Da bi putovanja bila značajno olakšana u trenutku dok je još uvek na snazi pandemija korona virusa, osmišljen je digitalni zeleni sertifikat.
Ljude često zbunjuje odrednica sertifikat, uzevši u obzir da se, najjednostavnije objašnjeno, radi o dokumentu u kome su sadržani podaci o vakcinaciji ili preležanom kovid-19, odnosno o rezultatima sprovedenih testiranja. Da napomenemo i to da digitalni zeleni sertifikat u svakom slučaju nije putna isprava, već dokument koji zahtevaju određene zemlje, kako bi putnicima bilo dozvoljeno da nesmetano pređu granice.
Ono što je naročito važno za sve koji putuju jeste da se mere u vezi sa prelaskom granica zbog pandemije često menjaju. Zato je uvek dobro prvo proveriti na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, odnosno na sajtu nadležnog ministarstva zemlje u koju se putuje, da li je eventualno došlo do promena, kako bi putovanje proteklo u najboljem redu.
Šta je digitalni zeleni sertifikat?
Novi tip sertifikata, odnosno dokumenta potrebnog za ulazak na teritoriju zemalja članica EU, ali i nekih drugih, nazvan je EU digitalni zeleni sertifikat. U jednom takvom dokumentu, koji može biti izdat ili sačuvan u elektronskom formatu navedene su informacije o primljenim dozama vakcina, odnosno o rezultatima testiranja antigenskim ili PCR testom, kao i podaci o oporavku od zarazne bolesti kovid-19, navedeno je na sajtu eUprave.
Kao dokaz da je neko preležao ovu bolest uzima se pozitivan rezultat testa i to ili PCR ili antigenskog. Da bi rezultati testiranja bili uvršteni u digitalni zeleni sertifikat, neophodno je da testovi budu urađeni u okviru referentnih državnih laboratorija.
Kako se dobija digitalni zeleni sertifikat?
Građani Republike Srbije mogu preko portala eUprava da registruju nalog i dobiju digitalni zeleni sertifikat. Naravno, moraju ispuniti neki od zahteva.
Da ne bude zabune, digitalni zeleni sertifikat se izdaje pojedinačno za svaku od stavki. Primera radi, svako ko dobije recimo tri doze vakcine i uradi jedan test, bilo antigenski, bilo PCR, dobiće četiri odvojena dokumenta. Na svakome od njih biće naveden QR kod. Tako dobijeni sertifikati u elektronskom obliku, mogu biti i odštampani, naravno.
Gde je priznat digitalni zeleni sertifikat?
Zemlje koje su članice Evropske unije prihvataju i izdaju digitalni zeleni sertifikat, ali i još 33 zemlje za sada, koje nisu u sastavu EU. Spisak svih zemalja za koje važi Odluka o ekvivalentnosti EU možete videti na sajtu ec.europa.eu. Pored ostalih, to su:
- Srbija
- Izrael
- Gruzija
- Albanija
- Norveška
- Švajcarska
- Tajland
- Crna Gora
- Turska
- Tunis
- Ujedinjeni Arapski Emirati
Bez digitalnog zelenog sertifikata u pojedinim zemljama nemoguće je ući u restorane, kafiće, sportske objekte, ustanove kulture... Ali, pre nego što krenete van Srbije, raspitajte se da li će vam u konkretno odabranoj zemlji biti potreban dodatni PCR ili antigenski test po dolasku. Jer, svaka zemlja ima pravo da samostalno odlučuje o tome da li će i koliko često tražiti od turista da se testiraju na novi korona virus.
Video: Uputstvo kako da popunite EU zeleni setifikat na eUpravi
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mile
to je postojalo samo u nacistickoj nemackoj i sada znaci vratili se nacisti
Podelite komentar
Baki
Sve je to lepo napisano, ali mi nije vredeo u Nemačkoj...jednostavno nije prepoznat bar kod...sva sreća da sam ga imao u papirnom formatu koji je prepoznat...užas...
Podelite komentar
Beba
Ko to jos trazi i gde....
Podelite komentar