Manastir koji mnogi Srbi zaobilaze u Solunu: Kažu da je za njegovu izgradnju zaslužan kralj Milutin

 ≫ 
  • 3
Crkva Svetog Nikole Solun foto: printscreen/youtube/ MENELAOS K

Kada krenu put prestonice Makedonije, većini naših turista prvo napamet pada obilazak brojnih autleta, po kojima je Solun dobro poznat.

Tamo je moguće po vrlo povoljnim cenama kupiti brendiranu odeću, pa nije ni čudno što je šoping mnogima prva asocijacija na ovaj grad. Obično se organizuje odlazak do Soluna u toku letovanja ili u povratku, kako bi se pokupovalo sve, i što treba i što ne treba.

Nekako se podrazumeva i da je obavezan obilazak čuvene Bele kule, koja je simbol grada. Pojedini, pak posetu Solunu iskoriste i da bi se poklonili senima naših predaka, koji leže na Srpskom vojničkom groblju u  tom gradu.

Ali, retki su oni koji posetu ovom gradu iskoriste da bi se upoznali sa njegovom arhitekturom i znamenitostima, koje nisu baš često posećivane od strane turista. A jedna od njih je i manastir, odnosno crkva, posvećena Svetom Nikoli i nalazi se u Gornjem gradu.

Crkva Svetog Nikole Orfanosa u Solunu

Na samom kraju ulica Irodotu i Apostolu Pavlu, u Gornjem gradu u Solunu se nalazi i crkva Svetog Nikole Orfanosa, za koju se smatra da potiče iz prve polovine 14. veka.

Zanimljiva je informacija da se pretpostavlja da je srpski kralj Milutin zaslužan za gradnju ovog manastira, mada za to ne postoje sigurni dokazi.

Crkva Svetog Nikole Solun foto: printscreen/youtube/ MENELAOS K

Još jedna zanimljivost je vezana za ovaj manastir, a tiče se njegovog naziva. Naime, orfanos znači siroče, pa se pretpostavlja da je dobio naziv po aktivnostima sveštenstva, koje je tu boravilo, a koje je aktivno brinulo o siročićima.

Iako je u jednom trenutku korišćen kao katolička crkva, ovaj manastir nikada nije imao ulogu džamije. Poznato je da je metoh manastira Vlatadon, koji se nalazi takođe u Ano Poli, odnosno Gornjem gradu Soluna. Taj manastir je posvećen Hristu Svedržitelju i smatra se da je sazidan u drugoj polovini 14. veka.

Treba pomenuti i da su prvobitne freske u manstiru Svetog Nikole Orfanosa prilično dobro sačuvane do današnjih dana.

(A.B./Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vile sampion izraziti favorit

    26. jul 2020 | 10:35

    Treba spomenuti da je jedan od najvecih genocida i proterivanja stanovnistva u Evropi krajem 19. veka i pocetkom 20. Ucinila Grcka nad Slovenskim stanovnistvom citaj Srbima u severnoj Grckoj tj Makedoniji. Unistili su sve srpske toponime u nazivima sela, helenizovali ili proterali stanovnistvo. Cisto da znate da trgovci u Solunu ne govore srpski zbog svercera i kupaca, vec zato sto su im izmedju ostalog taj jezik govorili dedovi pradedovi. I dan danas se govori u nekim domovima. Kao i u obicnom zivotu nije ti prijatelj svako ko se predstavlja tako.

  • Cava

    25. jul 2020 | 21:44

    Treba spomenuti i crkvu Svetoga Dimitrija,hram dostojan postovanja!

  • Саша

    25. jul 2020 | 18:53

    Ко,наш народ? Овом народу ништа није свето,шта зна овај народ.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA