Običaj karakterističan za Grčku ranije je poštovan i u Srbiji: Zašto je čaša vode obavezna uz kafu?
Svaka domaćinska kuća u Srbiji "redno" je služila goste slatkim, kafom i čašom vode. Iako taj običaj kod nas lagano izumire, u Grčkoj je nezamislivo poslužiti gosta samo kafom bez čaše, flaše ili bokala vode
Ukoliko imate prijatelje ili rođake u Grčkoj, vrlo je verovatno da će biti u čudu kada dođu u našu zemlju i u nekom kafiću ne dobiju uz kafu i čašu vode.
Isto tako, ako ste imali prilike da boravite u Grčkoj, znate da je prvo što će vam izneti u svakom kafiću ili restoranu obično bokal ili flaša vode.
O čemu se zapravo radi?
Smatra se da ovaj običaj potiče od arapskih nomada koji su imali pravilo da gostu u čast, uz kafu služe i vodu.
Ako se sećate, tako je ranije bilo i u domaćinskim kućama širom Srbije. Podrazumevalo se da se svaki gost dočekuje sa čašom izvorske vode, domaćom kafom i slatkim od dunja, šljiva ili drugog voća, koje je domaćica pripremila.
Ne samo u Grčkoj, već i u mnogim mediteranskim, ali i ostalim zemljama, ova tradicija postoji. Nju možete primetiti i u određenim delovima Italije i Austrije, na primer.
Najčešće objašnjenje koje dobije čovek kada pita zbog čega se služi čaša vode uz kafu je zasnovano na vrlo pragmatičnim saznanjima. Naime, smatra se da kafa ima diuretički efekat, pa da čaša vode služi da se nadoknadi tečnost. Međutim, prema najnovijim istraživanjima, iako je utvrđeno da kafa zaista jeste diuretik, takođe je utvrđeno i da on nije dugotrajan.
Ali zbog čega onda u Grčkoj i u određenim zemljama i dalje služe kafu uz obaveznu čašu vode?
Kako navodi portal Rhodos bilder unf infos, smatra se da postoji logično objašnjenje za to. Budući da voda nema ukusa, te da se smatra neutralnim pićem, ona ispira ukus iz usta nakon svakog gutljaja kafe i na taj način oslobađa čula za neprekidno uživanje u ovom napitku. Sem toga, voda razređuje želudačnu kiselinu, te na taj način omogućuje i da ljudski želudac lakše prihvati kafu.
I na kraju, ali ne najmanje važno, uvek je dobro unositi dodatnu tečnost, posebno kada neko boravi u toplim mediteranskim zemljama.
Međutim, ako o svemu ovome upitate nekog Grka, gotovo je izvesno da će vam reći da je to jedan od načina da vam bude iskazano gostoprimstvo.
Zato se nemojte začuditi ako vaši grčki gosti budu u čudu zbog čega u kafiću nisu dobili čašu vode, iako su, možda, naručili čaj umesto kafe. Možete da pokušate, ali teško ćete im objasniti zbog čega u nekim ugostiteljskim objektima u našoj zemlji treba posebno da naglašavate da želite i čašu vode uz topli napitak.
Video: Za lepa jutra: Nesvakidašnji gost pridružio se jutarnjoj kafi
(Telegraf.rs)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vuk
Taj običaj je negde po Srbiji i dan danas. U BIH je redovan.
Podelite komentar
Crazy North
Ne znam gde zivite, ali ja znam da kod nas u Srbiji obavezno svaka domacinska kuca i dan danas sluze slatko, casu vode, kafu i rakiju. Tu se odmah vidi ko je domacin a ko ne.
Podelite komentar
Ooo
Da se lakse popije kafa koja ne valja..
Podelite komentar