Nadomak "najluđeg" grčkog ostrva krije se pravi raj za ljubitelje istorije

 
 ≫ 
  • 1

U pitanju je Apolonov Delos

Delos Delos / foto: pixabay.com

Nadomak ostrva Mikonos, koje je poznato po luksuzu, nalazi se prava riznica antičke Grčke. Mesto na kome su, prema grčkim mitovima rođeni bog Apolon i njegova sestra bliznakinja, boginja Artemida je svojevrstan muzej.

Međutim, istorija pokazuje da je godinama bilo nepravedno zapostavljeno.

Apolonov Delos

Upravo zato što je na ovom ostrvu rođen grčki bog Apolon, Stari Grci su ga nazivali Apolonov Delos ili Ostrvo svetlosti. Prema mitu, Apolonova majka Leta, koja je ostala trudna sa vrhovnim bogom, Zevsom, u strahu od njegove žene, boginje Here, se sklanja na ovo omanje ostrvo.

Čim je rođen Apolon, celo ostrvo je obasjala svetlost, a cveće je cvetalo u svakom kutku ovog malenog ostrva, čija je površina tek 6 kvadratnih kilometara.

Ipak, istorijske prilike nisu baš išle na ruku ovom ostrvu, pa je nekako Atina uspela da uzme primat. Zapravo je to bilo u doba vladavine Perikla, koji je čak uspeo da uzme većinu novca Delskog saveza, a za svoj projekat velelpnog Akropolja.

Teške su prilike bile za ostrvljane sve do perioda nezavisnosti, između 314. i 166. godine, kada postaje jedan od najznačajnijih trgovačkih centara antičke Grčke. Možda zvuči neverovatno, ali na tako malom ostrvu se smatra da je živelo oko 30 hiljada stanovnika, dok je danas jedno od najslabije naseljenih ostrva sa ukupnom populacijom koja broji tek 14 duša (prema popisu stanovništva iz 2001. godine).

Zvanično su arheološka iskopavanja na ovom ostrvu počela 1872. godine i traju do današnjih dana.

Ostrvo svetlosti je muzej na otvorenom

Delos Delos / foto: pixabay.com

Danas ako krenete na izlet do ostrva Delos, a koji se organizuje sa obližnjeg ostrva Mikonos u toku sezone, videćete ostatke antičkih hramova, skulpture i stadione, ali i ostatke javnih zgrada i mnoge druge artefakte.

Osim atinskog Akropolja, ovo je svakako jedno od najpoznatijih nalazišta u celoj Grčkoj. Zbirka Arheološkog muzeja na ostrvu Delos je jedna od najbogatijih.

Osim skulptura, u njoj se nalazi i svojevrsna zbirka pronađenih nadgrobnih spomenika, koji datiraju iz perioda između 7. i 1. veka pre Hrista. Muzejsku zbirku čine i mnogi drugi predmeti, koji su prilično dobro očuvani.

Osim bogate zbirke grnčarije, u muzeju ćete videti i novčiće i nakit koji je na ostrvu pronađen, kao i predmete koje su stanovnici koristili svakodnevno.

Od 1990. godine se ostrvo Delos nalazi na spisku Svetske baštine UNESKO-a.

Izlet na Delos

Delos Delos / foto: pixabay.com

Sa obližnjeg Mikonosa, u toku sezone redovno polaze brodići koji vode turiste na izlet do ostrva Delos. Ipak, izlet traje tek par sati, što se ne smatra dovoljnim da bi se upoznala sva lepota ovog ostrva. Ali je svakako dovoljno da posetilac shvati koliko je značajna antička Grčka bila.

Cena izleta je protekle sezone bila 20 evra po osobi. U tu sumu je uračunata samo vožnja brodićem do Delosa i nazad, na Mikonos, ali ne i ulaz na arheološko nalazište. A cena karte za decu uzrasta između 6 i 12 godina je bila 10 evra.

Dostupni su organizovani obilasci Delosa, koji uključuju vožnju bordićem do ostrva i nazad, zatim ulaz na arheološko nalazište i uslugu ovlašćenog turističkog vodiča, a što je prethodne sezone koštalo 55 evra po osobi. Deca starosti do 6 godina ne plaćaju ulaz, dok je cena karte za decu staru između 6 i 12 godina iznosila 25 evra. Osim na engleskom jeziku, organizovane ture na ovom ostrvu se nude i na nemačkom, francuskom i španskom, kao i na italijanskom jeziku.

Ukoliko odlučite da posette Delos 5. juna, kada se obeležava Svetski dan zaštite životne sredine, odnosno poslednjeg vikenda u septembru, kada se obeležavaju Dani evropske kulturne baštine, ulaz na Arheološko nalazište je besplatan. Postoje još 3 dana u godini kada je posetiocima dozvoljen obilazak arheološkog nalazišta besplatno, ali su oni van turističke sezone.

Video: Kovid-19 je pogodio celu Grčku, ali ovaj deo zemlje je uspešno odoleo sa 0 zaraženih

(A.B./Telegraf.rs)

Video: Gastroenterolog dr Saša Perić: Nadimanje, bolovi u stomaku, prejedanje, koji simptomi su alarm

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA