah. Pored onih koje se nalaze pod nagibom od 50 ili 60 stepeni, ima i onih koje su postavljene skoro pod pravim uglom.
Da biste uspeli da stignete do sela Topli Do, u čijoj se blizini nalazi Kaluđerski skok i naravno da se vratite na početnu tačku, biće vam potreban ceo jedan dan pešačenja i planinarenja po prilično nepristupačnim predelima. Samo ne zaboravite da ponesete odgovarajuću opremu i da se obučete u skladu sa karakteristikama samog terena. A kada stignete do ovog vodopada, ne zaboravite da upijete svu tu lepotu i naravno da napravite sjajne fotografije, koje će vas uvek sećati na trenutak kada ste ugledali najviši i jedan od najlepših vodopada u Srbiji.
Video: Kad majka priroda pravi kreaciju, oči ispadaju od prizora
(A.B./Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja
Divno ♥️
Podelite komentar