Luksuzna strana Halkidikija: Ova mesta su raj na Kasandri, zavirite u najbolje hotele i restorane
Pefkohori, Kalitea, Hanioti, Polihrono... Ovo su hit destinacije Grčke za srpske turiste, a poznate su po dugačkim plažama uz šetalište, po ludom provodu i gurmanluku - jede se giros, grčka salata, pije se uzo... Ponekad je malo gužva, ali tim bolje - više druženja i poznanstava. Ali, nekada prija i drugačiji odmor.
Na Kasandri postoje i mesta koja odudaraju od uobičajenih slika koje viđamo sa Halkidikija. Luksuzni restorani nude prave grčke specijalitete, a pojedini hoteli obećavaju bogovski odmor.
Posetili smo neka mesta i zabeležili trenutke koji se ni po čemu ne razlikuju od vrhunskih svetskih destinacija.
Plavetnilo mora sa visine
Pogled na more iz mesta Afitos pstavlja bez daha - ovo šarmantno naselje smešteno je malo iznad nivoa mora, a iz bašte i restorana jednog od luksuznih hotela uživali smo u plavetnilu i zavidili tek ponekom kupaču koji se osmelio da zapliva u kristalno čistoj vodi.
Toliko čistoj da se njihova senka jasno nazirala na morskom dnu.
Hotel nudi sve pogodnosti koje nosi kategorija pet zvezdica, a čini se da se nalazi na najlepšem mestu na rivijeri.
Nakon kupanja na rajskoj obali, ručka i predaha u hotelu, možete prošetati šarmantnim ulicama ovog gradića.
Riblji restorani
Grci su majstori za giros, a kako smo čuli, jede se u selima i dobra jagnjetina. Ali, riba je ipak nešto što se najviše vezuje za mediteransku kuhinju i, naravno, morski plodovi.
Sve ove đakonije pripremaju se na mnogo načina, tako da jedan ručak može da se pretvori u mirno pijuckanje vina i degustaciju svakog od ovih obroka.
- Ovo je naš porodični biznis, radimo ga sa mnogo ljubavi. Promovišemo lokalnu kulturu i trudimo se da sve sastojke nabavljamo iz okruženja. Na primer sir, vino ili maslinovo ulje. U okruženju ima dosta vinarija. Ovaj lokal je naše vlasništvo, pa nam se isplati da kvalitetan ručak pružimo po pristupačnoj ceni. Na primer, ako biste naručili ribu, salatu i vino, to bi vas koštalo oko 25 evra - priča nam Stelios, vlasnik jednog restorana u Kriopigiju.
Nakon večere možete pronaći i neki koktel bar i uživati u pravom letnjem osveženju. Naravno, treba spomenuti i grčke slatkiše - kolače u kombinaciji sa sladoledom koji se tope u ustima.
Jedan od ekskluzivnih restorana, koji nije isključivo riblji, smešten je na samoj obali mora između dva popularna letovališta Haniotija i Pefkohorija.
Usluga je izvrsna, a plaža u okviru restorana svemu daje posbnu čar. Vino je nezabilazno, čak i uz dezert.
Ono što nas je iznenadilo je što su konobar i i menadžeri ne samo ljubazni i strogo profesionalni, već i neposredni - uvek raspoloženi da sa vama i popričaju.
Rizort - sve što vam treba na jednom mestu
Magične slike bazena, sa termalnom i običnom vodom i pogledom na pučinu, peščana hotelska plaža, drvored palmi i marina za brodiće i jahte - to je luksuzna slika Kasandre, rizorta u kom Srbi rado letuju.
Već sam prilaz kompleksu izgleda kao iz bajke, sa fino oblikovanim stablima, zelenilom koje odmara pogled. A kada prođete kroz hol hotela i izađete na terasu - pred vama se otvara pogled na more i plavetnilo bazena.
Odmorili smo se u debelom hladu bara, sa pogledom na kupalište, a osetili smo i blagodeti termalnog bazena. Čak i kad su talasi na moru, kada dan i nije baš topao, užitak ne može da izostane.
Kaskadni spratovi hotela omogućavaju svakom gostu da uživa u pogledu. Spratovi se nenametljivo nižu, a hotel pruža sve što je potrebno jednoj porodici na u miru provede letovanje.
Ronjenje i za neplivače
U okviru rizorta nalazi se i škola ronjenja. U stvari, nije to neka škola, potrebna vam je samo mala obuka da i sami zaronite i uživate u čarima podvodnog sveta. Sve one fotografije kojima se divimo osvanuće pred našim očima. Ako želite da ovekovečite trenutak, vlasnici su za vas spremili i poodvodne kamere.
Iako se nalazi u sklopu rizorta, ronjenje je otvoreno za sve koji su zainteresovani, uz prethodnu najavu.
- Imamo jakne koje se napune vazduhom, pa ronioci lako mogu da se podignu na površinu. Imamo vodootpornu opremu, a početnicima preporučujemo da ipak najpre probaju da zarone u bazenu. Nakon toga, spremni su da se otisnu i u moru - priča nam instruktorka.
Za one koji su iskusniji u ronjenju postoji i mogućnost odlaska čamcem na neko posebno mesto.
A šta možete da vidite - velike ribe, korale, pa i pećine.
- Pećine nisu nešto što viđate svaki dan - priča nam insturktorka.
Ali, ako vam ovo izgleda kao priča za ozbiljne rekreativce, to je velika predrasuda - da roni može i neko ko ne zna da pliva!
Naravno, zahvaljujući instruktoru.
- Veoma je bezbedno. Ja sam krenula da ronim sa 6 godina. Postoje znaci koje naučite kako biste signalizirali instruktoru šta želite u tom trenutku. Na primer, važno je da ako osetite pritisak u ušima priđete bliže površini - objašnjava nam.
Mnogi ljudi ulazili su uplašeni pod vodu, ali, kako kaže naša sagovornica, svi izlaze zadovoljni i nikada nije videla na licima razočaranje.
(Telegraf.rs)
Video: Sve stoji, automobili zgužvani: Snimci sa lica mesta nesreće kod Mosta na Adi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vuk
Samo u Grčku ili Tursku!!!
Podelite komentar