Ovo je definitivno najjeftinije ostrvo u Kikladima, a na njemu letuju uglavnom samo Grci
Siros je definitivno jedno od najlepših ostrva u Grčkoj
Jeftino i ostrva Kiklada nekako ne idu zajedno. Posebno ako znate da toj grupaciji pripadaju ostrva poput Mikonosa i Santorinija. Međutim, izuzeci svugde postoje, pa tako i u ovoj priči.
Inače, Kikladi su grupacija ostrva koja se nalaze u Egejskom moru. Administrativni centar je grad Ermupolis na ostrvu Siros. U ovu grupaciju spada čak 220 ostrva, a mnoga od njih su i nenaseljena. Svakako su najpoznatija, sem pomenutih i Folegandros, Amorgos, Paros i Antiparos, kao i Sifnos, Kimolos i Tinos.
Da li je moguće jeftino letovati u Kikladima?
Poznato je da je letovanje na ostrvima znatno skuplje u odnosu na letovanje u kopnenom delu Grčke. Razlog je jasan. Treba stići do ostrva, što uključuje prevoz trajektom, čije su cene u sezoni naročito visoke. Ali su i namirnice na brojnim ostrvima, a ne samo na Kikladima, svakako skuplje, pa i smeštaj. Sasvim dovoljno razloga da mnogi odustanu od ideje da pokušaju letnji odmor da provedu na nekom od grčkih ostrva.
Međutim, uvek postoji izuzetak. A u ovom slučaju je to ostrvo Siros, koje je ujedno i najnaseljenije ostrvo te grupacije.
Po čemu se Siros izdvaja u odnosu na druga ostrva Kiklada?
Na oko 150 kilometara udaljenosti od luke Pirej u Atini, kada se krene u pravcu istoka, se nalazi ostrvo na kojem se i danas može videti uticaj Mlečana, koji su vladali Sirosom nekoliko vekova.
Interesantno je to što na ovom ostrvu postoji i veliki broj Grka, rimokatoličke veroispovesti, a primarno zahvaljujući činjenici da je Venecija vekovima vladala ovim ostrvom. Nemojte da budete iznenađeni kada na Sirosu vidite i pravoslavne i katoličke bogomolje, jer je ostrvo po tome jedinstveno u celoj Grčkoj.
Grčko stanovništvo pravoslavne veroispovesti na ostrvu Siros je uglavnom naknadno doseljeno i to primarno tokom grčkog Rata za nezavisnost, koji je vođen u prvoj polovini 19. veka.
Danas je Siros pravo kosmopolitsko ostrvo, koje posećuje veliki broj turista iz celog sveta. Glavni grad ostrva, Ermupolis je ujedno i upravno središte celokupne prefekture Kiklada.
Najznačajnija naselja su Posejdonija, Kinion, Galisas i Ano Siros. A ostrvo je posebno poznato po crkvi u kojoj se čuva slika „Uspenja Bogodice“, čiji je autor ni manje ni više nego Dominikos Teotokopulos, u svetu poznat pod pseudonimom El Greko.
Koliko košta letovanje na Sirosu?
Sigurno će vam biti mnogo manje novca potrebno za letovanje na Sirosu, nego na Santoriniju, Parosu ili Mikonosu. A vrlo je verovatno da ćete se provesti mnogo bolje, jer je ovo ostrvo još uvek neotkriveno u smislu masovnog turizma.
Do Sirosa možete stići trajektom iz atinske luke Pirej. U zavisnosti od toga da li odaberete „Blue Star Ferries“ ili „SeaJets“, odnosno da li želite do ostrva da putujete 2 ili 4 sata, te u kom periodu putujete će cena varirati od oko 45 do 115 evra. Cena je po putniku i uključuje povratnu kartu početkom juna meseca.
Neke od naših turističkih agencija nude smeštaj na Sirosu na bazi noćenja sa doručkom, uglavnom. Cene su vrlo šarolike, jer primarno zavise od perioda boravka i od izbora hotela. Ali je svakako preporuka da smeštaj potražite samostalno preko specijalizovanih sajtova, kako biste dobili najbolju moguću ponudu. Tako je, recimo u letovalištu Galisad, moguće boraviti polovinom jula za nešto manje od 900 evra. U pitanju je cena za 10 noćenja i za 2 odrasle osobe. Naravno da ima i nižih cena, pa tako postoji mogućnost iznajmljivanja apartmana u istom periodu, u letovalištu Kinion za 10 noćenja za tek nešto više od 500 evra.
S obzirom na to da je u pitanju jek sezone, a da su cene za nijansu možda više nego u oblasti Halkidikija, jasno je zašto se Siros smatra jednim od najjeftinijih ostrva Kiklada!
Video: Magična mesta na severu Grčke: Ovo su najlepše plaže na Halkidikiju
(A.B./Telegraf.rs)
Video: Vučić: Vozom Beograd - Budimpešta od marta 2026. godine za 2 45 minuta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.