Da li znate da i Grci imaju svoju Srbiju? Evo gde se nalazi i kakve veze ima sa nama

 ≫ 
  • 3
Srbija kod Kozanija, Servia Kozanis Servia Kozanis / printscreen/youtube/Giorgos Gkoutanoudis

Povezanost Grčke i Srbije se ogleda u brojnim sferama, što je mnogima poznato. Međutim, ono što je možda manje znano jeste da mnogi toponimi na području Grčke ukazuju na prisustvo srpskog življa.

Tome u prilog ide i podatak da na teritoriji Zapadne Makedonije postoji mesto koje se zove Servia, potpuno isto kako se na grčkom kaže naša zemlja.

Interesantna igra akcenata ili slučajnost?

Prilikom izgovora reči Servia, kojom se označava Republika Srbija, Grci stavljaju akcenat na slovo I - Σερβία. Međutim, ako pominju mesto Servia, koje se nalazi u okrugu Kozani, na području Zapadne Makedonije, oni će istu reč upotrebiti, ali će tom prilikom akcenat biti stavljen na slovo E - Σέρβια.

Ako se ne upuštate preterano u izučavanje istorije, onda će vam ovo možda izgledati samo kao puka slučajnost. 

Ali ako vas i malo zanima istorija, onda će vam ova sličnost zvučati u najmanju ruku čudno i poželećete da istražite zbog čega se jedno mesto u Grčkoj naziva, praktično isto kao i naša zemlja, uz razliku u akcentu.

Gde se nalazi grčka Srbija?

Srbija kod Kozanija, Servia Kozanis Servia Kozanis / printscreen/youtube/Giorgos Gkoutanoudis

Okrug Kozani ili kako ga još Srbi nazivaju, Kožani, se nalazi na teritoriji Zapadne Makedonije. Upravo je Servia, jedan od najznačajnijih gradova celog okruga. Sve do 2011. godine je grad bio i upravno sedište okruga Servia–Velventos, a od prošle godine je to opština.

Grad je smešten na desnoj obali reke Bistrice, koja je i zvanično najduža reka u Grčkoj. U njemu živi oko 3.500 stanovnika, prema popisu koji je izvršen 2011. godine.

Otkud tolika sličnost u nazivima?

Srbija kod Kozanija, Servia Kozanis Servia Kozanis / printscreen/youtube/Giorgos Gkoutanoudis

Ne bi trebalo da ulazimo u to da li su „Srbi narod najstariji“ kako tvrde pojedini stručni i manje stručni ljudi, ali treba naglasiti da postoje istorijski podaci koji jesu proverljivi. Upravo oni idu u prilog tome da su drevna srpska plemena osnovala ovaj grčki grad.

U svom delu „Spis o narodima“ ili kako ga još prevode, „O upravljanju carstvom“ (lat. De Administrando Imperio) je Konstantin VII Porfirogenit, vizantijski car pisao upravo o naselju Servia u Grčkoj.

Delo je nastalo u toku 10. veka, a u njemu je navedeno da je tokom 7. veka osnovano, tada naselje, Servia. Međutim, ono što je posebno interesantno jeste podatak ko ga je osnovao?

A vizantijski car tom prilikom pominje žitelje Bele Srbije ili Bojke, što je autor smatrao da je prapostojbina Srba.

Mada je nezahvalno baviti se time gde se nalazila takozvana Bela Srbija, jer postoji nekoliko teorija o tome, činjenica je da sličnost u nazivima ne može da ostane neopažena.

Možda će se nekada neko stručno i baviti ovom temom, pa ćemo imati priliku da saznamo i da li su upravo naši preci zaslužni za osnivanje grčkog grada koji ima jedan od najlepših pogleda u tom delu zemlje, a koji se pruža sa stare tvrđave.

(A.B./Telegraf.rs)

Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Perke

    4. mart 2020 | 10:26

    Kakve su ove pseudoistorijske nebuloze? Kakva anticka srpska plemena? Kakva Bojka i Bela Srbija? Taj deo Epira i Zapadne Makedonije je bio naseljen Slovenima, bilo je tu i srednjovekovnih Srba, skoro svi toponimi tamo su slovenski, tako i ime Servia, reka Bistrica, planina Zagori, gde se flasira najpoznatiji grcki brend vode za pice i dan danas...nema tu nikakve misterije...

  • Boža zemunac

    4. mart 2020 | 10:11

    Bravo za redakciju. Odličan članak i prelepe slike. Živela pravoslavna Grčka i pravoslavna Srbija.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA