Najlepša grčka ostrva za koja nikada niste čuli, a predstavljaju mikrokosmos grčke lepote i prirode
Vrlo su popularna među Grcima
Grčka je dom stotinama malih ostrva, a odluka o tome gde ćete ići na letovanje zavisi od onoga šta od odmora očekujete, koliko vremena imate i od tipa letovanja koje volite.
I dok su Lefkada, Krf, Rodos i Tasos među najpopularnijim, postoje i ona koje uopšte nisu toliko poznata. A mnogi čak nikada nisu ni čuli za njih!
U nastavku vam otkrivamo 5 prelepih grčkih ostrva koja uopšte nisu komercijalizovana:
Agistri
Ovo malo ostrvo borova je skriveno usred Saronskog zaliva, i nalazi se u senci Egine. Udaljeno je na manje od sat vremena trajektom iz prometne luke Pirej.
I mnogi nikada nisu čuli za ovo ostrvce ono je idalje prilično poznato među Atinjanima. U prevodu sa grčkog Agistra znači „udica za pecanje“, a mnogi kažu da predstavlja mikrokosmos grčke lepote i prirode, sa samo nekoliko naseljenih područja kao što su Megalohori i Skala i nekim spektakularnim, ali lako dostupnim peščanim plažama poput Halikiada na istočnoj strani prema Egini.
Astipalija
Astipalija, koju Grci zovu i Astropalija je najzapadnije ostrvo arhipelaga Dodekanez, od kojih je najveće ostrvo Rodos. Gledano sa visine, iz aviona, Astipalija podseća na leptira - dva različita dela ostrva spaja uski deo zemlje.
U glavnom gradu ostrva, Hori nalaze se dvospratne belih kuća postavljenih polukuružno u podnožju impozantne srednjovekovne tvrđave Kastro.
Monemvasija
Monemvasija kamenito ostrvo nalazi se nedaleko od istočne obale Peloponeza, a udaljeno je samo nekoliko sati vožnje od Atine. Na padini, ispod platoa, u senci stene, smešten je grad-tvrđava, sakriven od kopna. Postoji samo jedan ulaz u srednjovekovnu tvrđavu, koja se pomalo nesigurno drži malenog ostrva koje je povezano sa kopnom veštačkim nasipom (pre 1971. uopšte nije postojala veza).
U donjem gradu su isprepletane uske popločane ulice, sa drevenim kućama i sićušnim kapelama, kao i prošaranim živahnim prodavnicama i kafićima. Put vodi do gornjeg grada u kome se nalaze ruševine zamkova, usamljena crkva Agia Sofia i impozanatan pogled na more.
Patmos
Prema mitu o Artemidi, boginja lova pronašla je ostrvo potopljeno pod talasima i zamolila Selenu, boginju meseca, da ga osvetli i podigne iznad površine: Rodio se Patmos.
Možda slučajno Patmos ima oblik morskog konjića, i turistima na jednom kraju nudi prelepe plaže, kao i pristup lokalnim tavernama u seocetu Skala poput onih u kojima možete uživati u sveže ulovljenoj ribi. Tiša Hora je glavni grad ostrva u kome se nalazi Manastir Svetog Jovana Bogoslova koji je pod zaštitom Uneska.
Patmos je mesto gde je Jovan Apostol napisao knjigu Otkrivenja, poslednju knjigu Novog zaveta, u pećini Apokalipse. Netaknuti vulkanski pejzaž sa krševitim vrhovima i bujnim zelenim dolinama zavijen je u 63 kilometra dugu plaža, zalive i skrivene uvale.
Nisiros
Ne vode svi putevi do Nisirosa, što verovatno vole ostrvljani. Ali ako ste voljni voziti se 13 sati trajektom iz Pireja - prečica je let do Kosa, a zatim i mnogo kraća vožnja brodom - čeka vas prava grčka ostrvska poslastica!
Manastir Panagia Spiliani iz 14. veka se nalazi u šarmantnom lučkom gradu Mandraki, dok se u unutrašnjosti planinskih sela, poput Nikeia i Eborio kriju tri vulkanska kratera. Para i sumpor redovno izbijaju iz ksefizita (ventilacionih otvora), ali ne brinite: poslednja erupcija je bila davne 1888. godine, a jedan od boljih nusproizvoda nekadašnjih vulkanskih aktivnosti su zapanjujuće crne peščane plaže, poput Ksoklakoi.
(Telegraf.rs)
Video: Kolona sa VIP zvanicima Donalda Trampa: Izborna noć u Americi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DDF
Najpopularnija destinacija leto 2020 "TERASOS"....pogled ka mnogim destinacijama i meridijanima😄😄😄
Podelite komentar