Mitovi i legende koji su proslavili Grčku: Ovih 5 destinacija privlače turiste poput magneta
Smeštena u srcu Mediterana, Grčka je blagoslovena mnogim interesantnim ostrvima. Često ta ostrva karakterišu peščane plaže, kuhinja poznata po tradicionalnim specijalitetima i letovališta sa pet zvezdica.
Ali postoji nešto u vezi sa grčkim ostrvima, što ih izdvaja u odnosu na mnoge druge destinacije za odmor širom sveta, to su arheološka nalazišta.
Poznato je da su drevne civilizacije imale različita verovanja i mitove, ali čini se da to nije toliko istaknuto ni u jednom narodu, koliko u grčkom. Grčki mitovi su nadahnuli mnoge, a članovi grčkog panteona su ovekovečeni i u skulpturama, kao i u mnogim drugim spomenicima.
1. Starogrčko nalazište na ostrvu Delos
Ruševine na ovom grčkom ostrvu nezaobilazno su mesto za sve koji su zainteresovani za drevnu grčku kulturu. Jedan od najbolje očuvanih primera starogrčke civilizacije, ostrvo Delos je praktično potpuno neokrnjeno modernom arhitekturom. Kao takvo, nudi mogućnost svim posetiocima da zarone duboko u istoriju.
Međutim, ovo ostrvo nije značajno samo istorijski, već i mitološki.
Prema grčkim mitovima, na Delosu su rođeni bog Apolon i boginja Artemida. Baš zbog toga, ovo ostrvo je smatrano svetim mestom.
Brojna svetilišta i hramovi su nicali na ovom ostrvu, a ljudi iz drevne Helade su dolazili upravo na Delos kako bi se poklonili božanstvima.
2. Ostrvo čiji stanovnici „zaboravljaju“ da umru
Često se može čuti da stanovnici ovog grčkog ostrva važe za izuzetno dugovečne. Pored toga, Itaka je poznata i po mitološkoj prošlosti.
Na tom ostrvu je živeo čuveni Odisej, glavni junak Homerove „Odiseje“. Decenijska borba za povratak kući ovog starogrčkog junaka je postala inspiracija mnogima.
3. Čuveni Minotaurov lavirint
Možda jedna od najpoznatijih i najuzbudljivijih priča grčke mitologije svakako je ona u kojoj se pominju Minos, Tezej i Minotaur.
Minos je bio moćan kralj, vladar Krita i sin vrhovnog boga Zevsa. Nakon što je izdao Posejdona, bio je proklet tako da je podizao sina koji je imao telo čoveka i glavu bika.
Zbog tog prokletstva, Minos je sagradio čuveni lavirint i zarobio u njemu sina, Minotaura. Njemu je slao ljude kao žrtve, sve dok Tezej iz Atine nije odlučio da pokuša da ubije ovu zver.
Iako ne postoje kosti Minotaura koje se danas mogu videti kao svedočanstvo ovog događaja, postoje mogući ostaci lavirinta koji se mogu istraživati. Tačnije, postoje dva moguće lavirinta koja ukazuju na to da ih je možda sagradio kralj Minos.
Jedno je Komos, za koje se pretpostavlja da je bio Minosov dom. Pretpostavlja se da je tu bio i lavirint. Nalazi se na južnim obalama najvećeg grčkog ostrva i poznato je po prelepom pogledu i neverovatnim drevnim ruševinama.
U blizini Komosa nalazi se Gordyn, što je još jedno značajno arheološko nalazište na ostrvu Krit. Takođe postoji sumnja da je možda upravo ovde bio čuveni lavirint.
4. Mesto na kome žive bogovi
Mnoga letovališta koja iz godine u godinu posećuje sve veći broj srpskih turista nalaze se podno mitske planine Olimp. Po grčkim mitovima, tu su živeli svih 12 članova grčkog panteona.
Tokom Rata titana, bogovi su izvojevali pobedu i na vrhu ove drevne planine sagradili svoj dom, gde je vrhovni bog Zevs sedeo na svom prestolu.
Svi ostali članovi grčkog panteona su tu dolazili, kako bi raspravljali o stvarima koje su se ticale donjeg sveta i istraživali svet ljudi.
5. Pećina vrhovnog grčkog boga na ostrvu Krit
U pećini koja se nalazi ispod planine Ida, prema grčkim mitovima, rođen je vrhovni bog Zevs. Tu je i odrastao, a danas je Zevsova pećina vrlo interesantna lokacija na ostrvu.
Kako navode grčki mitovi, otac boga Zevsa, želeo je da sve svoje potomstvo proždre, kako bi na taj način sprečio da neko utiče na njegovu moć. Zevsova majka Reja je sakrila mališana u pećinu, da bi mogao kad poraste da smeni svog oca tiranina. Prema grčkim mitovima, on je to kasnije i učinio, prenosi Greekreporter.
Da li ste posetili neku od ovih atrakcija u Grčkoj?
Video: Kako će Srbi da se pakuju za more, kad Grčka otvori granice
(Telegraf.rs)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.